دوشنبه 25 آذر 1398 - 5:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

بازتاب سوره مهر در آذر ماه

 

انتشارات سوره مهر در ماه گذشته –آذر- نيز همانند ايام گذشته توانست برخي از توانمندي اين انتشارات را به نمايش بگذارد و گوشه اي از افتخارات اين انتشارات را معرفي كند. از توليدات انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، جلدهاي سوم و چهارم رمان قطور «جاده جنگ» به عنوان اثر داستاني برگزيده و مجموعه «نمايش هاي ايراني» به عنوان اثر شعر شايسته تقدير در حوزه پژوهش چهاردهمين دوره جايزه کتاب فصل معرفي شدند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين جايزه آخرين بار در دوره دهم «تالار پذيرايي پايتخت» نوشته گوديني را به عنوان اثر برگزيده داستاني معرفي کرده بود  که در سال جاري هم در جايزه جلال آل‌احمد توانست، عنوان شايسته تقدير را به خود اختصاص دهد.

در بيستم آذر جاري هم در اين تارنما خوانديم كه همزمان با برگزاري سومين دوره جشنواره داستان انقلاب، رمان هاي برگزيده دومين دوره اين جشنواره هم قبل از برگزاري دوره جديد اين جشنواره و همزمان با سي و يکمين سال پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي منتشر خواهند شد. انتشارات سوره مهر پيش از اين هم کتاب‌هاي «تالار پذيرايي پايتخت» از محمد علي گوديني، «شاه بي شين» از کاظم مزيناني و «اشک آخر» از سيد هاشم حسيني را كه در جشنواره داستان انقلاب برگزيده شده بودند را منتشر كرده است.

از ديگر موفقيت هاي چشم گير سوره مهر انتشار داستان ايراني «نامه اي به خانواده سعد» براي اولين بار در تاريخ بيش ازهشتاد ساله نشريه معتبر (world literature today) «ادبيات امروز جهان» آمريکا از سال 1927 تاکنون، در جديدترين شماره اين فصلنامه ادبي (نوامبر/دسامبر 2010)  است.

 متن فارسي داستان «نامه اي به خانواده سعد» را مي توانيد در کتاب «داستان هاي شهر جنگي» مطالعه كنيد، كتابي كه  پيش از اين هم در کشور آمريکا، پال اسپراکمن؛ مترجم آمريکايي اين کتاب را به زبان انگليسي ترجمه کرده است.

در ادامه در استانه آذر جاري خبر برگزيده شدن 12 کتاب از انتشارات سوره مهر در سيزدهمين دوره جشنواره کتاب سال دفاع مقدس به گوشمان رسيد كه افزون بر اين مطلب اين انتشارات توانست رتبه دوم در ميان ناشران دولتي فعال در عرصه انتشار کتاب هاي دفاع مقدس را از آن خود كند.

کتاب هاي «بابانظر»، «دا»، «شن هاي سرخ تکريت»، «گزارش به خاک هويزه»، «ماه در ميدان مين»، «آوازهاي نخوانده»، «ساعت ها همه خوابند»، «سه پديده در آينه رمان»، «کويت در روزهاي اشغال»، «اشغال و مدال»، «زيتون سرخ» و «عکس پشه اي» از سوره مهر در بخش هاي مختلف برگزيده و شايسته تقدير شدند.

اين انتشارات در نيمه هاي اين ماه نيز توانست کتاب هفت جلدي «نمايش هاي ايراني» نوشته صادق عاشورپور با حضور قطب الدين صادقي، محمود استاد محمد، داوود فتحعلي بيگي دوشنبه 15 آذر ماه رونمايي كند كه اين انتشارات تاكنون موفق به انتشار چهار جلد از اين مجموعه شده و به زودي سه جلد ديگر از اين مجموعه هم منتشر خواهند شد.

همچنين دريافتيم كه ضبط اولين قسمت از نمايش راديويي «دا» با حضور محمد سرفراز؛ معاون برون مرزي سازمان صدا و سيما، سيده زهرا حسيني و سيده اعظم حسيني؛ روايي و نويسنده کتاب انجام شد و بدين ترتيب  شصت‌وچهارمين سال راديو كردي همزمان با ضبط نمايش «دا» هم آغاز شد.

همزمان با آغاز ماه محرم، کتاب «روايت گل سرخ» نوشته مهدي الماسي که مجموعه 300 عنوان حکايت در متون کهن فارسي در رابطه با واقعه عاشورا و امام حسين است هم تجديد چاپ شد.

در دهه سوم اين ماه نيزخبر چاپ کتاب «نقدي بر کمدي هاي اوليه شکسپير» نوشته درک تراورسي و با ترجمه فرشيد ابراهيميان و ليلي عمراني را درتارنماي سوره مهر خوانديم. اين اولين کتابي است که درباره نقد کمدي هاي اوليه شکسپير نه تنها در ايران، بلکه در جهان منتشر مي شود. مخاطب در اين اثر با کمدي هاي اوليه شکسپير و نوع نگاه او از جنبه هاي سياسي، فلسفي ،اخلاقي، مذهبي و موضوعاتي همچون زنان آشنا مي شود.

در اين دهه نشريه «مقام موسيقايي» هم دور جديد انتشار خود را آغاز کرد و اولين شماره از دوره جديد آن هم به همراه لوح فشرده صوتي و تصويري از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشرو به مخاطبان عرضه شد.

در ادامه، يک صد و دومين شماره از نشريه تخصصي کتاب «مهر» هم با آثار و گفتارهايي از راضيه تجار، سيد قاسم ياحسيني،محسن سليماني، محمدعلي گوديني، جواد افهمي، کاظم مزيناني و محمد حمزه زاده هم منتشر شده است.

همزمان با برگزاري سومين دوره جشنواره داستان انقلاب هم، رمان هاي برگزيده دومين دوره اين جشنواره؛ چهار رمان از حسين فتاحي، سيد هاشم حسيني، فريبا انيسي و حسن بهرامي، با موضوع انقلاب اسلامي نوشته و در دومين دوره جشنواره داستان انقلاب برگزيده و از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشر شد.

در اين روزهاي آذرماه، هشتمين نشست از اين سلسله نشست‌ها که در راستاي هم انديشي و ارتباط نزديکتر بين ناشر و نويسنده با حضور محمدکاظم مزيناني ؛نويسنده رمان «شاه بي شين» و «پاييز در قطار»، محمد حمزه زاده؛مديرعامل انتشارات و مديران واحدهاي سوره مهر برگزار شد.

همچنين، کتاب طنز «کافه خنده» نوشته عليرضا لبش در چهلمين نشست «دگرخند» با حضور سيدعلي ميرفتاح نقد و بررسي شد. کتاب طنز «کافه خنده» توليد دفتر طنز حوزه هنري است که در 198 صفحه،قطع رقعي و در تيراژ 2 هزار و 500 نسخه و با قيمت 2 هزار و 900 تومان توسط سوره مهر منتشر و روانه بازار نشر كتاب شده است.

همچنين، در اواخر اين ماه بعد از اينکه عرضه کتاب «دا»؛ خاطرات سيده زهرا حسيني در سوپرمارکت ها با استقبال عموم مردم مواجه شد، کتاب «شاه بي شين» نوشته محمد کاظم مزيناني هم براي عرضه به سوپرمارکت ها مي رود.

مجموعه 4 جلدي تاريخ تطبيقي هنر، نوشته مرتضي گودرزي (ديباج) هم كه برپايه پاسخگويي به يک نياز مهم جامعه هنري و دانشگاه کشور شکل گرفته از سوي همين انتشارات به زودي منتشر مي شود.

كتاب هاي «سلوک باران» محدثي خراساني، «هفت بند» راضيه تجار، «گمشده من»؛ خاطرات محسن رضايي، «دوستي»، «کلاهي از گيسوي من»، «قاصدک» و «دلاويزتر از سيز» از علي موذني، «غريبه‌ها» و «جاسوس» از مجموعه قصه هاي انقلاب، به انتخاب و ويراسته محمدرضا سرشار، «افسانه سهند و سندباد» نوشته داريوش عابدي، «نمکي و مار عينکي» حسن زاده، «من مي گويم شما بگرييد» عليرضا قزوه، «ديده بان» خاطرات بچه هاي واحد توپخانه نوشته حجت ايرواني، «نوشتم تا بماند» محسن كاظمي،‌ « فال خون» داوود غفارزادگان و «سفر به قبله» بهبودي از جمله آثار تجديد چاپي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي به شمار مي روند.

هنر در خدمت مذهب، اينجا چراغي روشن است،  اشک شوق تئاتري ها/ قول دانشجويان، ترغيب يا احتياط، حسيني دير رسيد/ باقرزاده از ارشاد گلايه کرد و فرصتي براي معرفي فرهنگ و تمدن اسلامي از جمله عناوين گزارش هاي درج شده در اين تارنما در اين فرصت يك ماهه مي باشد.

رسالت رسانه نقد كتاب است هم عنوان مقاله مصرح در اين كتاب است كه دکتر حسينعلي افخمي؛استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبايي آن را به رشته تحرير درآورده است.

گفتني است، ابن بازتاب يك ماهه ما را به اين نكته رهنمون مي كند كه بنا به عنوان يكي از عناوين گزارش هاي آمده در اين تارنما «اينجا چراغي روشن است».

 

raquo; نوشته مهدي الماسي که مجموعه 300 عنوان حکايت در متون کهن فارسي در رابطه با واقعه عاشورا و امام حسين است هم تجديد چاپ شد.

 

دوشنبه 6 دی 1389 - 9:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری