دوشنبه 5 خرداد 1399 - 5:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

گالري ها، در عزاي امام حسين (ع)

 

گزارشي از فعاليت گالري ها در ماه محرم

 

در ماه محرم امسال گالري هاي زيادي برنامه هاي ويژه ايام شهادت سالار شهيدان را تدارک ديدند.برنامه هاي بخشي از اين گالري ها پايان يافته، ولي برخي ديگر از گالري ها برنامه هايشان همچنان ادامه دارد.

1-فعاليت حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي

در باغ موزه هنر انقلاب حوزه هنري، مجموعه اي از آثار هنري شامل گرافيک، نقاشي، حجم و مجسمه در معرض ديد علاقه مندان قرار گرفته است. نقطه مشترک تمام اين آثار، موضوع آنها يعني دفاع مقدس است که غالبا در دهه 60 خلق شده اند و خاطرات آن روزها را يادآوري مي کنند، در اين مجموعه 110 اثر تجسمي شامل 46 تابلوي نقاشي، 34 کار گرافيکي، و 30 اثر حجمي در معرض ديد بازديدکنندگان قرار گرفته است. کاظم چليپا، حبيب الله صادقي، علي وزيريان، شهرام اسدي، محمد حسين نيرومند، مصطفي گودرزي و مرتضي گودرزي ديباج از جمله افرادي هستند که مي توان آثار آنها را در اين نمايشگاه مشاهده کرد. فعالان عرصه هنر هر کدام از دريچه اي خاص به موضوع جنگ، مبارزه، ايثار و شهادت نگاه کرده اند که اين موضوع ها بسيار متناسب وهماهنگ با ايام محرم است. هنرمندان مذکور با نمادها و المان هاي خاصي اين موضوعات را به تصوير کشيده اند.

در همين حال پنجمين سوگواره پوستر هاي عاشورايي هم از سوي مرکز هنرهاي تجسمي حوزه هنري در خانه هنرمندان و نگارخانه ابوالفضل عالي حوزه هنري با 30 پوستر در 2 بخش اصلي با موضوع عاشورا و بخش ويژه اي با موضوع حضرت زينب (س) از 28 آذر تا 9 دي در معرض ديد علاقه مندان قرار گرفته است.

2- فعاليت فرهنگسراها

در فرهنگسراي ارسباران نمايشگاه گروهي نقاشي پشت شيشه با موضوعات مذهبي در قالب هاي شمايل، تمثال، جلد قرآن و نمايشگاه عکس عاشورا از محمد خبازي علوي و ابراهيم عليزاده برپا بود.

علاوه بر اين، در ايام محرم، نمايشگاه عکس عاشورا در فرهنگسراي پايداري، نمايشگاه پوستر و کتاب محرم تا 30 آذر در فرهنگسراي هنگام، نمايشگاه آموزشي سيره ائمه به ويژه امام حسين (ع) تا23 آذر در فرهنگسراي فردوس، نمايشگاه نقاشي خط آثار عاشورايي تا 25 آذر و نمايشگاه عکس محرم از هيئات و دسته هاي عزاداري تا 30 آذر در فرهنگسراي شفق، نمايشگاه کتاب «پيام عاشورا» تا 23 آذر در فرهنگسراي گلستان و نمايشگاه پوسترهاي عاشورايي تا 30 آذر در فرهنگسراي رازي برپا بود.

همچنين نمايشگاه خط نقاشي و کارگاه آموزشي«تسليم حق»، علي تن تا 25 آذر و نمايشگاه و کارگاه آموزشي عکس عاشورايي ساسان مويدي از 25 آذر تا 5 دي در فرهنگسراي انقلاب، نمايشگاه خوشنويسي تا 25 آذر در فرهنگخانه ايرواني و نمايشگاه کتاب و محصولات فرهنگي در 15 ايستگاه مترو از ديگر برنامه هاي مراکز سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در ماه محرم بود.

3- گالري شاهد

هشتمين نمايشگاه نقاشي و پوستر واقعه کربلا با عنوان« همنوا » در گالري شاهد برپا بود. اين نمايشگاه شامل 40 اثر از 8 هنرمند زن بود که با تکنيک هاي رنگ روغن، اکريليک، ترکيب مواد، کولاژ، نقش برجسته، نقاشي و پوستر ديجيتال اجرا شده اند. موضوع اصلي آثار به روايت گري و توصيف واقعه کربلا و پيام معنوي اين واقعه مي پردازد. اين نمايشگاه تا 28 آذر برپا بود.

4- موزه هنرهاي ديني امام علي (ع)

به منظور پاسداشت پيام محرم و قيام عاشورا از منظر هنر، نمايشگاه خوشنويسي «سرحلقه عاشقان» شامل 40 اثر خوشنويسي نستعليق از استاد ناصر جواهرپور در قالب خط ناخني و خط نقاشي با مضمون اشعار شعراي مختلف در وصف شهداي کربلا، همچنين 23 کتيبه از اشعار محتشم کاشاني به خط نستعليق استادان دوره قاجار در موزه هنرهاي ديني امام علي(ع) به نمايش درآمد. اين نمايشگاه تا 30 آذر ماه برپا بود.

5- موزه هنرهاي معاصر فلسطين

نمايشگاه«سوگواره پوسترهاي عاشورايي» شامل 45 اثر پوستر با مضمون عاشورا از مسعود نجابتي، مصطفي گودرزي، احمد آقا قلي زاده، پژمان رحيمي زاده، محمد خزائي، کوروش پارسا نژاد، نظام الدين امامي فر، صالح زنگانه، مصطفي ندرلو و ديگر هنرمندان اين عرصه در موزه هنرهاي معاصر فلسطين به نمايش گذاشته شده است. اين نمايشگاه تا 15 دي ميزبان علاقه مندان در موزه هنرهاي معاصر فلسطين در خيابان طالقاني، خيابان شهيد برادران مظفر، تقاطع بزرگمهر، شماره 74 است.

6- موسسه فرهنگي هنري صبا

در موسسه فرهنگي هنري صبا نقاشي هاي گنجينه فرهنگستان هنر و موسسه صبا در کنار آثاري از مجموعه شخصي فريال سلحشور و جهانگير کازروني به نمايش گذاشته شده است. همچنين کارگاه هاي هنري شامل نقاشي قهوه خانه اي (منصور وفايي، محمد فراهاني)، نقاشي پشت شيشه(حبيب نقاش) و علم سازي(استاد فولادگر) از 28 آذر به مدت 10 روز ميزبان عموم علاقه مندان است.

7- نگارخانه شمرون

نمايشگاهي با عنوان غبار روبي به مناسبت ايام سوگواري امام حسين(ع) و عاشوراي حسيني شامل آثار مجسمه، ظروف و زيورآلات سراميکي و نيز آثار حجمي سفالي در نگارخانه شمرون برپا بود.

8- نگارخانه ايست

آثار نقاشان قهوه خانه اي با موضوع مذهبي و رزمي با 30 تابلوي نقاشي از هنرمنداني چون محمد مدبر، حسين قوللر آغاسي، عباس بلوکي فر، حسن اسماعيل زاده(چليپا)، محمد حميدي، حسين همداني، محمد فراهاني، محمد رحماني، علي اکبر لرني و مصطفي حميدي در نگارخانه ايست به نمايش گذاشته شد. اين نمايشگاه تا 10 دي ماه، همه روزه از ساعت 16 تا 19 در درکه، خيابان شهيد احمدپور، نبش بن بست گلستان، پلاک 2، واحد 2 داير است.

9- نگارخانه مينا

در ايام محرم بخشي از نقاشي خط هاي مذهبي و نيز آثار نقاشي رئال و انتزاعي سالار احمديان شامل 31 اثر از اين هنرمند در نگارخانه مينا به نمايش گذاشته شد. اين نمايشگاه تا 2 دي ماه برپا بود.

10- نگارخانه رايزن

دهمين نمايشگاه انفرادي آثار نقاشي خط محمد سعيد نقاشيان از روز جمعه 3 دي در نگارخانه رايزن افتتاح شد. اين نمايشگاه، شامل35 اثر از فاخرترين آثار اين استاد خوشنويسي است که در برخي از اين آثار براي نخستين بار از عقيق سرخ و فيروزه نيشابور استفاده شده است. محمد سعيد نقاشيان در توضيح چرايي استفاده از اين تکنيک که در نقاشي خط قبلا سابقه نداشته است در گفتگو با روزنامه همشهري گفت: «در اغلب آثار من نشانه هاي اسلامي مانند اسماء الحسني و اسامي ائمه معصوم عليهم السلام ديده مي شود و استفاده از فيروزه نيشابور و عقيق سرخ نمادي از ارتباط ميان آسمان و زمين و ملک و ملکوت است.»

 اين هنرمند خوشنويس محضر استاداني چون حميد عجمي، علي شيرازي و جليل رسولي را درک کرده است. 

 

سه‌شنبه 7 دی 1389 - 15:19


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری