جمعه 9 خرداد 1399 - 2:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

بررسي و تحليل وضعيت عزاداري‌ها و حضور مردم در محرم 1432 ه.ق

 

شوراي هيئات مذهبي يكي از فعال ترين تشكل‌هاي مذهبي تحت نظر اداره‌كل تشكل‌هاي ديني سازمان از ابتداي تاسيس تا كنون بوده است. دوره اول اين شورا در دو مرحله در سال‌ها 1380 تشكيل شد كه در اين دوره بيشتر به تهيه بانك اطلاعاتي و آسيب شناسي هيئات مذهبي پرداخته شد.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در اين گزارش پس از معرفي طرح پيشنهادي شوراي مركزي هيئات مذهبي كشور به بررسي دومين نشست فصلي روساي شوراي مركزي هيئات مذهبي كشور كه به منظور رصد فعاليت‌هاي فرهنگي هيئات مذهبي استان‌ها برگزار شد، خواهيم پرداخت.

 طرح پيشنهادي شوراي مركزي هيئات مذهبي كشور، بر اساس اولويت‌هاي وزارت كشور به منظور ارتقاء سطح كيفي فعاليت‌هاي هيئات مذهبي و دستجات عزاداري (پايگاه‌هاي اسلام و انقلاب اسلامي) و كاهش آسيب‌هاي اجتماعي و اخلاقي طراحي شده است.

 با توجه به ظرفيت و استعداد فراوان اين تشكل‌هاي ديني و مردمي و حضور و تاثيرپذيري گسترده اقشار مختلف مردم از مراسم عزاداري سرور و سالار شهيدان و نيز ضرورت برگزاري جشن در اعياد و ايام ولادت معصومين(س) و تقويت هيئات مذهبي در جهت رسيدن به آرمان‌هاي بلند امام راحل عظيم‌الشأن(ره) و منويات رهبر فرزانه انقلاب اسلامي و اهداف دولت كريمه جمهوري اسلامي، جهت اجراي بيش از 12000 برنامه محتوايي در اختيار شوراي هيئات مذهبي كشور قرار گرفت.

 طرح پيشنهادي شوراي مركزي هيئات مذهبي كشور براي ارتقاء سطح كيفي فعاليت‌هاي هيئات مذهبي كشور تشكل‌هاي ديني و هيئات مذهبي و دستجات عزاداري پايگاه‌هاي گسترش معارف الهي و ترويج مكتب حياتبخش اهل بيت عصمت و طهارت (س) بوده و با برگزاري جلسات قرآن(قرائت، تجويد، تفسير، مفاهيم)، مراسم عزاداري در ايام شهادت خاندان عصمت و طهارت(س) و مجالس جشن و سرور در اعياد سراسر نور رسول اكرم و ائمه اطهار و مراسم ملكوتي احياء ليالي قدر و مجالس دعا (ندبه، توسل، كميل، زيارت عاشورا، زيارت جامعه كبيره، آل ياسين و ...) در مساجد، حسينيه‌ها، محلات و منازل شهري و روستايي نقش ارزنده و بي‌بديلي در حفظ و گسترش اسلام و تشيع چه در زمان طاغوت و چه در دوران پر شكوه انقلاب اسلامي داشته‌اند.

 دومين نشست فصلي سراسري روساي شوراي مركزي هيئات مذهبي كشور به‌منظور رصد فعاليت‌هاي فرهنگي هيئات مذهبي استان‌ها با حضور حجت‌الاسلام حسين روحاني نژاد، معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان، مدير‌كل تشكل‌هاي ديني معاونت فرهنگي حجت‌الاسلام يعقوب ديلمقاني، رييس ستاد اقامه نماز كشور حجت‌الاسلام محسن قرائتي و معاون اجتماعي وزير كشور عليرضا افشار، هيئت رييسه و 30 نفر از روساي شوراي هيئات مذهبي استان‌ها با هدف بحث و بررسي پيرامون مشكلات فرهنگي هيئات مذهبي و رصد فعاليت‌هاي فرهنگي استان‌ها برگزار شد.

 

فعاليت‌هاي شوراي هيئات مذهبي اميدوار كننده است

 در اين جلسه حجت‌الاسلام حسين روحاني نژاد با توجه به مستندات و گزارش‌هاي رسيده از سراسر كشور به تحليل وضعيت عزاداري‌ها در دهه اول محرم سال جاري پرداخت.

 وي در ادامه با اشاره به اينكه حضور مردم در عزاداري‌هاي محرم 1432 هجري.ق بسيار پر‌شور بوده است، گفت: رويكرد سازمان تبليغات اسلامي نسبت به برگزاري عزاداري‌ها منطقي بوده و به لطف خدا و با تلاش و مديريت مسئولان هيئات مذهبي سراسر كشور، خوب انجام شد و كمتر شاهد آسيب‌هاي گذشته بوديم.

 معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي همچنين روند فعاليت‌هاي شوراي هيئات مذهبي را در اين دوره ارزشمند و اميدوار كننده دانست و تصريح كرد: پس از شكل‌گيري كانون مداحان استان‌ها، حتما يك نفر از شوراي هيئات مذهبي استان در كانون حضور يابد تا تعامل ميان اين دو نهاد فرهنگي به بهترين شكل انجام شود.

 

در هيئات مذهبي بيشتر به تفسير قرآن و نهج‌البلاغه بپردازيد

 در ادامه حجت الاسلام محسن قرائتي در نشست شوراي مركزي هيئات مذهبي كشور در جمع روساي اين شورا خطاب به آن‌ها گفت: خدمت به اهل بيت قسمت هر كسي نمي‌شود، خدا را شكر كنيد كه خادم اهل بيت(ع) هستيد و بكوشيد حتي يك روزتان مثل روز ديگر نباشد.

 اين مفسر و استاد درسهايي از قرآن افزود: در مدح اهل بيت(ع) مبالغه و غلو نکنيد و مقام انبياء و اولياي ديگر را پائين نياوريم، سلام به 14 معصوم(ع) را در هيئت‌ها و مساجد سنت كنيد و از اشعار و عبارات سطحي دوري کنيد. آنچه در شأن امام حسين(ع) است، جمله «هيهات منّا الذّلّه» است يعني زير سم اسب مي‌روم امّا زير بارِ زور نمي‌روم؛ سر به ني مي‌دهم، ولي نزد طاغوت سر خم نمي‌کنم.

 رييس ستاد اقامه نماز كشور با اشاره به اهميت تفسير قرآن اظهار داشت: در كنار توجه به اهل بيت(ع)، بيش از نيمي از زمان را در هيئات به تفسير قرآن، اهميت نماز و نهج‌البلاغه بپردازيد و كمتر روضه و تاريخ را بگوييد، به جوانان مسئوليت بدهيد و آن‌ها را از راه‌هاي فطري و با دوستي جذب هيئت‌ها و مساجد كنيد.

 حجت‌الاسلام محسن قرائتي مسئله ازدواج را مهمترين مسئله نسل جديد دانست و گفت: اگر جوانان زود ازدواج كنند دينشان كامل‌تر مي‌شود و فساد در جامعه كمتر، از اين رو بكوشيد تا براي ازدواج جوانان گام برداريد و خرج هيئات را براي برپايي اين گونه مراسم‌ها صرف كنيد.

 وي همچنين خطاب به روساي هيئات مذهبي كشور تاكيد كرد: گروهي به نام تفقد در هيئات تشكيل دهيد تا در مناسبت‌هاي مختلف مثلا قبولي در دانشگاه، بچه‌دار شدن خانواده‌ها و... به آن‌ها سر بزنند و با دادن هدايا و يا حتي برقراري تماس تلفني از آن‌ها دلجويي و تشكر كنند. همچنين بكوشيد تا در كنار خود از يك فرد تحصيل كرده و متدين براي پرداختن به اين امور استفاده كنيد.

 

لزوم تبديل هيئات مذهبي به پايگاه‌هاي فرهنگي

 سپس معاون اموراجتماعي وزارت كشور عليرضا افشار افزود: تحليل‌‌هايي كه براي پايداري و اقتدار ملي حكومت‌ها در كشور‌هاي پيشرفته امروزي مطرح مي‌شود، سرمايه اجتماعي است، اهميت و ارزش پشتوانه مردمي در تحليل‌هاي بين‌المللي روز به روز بيشتر مي‌شود.

 وي با اشاره به اينكه سرمايه اجتماعي يعني اعتماد و رضايت مردم به حاكميت و اركان حكومت، تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران بعد از پيروزي انقلاب تا به امروز از نعمت بزرگ پشتوانه اجتماعي، سمن‌ها و تشكل‌هاي مردم نهاد كه غربي‌ها به تازگي آن را مطرح كرده‌اند، برخوردار بوده است. هيئات مذهبي نيز، از همين تشكل‌هاي عظيم مردم نهاد است كه يكي از پشتوانه‌هاي عظيم نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران هستند.

 معاون اجتماعي وزير كشور با اشاره به رويكرد فرهنگي دولت دهم خطاب به روساي شوراي هيئات مذهبي كشور اظهاد داشت: فصل جديدي براي فعاليت‌هاي فرهنگي و ديني آغاز شده است كه بايد اين فرصت را مغتنم شماريد و از آن بيشترين بهره را براي ارتقاء سطح دانسته‌هاي ديني و باور‌هاي اعتقادي مردم و فرهنگسازي جامعه ببريد.

 عليرضا افشار با بيان اينكه فعاليت‌هاي فرهنگي در جوامع دير بازده است، تاكيد كرد: براي بهتر شدن فعاليت‌هاي فرهنگي و مذهبي در هيئات، برنامه‌هايتان را فراگير كنيد و استمرار آن را رعايت كنيد تا براي نسل بعد ثمرات آن را ببينيم. هيئات مذهبي خود جوش و با انگيزه‌هاي اللهي شكل مي‌گيرد، آنها را به پايگاه‌هاي فرهنگي در كشور تبديل كنيد.

 وي در پايان صحبت‌هاي خود برخي از فعاليت‌هاي فرهنگي كه امكان اجراي آن در هيئات مذهبي وجود دارد را عفاف و حجاب، خانواده و ازدواج پايدار، اجراي برنامه‌هاي نشاط‌ آور، كاهش دادن آسيب‌هاي اجتماعي مانند اعتياد، نحله‌هاي انحرافي و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس و دفاع از ارزش‌هاي انقلاب اسلامي بر شمرد.

 انقلاب اسلامي به رهبري امام راحل عظيم‌الشأن(ره)، تحولي عظيم در امور فرهنگي، اجتماعي، سياسي و مذهبي ايجاد نمود، تقويت باورهاي ديني و ارزش‌هاي انقلابي، روحيه خودباروي و اعتماد به نفس، حمايت از محرومين، استكبار ستيزي، عشق به امامت و رهبري، توسعه علمي و دست‌يابي به فناوري‌هاي نوين و خلق حماسه استقامت و پيروزي در جنگ تحميلي 8 ساله و ارائه شيوه مترقي حكومتي «مردم سالاري ديني» بر مبناي ولايت فقيه تنها گوشه‌هايي از دستاوردهاي عظيم انقلاب اسلامي است و در اين ميان هيئات مذهبي و دستجات عزاداري سرور و سالار شهيدان حضرت حسين بن علي(ع) مانند ساير آحاد جامعه با پيروي از بنيانگذار نظام مقدس جمهوري اسلامي حضرت امام خميني و جانشين شايسته‌اش رهبر فرزانه انقلاب حضرت امام خامنه‌اي به اداي دين پرداخته و در جذب جوانان و نوجوانان به مكتب اهل بيت عصمت و طهارت نقشي ارزنده ايفا نموده‌اند.

 با توجه به ظرفيت و استعداد فراوان هيئات مذهبي و دستجات عزاداري و حضور گسترده طبقات مختلف مردم در مراسم اين هيئات و دستجات، شايسته است براي حل مشكلات فرهنگي- اجتماعي جامعه از آنها به بهترين نحو استفاده نمود. البته با عنايت به سوء استفاده‌ دشمنان داخلي و خارجي براي منحرف نمودن اين تشكل‌هاي ديني- مردمي از اهداف و آرمان‌هاي اصيل خود و ارد نمودن بدعت و خرافه در شكل و محتواي مراسم ديني و مردمي شايسته است نسبت به ساماندهي، آموزش و زدودن پيرايه‌ها، خرافات و بدعت‌ها اقدام اساسي و زيربنايي صورت پذيرد.

 شوراي مركزي هيئات مذهبي كشور بدين منظور و بر اساس موضوعات مورد تاكيد وزارت كشور و براي آموزش و تغذيه فكري 54000 تشكل ديني(كه 40000 از اين تشكل‌ها هيئات مذهبي هستند) برنامه‌هايي به شرح ذيل پيشنهاد مي‌نمايد كه اميد است با نظر مساعد مقام عالي وزارت اين شورا بتواند به آرمان‌هاي امام راحل عظيم‌الشأن و منويات رهبر فرزانه انقلاب و دولت كريمه جمهوري اسلامي جامه عمل بپوشاند.

 از جمله مهمترين طرح‌هاي پيشنهادي مي‌توان به تبيين فلسفه عفاف و حجاب- خانواده، كانون محبت- اصلاح الگوي مصرف در خانواده- اعتياد بلاي خانمانسوز- جوان، موسيقي و نشاط- فرهنگ برهنگي، برهنگي فرهنگي- خودباوري، كارآمدي نظام جمهوري اسلامي- مشاركت مردمي، نوآوري و شكوفايي-تبيين حقوق شهروندي- مهارت‌هاي زندگي- زن، تربيت فرزندان و اصلاح جامعه- آسيب‌شناسي اخلاق فردي- مفاخر ملي، الگوي اسلامي- خدمت صادقانه،‌فرهنگ جهادي- كتاب دوست خوب زندگي- خانواده و نشاط- فرقه سازي دشمنان انقلاب اسلامي- ورزش، نشاط، سلامتي- ارتباط يا گسست نسل‌ها- آسيب‌هاي اجتماعي، چالش‌ها، راهكارها- نقش شركت‌هاي هرمي در اقتصاد كشور- تشكل‌هاي ديني، مشاركت مردمي- هيئات مذهبي، چالش‌ها، فرصت‌ها- مديريت فرهنگي، فرصت‌هاي تبليغي- بدعت‌ها و خرافات در دستجات عزاداري اشاره كرد.

 گفتني است، دومين نشست فصلي سراسري روساي شوراي مركزي هيئات مذهبي كشور شنبه 11 دي در سالن كنفرانس معاونت امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد.

 

 

 

دوشنبه 13 دی 1389 - 13:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر