يكشنبه 5 بهمن 1399 - 9:50
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام داود كميجاني

 

عاشورا و احياي حقيقت و ارزش­هاي اسلامي

 

 

 پس از رحلت پيامبر(ص)، از سوي منافقين و برخي از مسلمانان جاه طلب، تلاش­هايي براي ايجاد تحريف و انحراف در اسلام صورت گرفت. آنان بعد از رحلت رسول خدا(ص)، ضمن ممنوع کردن کتابت (نوشتن) حديث و روايت، احاديث جعلي فراواني ساختند و آيات قرآن (مخصوصاً آيات متشابه) را به مفاهيم ديگري تأويل نمودند[1] تا بتوانند سيماي واقعي دين اسلام را به نفع خويش وارونه بنمايند؛ اين امر در نهايت به تقويت پايه­هاي «خلافت» و تضعيف جايگاه «ولايت» و «امامت» و مخدوش شدن اهداف عاليه پيامبر(ص) انجاميد.[2] البته آنان به اين مقدار بسنده نکردند و چون مي­دانستند که اهل بيت(ع) همچون معيار حقيقت، حافظان اسلام واقعي و مفسران معصوم قرآن هستند با ترور شخصيت ايشان، مخصوصاً علي ابن ابيطالب(ع) و دو فرزند طاهرش «حسن» و «حسين»، به مبارزة خود شدت دادند؛ و اين همان ترفندي است که قرآن در شيوة مبارزه و مخالفت «بني اسرائيل» با دين حق الهي، به آن اشاره مي­نمايد. يعني: اول: کشتن نا به حق پيامبران و سفيران الهي،[3] دوم: تحريف کلام خدا.[4]

اما زماني که ابرهاي فريب و نيرنگ کنار رفت و تزوير و نفاق معاويه با مرگ او پايان يافت، امام حسين(ع) و ياران باوفاي ايشان با رشادت در مقابل «يزيديان» و ويرانگري آنان ايستادند و اسلام را از مهجوري و بي­محتوا شدن، نجات دادند و اين معناي همان تعبير امام راحل است که:

«خون امام حسين، اسلام را بيمه کرد.»

شرکت شيعيان در اين مراسم به عنوان اعلام همراهي و همسويي با امام حسين(ع) و پيروي از اسلام نابي مي­باشد که او به ما معرفي نموده است، لذا متوليان هيئات، وعاظ و مرثيه سرايان، بايد تمام تلاش خود را براي تشريح اسلام واقعي اهل بيت(ع) و تبيين تفاوت آن با اسلام يزيدي (اموي) مصروف نمايند. ذکر تعاليم اهل بيت(ع) در اصول دين و مذهب، بيان حقايق دين و سنت رسول خدا(ص)، آشنا نمودن نسل جوان با اصول مذهب (امامت و نبوت) و...، مي­تواند همسويي مناسبي با هدف نهضت عاشورا باشد.

 

 1. قرآن، سوره آل عمران آيه 7 طبق اين آيه آنان که در پي فتنه هستند، از آيات متشابه سو استفاده مي­کنند. «فاما الذين في قلوبهم زيغ فيتبعون ما تشابه منه ابتغاء الفتنه و ابتغاء تاويله».

2. نتيجه اين روند آن مي­شود که با وجودي که در واقعة غدير خم يک صدهزار نفر حضور داشتند، تنها در فاصلة چند ماه، در تشييع جنازة حضرت صديقه طاهره(س) فقط 7 يا 9 نفر حضور داشتند.

3. قرآن کريم سورة آل عمران آيه 112.

4. قرآن کريم سورة بقره آيه 79.

 

دوشنبه 13 دی 1389 - 10:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری