سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 16:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

در مقابل تمدن غربي چه بايد كرد ؟

 

 

 در مقابل تمدن غربي چه بايدكرد ؟ – مجموعه انتظار مطهر ( جلد دوازدهم   )

نويسنده : محسن عباسي ولدي

نوبت چاپ و شمارگان : اول ، بهار 1384 – 2000 نسخه

ناشر : معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي

 

جلد دوازدهم از مجموعه انتظار مطهر به طرح موضوعاتي همچون توليد علم ؛ اصلي‌ترين راه چاره ، احياء انگيزه‌ها و تمايلات ، احياء سيره اهل بيت‌ ( ع ) ، تبيين دين اسلام بعنوان دين تمدن‌ساز ، جلوگيري از جابجايي مفاهيم ، نقد يكي از داستان‌هاي صادق هدايت ، تقويت بينش توحيدي در علم ، هدف قرار ندادن تمدن غرب و مبارزه آن ، شناخت واقعي تمدن غرب ، احياي اميد و باور به پي‌ريزي تمدن اسلام ، تقويت معنوي جامعه و زنده نگه داشتن اميد به ظهور حضرت مهدي – روحي فداه – مي‌پردازد . از نظر نويسنده كتاب قبل از ورود به بحث اصلي بيان اين نكته ضروري است كه كار اصلي در مقابل تمدن غربي ، توليد علم و به  دنبال آن ، تمدن ‌سازي اسلامي است كه بايد ساعت‌ها و روزها و ماهها و سالها ، متفكران و نخبه‌هاي علمي‌ جامعه بنشينند و حلقه‌هاي تخصصي تشكيل دهند و در اين باره بحث و تبادل نظر نمايند .

از ديدگاه محسن  عباسي فتواي امام راحل ، عليه سلمان رشدي كره زمين را تكان داد و همچنان هم ادامه دارد . امام راحل نشان داد كه اسلام ديني است كه مي‌‌تواند در برابر غرب با تمام تكنولوژي پيشرفته و كلاهك‌هاي وحشتناك هسته‌اي بايستد . كدام كلاهك هسته‌اي ، كدام اسلحه ، كدام ناو ، كدام هواپيما ، توانست اثر فتواي امام را از بين ببرد؟

مولف كتاب در ادامه به نقد يكي از داستان‌هاي صادق هدايت مي‌پردازد و به اين نكته اشاره مي‌كند كه در داستان آبجي خانم ، دين كه تنها راه رهايي از پوچي است ، به باد تمسخر گرفته مي‌شود . دين‌دار در داستان آبجي خانم كسي است كه دستش از دنيا كوتاه و مي‌خواهد اين محروميت اجباري را با نماز خواندن و روزه گرفتن جبران كند . دين در ديدگاه هدايت حكم مسكني را دارد كه تعبير ديگرش افيون است . يعني دين در مسير آفرينش نيست ؛ بلكه شيره‌اي كه دست از دنيا كوتاه شده‌ها بر سر خود مي‌مالند تا محروميت‌ از لذت‌هاي دنيايي آنها را بيش از حد آزار ندهد  . مولف كتاب در انتهاي بحث درباره داستان صادق هدايت نتيجه‌گيري مي‌كند كه كتاب هدايت با عنوان « زني كه مردش را گم كرده بود »  همه‌اش تهاجم به مفاهيم ارزشي است چرا كه از همان يك داستان مي‌توان به چنين نتايج ضد ديني رسيد كه اولا ًدين اگر هم به درد بخورد ، فقط به درد التيام زخم از دنيا دور بودن مي‌خورد . دوم اينكه خودكشي سعادت است و سوم بهشت از نظر هدايت جايي است كه هيچ كدام از مشخصه‌هاي بهشت قرآني را ندارد .

مقام معظم رهبري در جايي مي‌فرمايند : ‌" مساله ادبيات و فرهنگ مساله اصلي است ؛ چه در همه دوران‌ها گره‌گشايي اصلي به وسيله فرهنگ است كه پايه‌هاي اصلي فرهنگ هم همين ادبيات و هنر است . بالاخره وقتي ما از فرهنگ حرف مي زنيم ، در درجه اول از شعر و از داستان ؛ از بخش‌هاي مختلف هنري نويسندگي و نظير آن حرف مي‌زنيم . اين‌هاست كه در ذهنيت و عمل مردم تاثيراتي دارد . "

شناخت واقعي تمدن غرب با شناخت ماهيت و اهداف آن متحقق‌ ‌مي‌شود . اين نكته‌اي است كه نويسنده كتاب به آن تاكيد مي‌كند و مي‌گويد كه اگر غرب دشمن ماست بايد آن را بشناسيم . غرب زماني برنده است كه معنويت را از زندگي فردي و اجتماعي انسان‌ها حذف كند . در اين ميان فرد يا خانواده و جامعه‌اي موفق است كه در مقابل تمدن غرب با سلاح معنويت بايستد . اگر چه گرفتن تكنولوژي و پس دادن فرهنگ گار دشواري است ؛ ولي با تقويت معنويت اين كار ممكن مي‌شود . مهدي عباسي آخرين نكته و مهم‌ترين آن را در اين مباحث آن مي‌داند كه هدف تمدن غرب اين است كه هيچ اثري از مهدي موعود – روحي فداه – در قلب و ذهن‌ها نماند و تمام تلاش خود را مي‌كند تا به اين نتيجه برسد . آنها از كتاب گرفته تا سايت‌هاي اينترنتي مختلف در حال مبارزه با تفكر مهدويت هستند . آنها مي‌دانند كه وجود تفكر مهدويت در ميان شيعيان ، هميشه آنها را براي مبارزه با غرب آماده نگه مي‌دارد .

كتاب در مقابل تمدن غربي چه بايد كرد ؟ با سه پرسش و پاسخ نويسنده به پايان مي‌رسد 1- آيا با زمانه پيش رفتن كه از احاديث برمي‌آيد ، با نقد تكنولوژي مغايرتي ندارد ؟ 2- حوزه علميه قم كه از سطح عموم جامعه به مباني اسلامي بيش‌تر عالم هستند ، چرا در طول اين بيست سال مباني علوم اسلامي را تدوين نكردند تا دانشمندان علوم جديد بتوانند بر مبناي آن توليد فكر كنند؟ 3-  درست است كه مجالس اهل بيت ( ع ) از اهميت و جايگاه خاصي برخوردار است ؛ اما در بسياري از مجالسي كه امروزه به نام اهل بيت ( ع ) برگزار مي‌شود ، كارهايي انجام و حرف‌هايي گفته مي‌شود كه به هيچ وجه با مكتب آن بزرگواران سازگاري ندارد . با اين معضل چه كنيم ؟ چگونه در اين مجالس حاضر شويم ؟

در مقابل تمدن غربي چه بايد كرد ؟ توسط محسن عباسي ولدي در چاپ اول خود با تيراژ 2000 نسخه و توسط معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي به چاپ رسيده است .

 

 

دوشنبه 6 دی 1389 - 9:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری