پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 6:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

آثار پرشور جوانان درباره امام(ره)

 

گزارشي از مراسم اختتاميه جشنواره هنري «آينه و آفتاب»

مراسم اختتاميه ششمين جشنواره هنري«آينه و آفتاب» با محوريت «امام خميني، انقلاب اسلامي و دفاع مقدس» شب جمعه سوم دي ماه در حوزه هنري برگزار شد.

به گزارش ايسنا، در اين مراسم، عبدالله اسفندياري دبير جشنواره ضمن بيان گزارشي از برگزاري ششمين دوره اين جشنواره گفت: «3 دوره نخست جشنواره آينه و آفتاب به همت موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) در اصفهان برگزار شد. دوره چهارم و پنجم جشنواره، محدوده پذيرش آثار به سراسر کشور گسترش يافت و از دوره ششم شوراي سياستگذاري جشنواره تصميم گرفت جشنواره را علاوه بر سراسري بودن، همزمان در تهران و اصفهان برگزار کند و براي اين برگزاري همزمان در سال 88 آماده شديم اما تصميم گرفته شد مراسم اختتاميه جشنواره با تاخير برگزار شود.»

وي در مورد ويژگي هاي اين دوره از جشنواره گفت:«براي اين دوره جشنواره اقداماتي صورت گرفت که از جمله آن مي توان به تاسيس دبيرخانه دائمي جشنواره در موسسه فرهنگي- هنري عروج وسپس انتقال آن به معاونت هنري موسسه تنظيم و نشرآثار امام خميني(ره) از تابستان 1387 اشاره کرد. پس از اين اقدام، کارهايي چون تدوين آيين نامه شرکت در جشنواره و چاپ کاتالوگ راهنما، طراحي و ساخت پوسترهاي جشنواره، راه اندازي پايگاه اينترنتي جشنواره، فراخوان گسترده جشنواره در جرايد، فضاي مجازي، فضاي شهري و صدا و سيما، برگزاري کارگاه هاي آموزشي با موضوعات تخصصي در نگارستان امام خميني(ره) اصفهان و راه اندازي سيستم آرشيو حرفه اي آثار رسيده به دبيرخانه انجام گرفت.»

اسفندياري درباره آثار رسيده به جشنواره گفت:«کل آثار رسيده به دوره ششم حدود 700 اثر بوده است که نسبت به دوره قبل بيش از چهار برابر رشد داشته است. آثار رسيده در بخش فيلم 485 اثر شامل 230 اثر در قالب داستاني، 180 اثر در قالب مستند، 45 اثر در قالب انيميشن و 30 اثر در قالب نماهنگ بوده است. همچنين آثار رسيده در بخش ويژه جشنواره که در دوره ششم با موضوع«جايگاه زن در جامعه از ديدگاه امام خميني(ره)» برگزار شد، نيز 30 اثر بوده است. ضمن آنکه از اين تعداد آثار رسيده به دوره ششم جشنواره، استان تهران با 50 درصد شرکت کنندگان در رتبه اول قرار داشت.»

او درباره داوران جشنواره گفت:«دبيرخانه جشنواره با دعوت از سينماگران مطرح و حرفه اي گامي مثبت در جهت رشد کيفيت جشنواره برداشته است. هيات انتخاب بخش فيلم را بيژن ميرباقري، محمد درمنش، محمد علي باشه آهنگر، علي اکبر قاضي نظام و... هيات داوران بخش فيلم را رسول صدر عاملي، پريوش نظريه، ابراهيم داروغه زاده، ناصر عنصري و... و هيات داوران بخش فيلمنامه را مهدي ارگاني، جابر قاسمعلي و رضا مقصودي تشکيل مي دادند.»

جابر قاسمعلي نماينده هيات داوران بخش فيلمنامه نيز با قرائت بيانيه اين هيات گفت:«اکنون پس از 20 سال، ششمين جشنواره آيينه و آفتاب خاموش مي گذرد، جشنواره اي که مي توانست فراخ تر، باشکوه تر و عظيم تر برگزار شود. هيات داوران بخش فيلمنامه جشنواره آيينه و آفتاب ضمن ابراز خوشنودي از استقبال فيلمنامه نويسان پس از مطالعه و دقت نظر در بيش از 40 عنوان فيلمنامه منتخب، عرضه مي دارد که اگر چه گهواره خوابان آن سال ها که نويسندگان امروز هستند امام و انقلاب را نديده اند و تنها از طريق شنيده ها و ديده هايشان مي نويسند که به واسطه بيان احساساتشان ستودني است.»

قاسمعلي در قسمتي ديگري از سخنانش گفت:«هيات داوران طرح ها و فيلمنامه هايي مي ديد که به رغم چند نمونه جذاب و متفاوت، به واسطه ضعف تکنيکي و بيان نارسا، نياز به يادگيري اصول و روش آکادميک فيلمنامه نويسي براي نويسندگان جوان را به عنوان ضرورتي جدي و انکارناشدني گوشزد مي کرد.»

رسول صدر عاملي به نمايندگي از هيات داوران بخش مستند و داستاني، گفت: «واقعيت اين است که ما در طول داوري آثار احساس کرديم در فضايي قرار گرفته ايم که بسيار خوشايند بود و اعضاي هيات داوران با تمام وجود و دلشان در آن فضا حاضر مي شدند. از ميان آثار رسيده فيلم هايي از کارگردانان 25 تا 35 ساله بود که خاطراتي از امام(ره) نداشتند اما آنچنان شوري در کارهاي آنهاست که انسان را به وجد مي آورد. به جرات مي گويم آثاري که امشب در بخش کوتاه، نيمه کوتاه و مستند انتخاب مي شوند به شدت آثار درخوري هستند.»

وي در پايان سخنانش گفت:«شايد ما ياد نگرفته ايم که يک اثر فرهنگي را نمي توان سفارش داد. يک مدير فرهنگي خوب، فردي است که به هنرمند اجازه دهد کار خودش را انجام دهد و آن بخش را که نزديک به خواسته اش است، تقويت کند. به همين منظور است که مي بينيم در بخش هاي مختلف، کارهاي سفارشي غالبا کارهاي درخور و مناسبي از آب در نمي آيد.»

 

سه‌شنبه 14 دی 1389 - 9:19


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری