شنبه 17 خرداد 1399 - 15:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتابشهر 3 آمد

 

سومين شماره از نشريه كتابشهر به منظور اطلاع رساني تاريخ معاصر و با موضوع معرفي كتاب از سوي موسسه كتابشهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين نشريه شامل سخن سردبير، معرفي چندكتاب درباره تاريخ معاصرايران و گزارش مصاحبه با يك نويسنده و پژوهشگر تاريخ معاصر ايران است كه مطالب اين نشريه به صورت گزارش هاي كوتاه تنظيم شده اند و مفاهيم را فشرده و تقريبا خوب پيرامون برخي كتب منتشره درباره تاريخ معاصر ايران، منتقل مي كنند.

در ابتداي سخن، در ديباچه اين نشريه با عنوان «ويترين تاريخ معاصر1» آمده است.

«در اين مجموعه سعي نموده ايم پاسخگوي سوال «كدام كتاب تاريخي را در اولويت قرار دهيم؟» باشيم؛ با فرض اين كه بايد با صرف وقت كمتر، اطلاعات بيشتري دريافت كنيم، مقاطع مختلف تاريخ معاصر را پوشش دهد و همچنين ضروري است كه كتاب معرفي شده، از شيوايي نوشتاري لازم برخوردار باشد.

در ميان آن ها برخي بيشتر متكي بر اسناد است، برخي به تاريخ شفاهي تكيه كرده است و برخي پژوهش هاي نويسنده را با ادبياتي داستان گونه روايت كرده است، برخي حجيم  و در چندين جلد است و برخي خلاصه و موجز است.»

در اين راستا، عناوين كتب معرفي شده در اين نشريه عبارتند از:

«گنجينه ي ناگفته ها،‌ خاطرات گل آقايي، خاطره هاي وزير اطلاعات، تاريخ ايران، از كودتا تا انقلاب، خوش روايي مداخلات آمريكايي ها و بازخواني از آخر به اول».

مصاحبه با محسن كاظمي مولف كتاب «خاطرات عزت شاهي» با عنوان «يك خط پاورقي گاهي ماه ها وقت برده است» از ديگر مطالب آمده در اين نشريه است.

محسن مولفي در توضيح اين كتاب آورده است:

«اين اثر، محصول چهار سال پيوسته و بيش از شش سال ناپيوسته، كار و زحمت من است. سعي كردم به آن ماهيت پژوهشي ببخشم تا قابل استناد باشد. معتقد هستم كه خاطره گويي يك نياز تاريخي است... خاطرات به دليل فردي بودن و دربر گرفتن حوزه هاي شخصي، كمتر  قابليت اعتناي تاريخي دارند. در خاطرات عزت شاهي با پژوهش و تحقيقي كه صورت دادم، آن را از جنبه شخصي خارج كردم و به قابليت تاريخي  رساندم تا حتي يك مورخ، جامعه‌شناس، روانشناس يا كارشناس مسائل سياسي هم بتواند به راحتي به آن استناد كند. روزنامه ها را زير و رو كرديم. گاهي كتاب هايي را مي خوانديم و ردپاهاي تازه اي پيدا مي كرديم. غالبا يك سطر پاورقي اي كه مي بينيد، محصول چنين تلاشي است. يك خط پاورقي بعضي وقت ها، ماه ها وقت برده است.»

گفتني است، سومين شماره از نشريه كتابشهر به منظور اطلاع رساني تاريخ معاصر و با موضوع معرفي كتاب با مديرمسوولي حامد شفيق از سوي موسسه كتابشهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شده است.

 

 

 

دوشنبه 13 دی 1389 - 10:26


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری