سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 3:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

سنت‌هاي الهي و نقش آن در زندگي ما

 

سنت‌هاي الهي و نقش آن در زندگي ما / قسمت دوم ( مجموعه انتظار مطهر ) جلد نوزدهم

نويسنده : محسن عباسي ولد

نوبت چاپ و شمارگان : اول ، بهار 1384 – 2000 نسخه

ناشر : معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي

 

كتاب سنت‌هاي الهي و نقش آن در زندگي ما به طرح مباحثي با عناوين تفكر؛ تفكر؛ تفكر ، سنت توكل و راه‌گشايي تقوا ، معناي تقوا و توكل ، سنت بركت‌آفريني تقوا ، سنت معلميت تقوا ، معناي تقوا و توكل ، سنت بركت‌آفريني تقوا ، سنت روش‌بيني ( فرقان ) تقوا ، سنت معيت‌الهي در تقوا ، سنت نصرت الهي ، سنت شكر و همچنين مبحث دو نعمت بزرگ مي‌پردازد . نويسنده در ابتداي كتاب با مروري به مباحث گذشته بر اين مطلب تاكيد مي‌كند كه جهان بر اساس نظام‌هاي تغييرناپذيري اداره مي‌شود كه اين نظام‌ها ، قراردادي نيست كه با تغيير اوضاع و زمانه تغيير كند . به زمان خاصي اختصاص دارد و نه به افراد خاصي ، كلي است و هرگاه شرايط اجراي اين سنن فراهم شد ، بدون شك اجرا مي‌شوند . استاد مطهري در اين زمينه مي‌گويد : " قوانين و نظاماتي كه بر جهان حكم‌فرما مي‌باشند نيز غيرقابل تغيير و تبديلند . موجودات طبيعت در تغيير و تبديلند ؛ اما نظامات طبيعت ، ثابت و لايتغرند . متكاملند و در مسيرهاي مختلف قرار مي‌گيرند ؛  گاهي به سرحد كمال مي‌رسند و گاهي متوقف مي‌شوند ، گاه تند مي‌روند و گاه كند . عوامل مختلف ، سرنوشت آنها را تغيير مي‌دهد ؛ اما نظامات طبيعت ؛ نه متغيرند و نه متكامل ، ثابت و يكنواختند . "

نويسنده در ادامه مباحث خود و در بخش سنت توكل و راه‌گشايي تقوا ، آيات 2 و 3 سوره طلاق را مطرح كرده و به دو سنت بيان شده در اين آيات مي‌پردازد . يكي قانون و سنت «‌ مخرجيت تقوا » وديگري هم  « سنت توكل» است . درباره‌ي قانون توكل مي‌گويد : « و من يتوكل علي الله فهو حسبه » هر كسي بر خدا توكل كرد ، خدا براي او كافي است . و درباره‌ي مخرجيت تقوا هم مي‌فرمايد : « من يتق الله يجعل له مخرجا » . مولف كتاب در ادامه مباحث خود بر روي اين نكته تاكيد مي‌كند كه استاد مطهري از توكل حقيقي سخن مي‌گويد و اين همان چيزي است كه كمتر يافت مي‌شود . در توكل حقيقي ، بنده وظيفه‌ي خودش را هر چه باشد انجام مي‌‌دهد و ايمان قطعي به ايمان الهي دارد . سر سوزني شك ندارد كه خدا كمكش مي‌كند ؛ خودش وعده داده « و من اصدق من الله قيلا » چه كسي از خدا راستگوتر است ؟

سنت معلميت تقوا ، روشن‌بيني ( فرقان ) تقوا ، معيت الهي تقوا ، سنت شكر و همچنين سنت نصرت‌الهي در ادامه مباحث پيش روي خوانندگان در كتاب حاضر تشريح مي‌شود . در بخش سنت معيت الهي تقوا ، واقعه‌اي نقل مي‌شود با اين مضمون كه در نجف يكي از اراذل و اوباش به نام عبدالفرار وجود داشت . او سركرده بسياري از خلافكاران بود . حكومت عراق هم نمي‌توانست پاسخگوي او باشد . همه از عبدالفرار مي‌‌ترسيدند . روزي در زماني كه ملاحسينقلي همداني در حرم اميرالمومنين ( ع ) نشسته بود ، عبدالفرار با بي‌ادبي و بي‌حرمتي وارد حرم شد . آخوند همداني خيلي راحت در حرم نشسته بود و از خود عكس‌العملي نشان نمي‌داد . در مقابل او ايستاد و هيچ احترامي به او نگذاشت . اطرافيان ، نگران بودند كه از اين رفتار آخوند همداني گزندي به او برسد ؛ اما در كمال ناباوري ديدند كه آخوند ، نگاهي به عبدالفرار كرد و او هم خاشعانه و ذليلانه به خدمت آخوند رسيد . آخوند همدان نام او را پرسيد . او هم در پاسخ گفت عبدالفرار هستم . آخوند پرسيد : از كه فرار كرده‌اي ؟ از خدا يا رسولش ؟ عبدالفرار با شنيدن اين جمله سر به زير انداخت واز حرم بيرون رفت . عبدالفرار فرداي آنروز از دنيا رفت  و وقتي از زن او درباره‌اش پرسيده‌اند ، گفت : او ديشب دائما ًٌ با خود مي‌گفت: از كه فرار كرده‌اي ؟ از خدا يا رسولش ؟‌

استاد شهيد مطهري در كتاب آشنايي با قرآن درباره سنت شكر مي‌گويد : " اگر بشر در مقابل نعمت‌ها و انعام‌هاي الهي حالت سپاس‌گذاري و حق‌شناسي و قدرداني داشته باشد ، سنت الهي بر اينست كه آن نعمت‌ها و انعام‌ها را افزايش بدهد و اگر به جاي آن كه عكس‌العمل سپاس‌گزارانه داشته باشد و قدرشناس و حق‌شناس آن نعمت‌ها باشد ، كفران و ناسپاسي و قدرناشناسي و حق‌ناشناسي كند ، نه تنها موجب زوال آن نعمت است ؛ بلكه موجب پيدايش يك نقمت هم به جاي آن هست . "

محسن عباسي مباحث كتاب خود را با اشاره به دو نعمت بزرگ كه معتقد است كه شكرش به جا آورده نمي‌شود به پايان مي‌‌رساند . از نظر عباسي يكي از نعمت‌ها نعمت هدايت و ديگري نعمت بهره‌مندي از حضور حاكم اسلامي است .

سنت‌هاي الهي و نقش آن در زندگي ما / قسمت دوم ، با نويسندگي محسن عباسي در چاپ اول با تيراژ 2000 نسخه توسط معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي به چاپ رسيده است .

 

  

 

 

سه‌شنبه 14 دی 1389 - 14:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری