شنبه 14 تير 1399 - 4:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

سازمان تبليغات اسلامي حمايتگر آثار مبلغ هويت ديني و شيعي است

 

رئيس سازمان تبليغات اسلامي در آيين رونمايي از كتاب «نقش شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» با اشاره به نقش شوراي عالي انقلاب فرهنگي در مهندسي فرهنگ و نقش سازمان تبليغات اسلامي در اين مسير گفت: اين شورا در مهندسي فرهنگي خود هميشه اين مسئله را مطرح مي‌کرد که چرا كالايي مهم براي بيان فرهنگ و نشان دادن شيعه و اهميت آن در تاريخ اسلام وجود ندارد. از اين‌رو قرار شد براي معرفي فرهنگ خود اقداماتي انجام دهيم. چراكه  تا آن زمان اقدامات يا معدود و يا پراکنده صورت گرفته بودند. در همان زمان طي ديداري با دکتر ولايتي براي انتشار اين اثر اعلام آمادگي کرده و اين آمادگي با استقبال گرمي مواجه شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حجت الاسلام و المسلمين دكتر سيدمهدي خاموشي با اشاره به پرفروش بودن اين اثر گفت: اگر انتخابهاي خوبي داشته باشيم و سير محتوا نيز قوي باشد بي ترديد کتاب پرفروش خواهد بود.

رييس سازمان تبليغات اسلامي با اشاره به انتشارات اميركبير تصريح كرد: اميركبير انتشاراتي است كه در فرهنگ اسلامي ايراني و علوم ديني و انساني بايد بيشتر وارد شود، چرا كه يك زماني تاريخچه خوبي بجا گذاشت اما بايد سوابق ديگري را برجاي بگذارد و اميدوارم در آينده آثاري اين‌چنين را از اين انتشارات شاهد باشيم.

وي افزود: اميدواريم بتوانيم هر ماه کتاب‌هايي ارزشمند از اين دست را منتشر و رونمايي کنيم.

اين مدير ارشد فرهنگي با اشاره به دو روايت بر موضوع شيعه و توجه همزمان به قرآن و عترت، گفت: كتاب «نقش شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» بر اين دو روايت توجه بسياري دارد و اثر علي‌اكبر ولايتي ثمره از دست ربّ ودود و اولياء دين دريافت خواهد كرد.

دكترخاموشي در خاتمه ابراز داشت: ما بدنبال آثاري از اين دست هستيم و حمايت خود را اعلام مي‌كنيم، تا اين آثار را به جامعه جوان كه تشنه فرهنگ اسلامي ايراني هستند، عرضه كنيم.

همچنين، علي اکبر ولايتي در آيين رونمايي از اثر خود، گفت: در طول تاريخ اسلام بارها تشيع و شيعه به لحاظ فرهنگي و ديني مورد انکار قرار گرفته است که البته بزرگان عرصه علم، فرهنگ وتمدن طي 1400 سال کارهاي ارزشمندي عرضه کرده‌اند.

رئيس انجمن قلم در ادامه سخنان خود با اشاره به ساير كتب شيعه، اضافه كرد: در تاريخ معاصر «احمد امين» نويسنده مشهور عرب در كتاب «فجر اسلام» و ديگر آثار خود به نوعي اين كار را انجام داد؛ جرجي‌زيدان هم اين‌گونه بود، اين امر باعث شد سه نفر از بزرگان و علماي شيعه در پاسخ به اين انكار و كم‌لطفي سه اثر مهم را در تاريخ عرضه كنند.

وي با اشاره به اين سه اثر گفت: حاج آقا بزرگ تهراني در كتاب «الذرّيعة الي تصانيف الشيعه» ثابت كرد چه تعداد از اين تاليفات در تمدن اسلامي متعلق به شيعه است؛ سيدمحسن امين جبل‌عاملي نيز به شكل ديگري رجال علمي را معرفي و كتابي تاليف كرد و در ادامه اين دو سيدحسن صدر فرد ديگري است كه نقش شيعه در علوم را نوشت.

ولايتي ابراز داشت: در رابطه با تاليف اين كتاب كه با بضاعت اندك بنده تناسب دارد و ران ملخي است به آستان مقدس اميرالمؤمنين (عليه‌السلام) از نگاه و زاويه ديگري به اين امر نگريسته شده است.

عضو شوراي ‌عالي انقلاب فرهنگي خاطرنشان كرد: برخي خلاءها كه در آثار گذشته وجود داشت مدنظر قرار گرفت، اين كار به چند منظور انجام شد؛ اول اينكه نقش شيعه در حوزه‌هاي مختلف متناسب با سير تاريخي مدنظر قرار گرفت كه اصولا شيعه در ترويج علم و پايه‌گذاري تمدن اسلامي پيش‌قدم بوده است.

وي در ادامه به مقام علمي امام علي(ع) اشاره كرد و گفت: پيامبر اكرم(ص) در وصف پيشواي بزرگ ما اميرالمومنين علي(ع) مي فرمايد، «من شهر علم هستم و علي دروازه آن است». خود اميرالمومنين فرمودند هرچه مي خواهيد از من بپرسيد قبل از اين كه مرا ديگر در بين خود نيابيد.

ولايتي عنوان كرد: اولين دانشگاه در تاريخ اسلام دانشگاه امام صادق (عليه‌السلام) بود؛ اين دانشگاه در نوع خود بي‌نظير بوده و هست، چرا كه در مقاطع مختلف چهار هزار نفر از محضر ايشان استفاده كردند، دانشگاهي با چنين وسعت و دربرگيري اين طيف از علوم بي‌نظير است.

وي اضافه کرد: از منظر ديگر اين کتاب ديگر تأکيد خود را روي ايرانيان و نقش آنها در تشيع گذاشته است. قدمت تشيع و علوم حاصل به زمان صدر اسلام مي رسد.

مؤلف کتاب «نقش شيعه در فرهنگ و تمدن اسلامي» در ادامه اظهارات خود يادآور شد: در سال 334 در بغداد آل بويه بعنوان يک سلسله شيعه، حوزه علميه تأسيس کردند که بزرگاني چون شيخ مفيد، سيد رضي، از بزرگان و اساتيدي هستند که در اين حوزه حضور يافته اند. بيش از 100 سال پس از اين تاريخ در 447 قمري که بغداد از سوي طغرل سلجوقي فتح شد کتابخانه شيخ طوسي به آتش کشيده شد. همچنين دانشگاه الازهر توسطه علماي فاطميه مصر که شيعه بودند تأسيس شد. قريب 1000 سال از تاريخ تأسيس اين دانشگاه مي گذرد. در کل بايد گفت که در تمام حوزه هاي علمي و بخشهاي علمي و شاخه هاي فرهنگ و تمدن اسلامي بزرگاني از رشته هاي مختلف وجود دارد.

دکتر علي‌اكبر ولايتي در پايان تأکيد کرد: اين کتاب به نقش شعرا و اهل ادب و هنر اين سرزمين در ترويج تشيع و اين که بسياري از کساني که در تاريخ ادبيات مي شناسيم يا شيعه بوده اند و يا گرايش بالايي به اهل بيت داشته اند، توجه دارد.

همچنين مشاور مقام معظم رهبري در امور بين الملل، از نگارش کتاب نقش ايرانيان در تمدن اسلامي خبر داد و گفت: اين کتاب کار تحقيقاتي بسيار حجيمي است که تقريباً دو برابر اين اثر خواهد شد.

ولايتي در پايان با تاکيد بر اينکه خوانندگان کتاب «نقش شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» به نقش شعرا، اهل ادب و هنر در اين کتاب توجه کنند خاطر نشان کرد: اين هنرمندان در ترويج تشيع نقش بسياري داشته‌اند و بسياري از اين ادبا را که در تاريخ ادبيات مي‌شناسيم يا شيعه بوده‌اند يا گرايش بسياري به اهل بيت داشته‌اند.

در ادامه اين مراسم رونمايي، دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي، تشيع را سكوي حركت رو به جلو براي اسلام دانست و عنوان كرد: ما اميدواريم با احياء و معرفي آثار فرهنگي تشيع تمدن اسلامي را در جهان براي بار ديگرعرضه كنيم و چراغ راه ما براي حركت رو به جلو و احياي دوباره تمدن بزرگ اسلامي در جهان باشد.

محمدرضا مخبر، در آيين رونمايي از كتاب «نقش شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» گفت: روزي كه ما موضوع شيعه و فرهنگ آن را در شوراي عالي انقلاب فرهنگي مورد بحث قرار داديم بسياري گمان نمي‌كردند كه بتوانيم گرد و غبار از روي گنجينه تمدن تشيع كنار بزنيم و در معرض بشريت قرار دهيم.

وي افزود: بعد از پذيرش آقاي ولايتي براي انجام اين كار خيال ما راحت شد كه اين پژوهش به خوبي به سرانجام خواهد رسيد.

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي، ادامه داد: پس از هم فكري با دوستان تصميم بر اين شد كه ابتدا مفاخر اسلامي را در كتاب‌هاي آموزشي كشور بگنجانيم كه حاصل آن تلاش براي قرار گرفتن بسياري از مفاخر تمدني ايران در كتاب‌هاي آموزش و پرورش بود.

مخبر تكريم از چهره علي اكبر ولايتي را تكريم از علم خواند و گفت: تكريم از ايشان تكريم علم، فضليت و معنويت است و بهانه اين امر رونمايي ازكتاب‌ «نقش شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» بود.

مخبر با بيان اينكه در حال حاضر 300 عنوان از كتاب‌هاي درسي ما به معرفي مفاخر ايران اسلامي پرداخته است ابراز كرد: در همين راستا توجه به فرهنگ عمومي و فرهنگ‌سازي در سطح جامعه را با محوريت تقويم تاريخ فرهنگ اسلام و ايران دنبال خواهيم كرد.

همچنين، دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: براي تبليغ فرهنگ عمومي جلد اول كتاب تقويم تاريخ فرهنگ اسلام و ايران منتشر شده و جلد دوم آن زير چاپ رفته است، همچنين جلد سوم آن به زودي براي چاپ و انتشار آماده خواهد شد.

مخبر با بيان اينكه در اين كتاب براي هر روز تقريباً سه مناسبت علمي و فرهنگي معرفي شده، افزود: همچنين كار بزرگتر تدوين كتاب نقش ايرانيان در فرهنگ تشيع است كه به زودي كار نگارش آن تمام خواهد شد.

وي تدوين كتاب «نقش شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» را در نوع خود بي‌نظير دانست و تاكيد كرد: هرچند در اين حوزه كارهاي ديگري انجام شده اما هيچ كدام مثل اين كتاب جامع و كامل نيست.

در ادامه اين مراسم، رييس انتشارات اميركبير، نيز درباره علت تقطيع اين اثر به 12 جلد ابراز داشت: اين روش شيوه‌اي جديد است كه در انتشارات اميركبير پي گرفته مي‌شود؛ براساس آن آثار ارزشمند مي‌تواند كاربرد فراوان‌تري داشته باشند و اگر بخواهيم اثر تاثيرگذاري فراوان داشته باشد مي توانيم از اين روش بهره ببريم.

احمد نثاري در ادامه سخنان خود با اشاره به اينكه اين روش مي‌‌تواند بهره‌هاي فراوان و افزوني براي توده افراد داشته باشد،‌ اظهار داشت: توليد چنين آثاري با اين شكل و حجم مي‌تواند مورد استفاده توده مردم، طلاب و دانشجويان قرار گيرد، شايد وجود كتاب‌هايي با حجم زياد استفاده چنداني نداشته باشد؛ بنابراين اثر به 12 جلد تقطيع شد تا افراد در قطع جيبي فرصت زمان كمتري را براي مطالعه صرف كنند.

اين مقام مسوول در ادامه با اشاره به شرايط جهان اسلام، اضافه كرد: شرايط كنوني جهان اسلام، ويژه، استثنايي و خاص است، چرا كه اكنون هجمه‌هاي فراواني بر عليه مباني شيعه وارد مي‌شود و متاسفانه اين هجمه‌ها به حدي وسيع است كه قابل تصور نيست.

به گفته وي، در هيچ زماني از تاريخ بروز و ظهور اين همه هجمه وجود نداشت، اين خود نشانه وحشت دشمن از گسترش تشيع است و بايد دانست هر چه ميزان حيطه دشمن گسترده باشد به پيروزي نزديك‌تريم.

احمد نثاري در پايان سخنان خود،  بهترين کار براي مقابله با تهاجم غرب را معرفي تمدن و تاريخ و گستره تشيع دانست و گفت: در جهاني که ما در آن قرار داريم تمدن دنيا وام دار تشيع است و ما همين قدر که تاريخ آن را معرفي کنيم بهترين اقدام در اين راستا است.

دکتر علي اکبر ولايتي افزون بر فعاليت هاي سياسي، در عرصه هاي علمي و فرهنگي داخل و خارج از ايران نيز فعال بوده است. حاصل مطالعات و تاليفات اين انديشمند در قالب 35 عنوان کتاب و 61 مقاله در مجلات معتبر داخلي و 54 مقاله در مجلات معتبر خارجي به چاپ رسيده است.

کتاب «نقش شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» را انتشارات اميرکبير در نه فصل با عناوين نقش مدارس و حوزه هاي علميه شيعه، روشها و مواد و منابع درسي حوزه هاي علميه شيعه، دانشمندان علوم طبيعي و دقيقه، جغرافيا، تاريخ، ادبيات، هنر، عرفان و فلسفه و کلام  و با شمارگان 3000 نسخه، 1107 صفحه و بهاي 210 هزار ريال منتشر كرده است.

گفتني است، در اين مراسم رونمايي، علي‌اكبر ولايتي؛ مولف كتاب، حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر خاموشي؛ رييس سازمان تبليغات اسلامي، محمدرضا مخبر؛ دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي، احمد نثاري؛ رييس انتشارات اميركبير به همراه شماري از انديشمندان و اصحاب قلم و رسانه حضور داشتند.

 

 

 

 

 

چهارشنبه 8 دی 1389 - 15:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری