دوشنبه 5 خرداد 1399 - 6:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

هنرمندان، پيشروان فرهنگ عاشورايي اند

 

گزارشي از همايش «خيمه ها و نجواها»

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، هنرمندان و تلاش کنندگان عرصه فرهنگ و هنر را پيشروان فرهنگ عاشورايي دانست و گفت: آنها از ابزار هنري به درستي در معرفي اين فرهنگ استفاده کرده اند.

به گزارش خبرگزاري ايسنا، سيد محمد حسيني شامگاه 25 آذرماه با حضور در تالار وحدت در مراسم اختتاميه همايش سراسري خيمه ها و نجواها حضور پيدا کرد و با بيان اين مطلب گفت: همه زيبايي ها در کربلاست و هنرمند به عنوان انساني که به دنبال زيبايي ها مي گردد، مي تواند با الهام از اين زيبايي ها آثاري خلق کند که فرهنگ عاشورايي را به درستي به جهانيان معرفي کند.

در اين مراسم که با حضور شاه آبادي معاون هنري و گروهي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و هنرمندان عرصه هاي گوناگون برگزار شد، وزير ارشاد همچنين گفت: حقانيت و مظلوميت شيعه در تاريخ عاشورا نهفته است و استمرار اين واقعه تاريخي نشان مي دهد که فرهنگ عاشورايي خوني است که در رگ تاريخ بشر جريان گرفته است.

 سيد محمد حسيني حضور هنرمندان را در طول تاريخ، در بازنمايي و معرفي فرهنگ عاشورايي چشمگير دانست و متذکر شد: حرکت عاشورايي در طول تاريخ همه مصيبت ها را به جان خريده است و اين نشانگر عمق حق طلبي قيام عاشوراست.

وي نقل وقايع در قالب هنري، رجزخواني، نقش نگاري ها و اشعار زيبايي که در وصف واقعه کربلا نوشته شده است را تنها نمونه اي از قالب هاي هنري دانست که با الهام از اين واقعه جانگداز توليد شده است. حسيني افزود: کم نيست هنرهاي زيبا و به ياد ماندني که با فرهنگ عاشورايي گره خورده و قرنهاست که بيداري انسان هاي مظلوم و افشاي ظلم ظالمان و روشنگري بشر تلاش کرده اند.

به گزارش ايسنا، نخستين همايش خيمه ها و نجواها از 16 تا 25 آذر در تالار وحدت برگزار شد.

 

دکتر حسيني همچنين در مراسم اختتاميه از بخش هاي خطاطي و نمايش هاي مذهبي ديدن کرد و تا پايان مراسم در تالار وحدت حضور داشت. در کنار اين مراسم گروه کر پنج قطعه موسيقي در وصف قيام عاشورا با موضوعات مذهبي اجرا کردند.

به گزارش روزنامه همشهري در 9 شب برگزاري اين همايش برنامه هاي مختلفي در تالار وحدت اجرا شد که جنبه هاي مختلفي از رابطه هنر و عزاداري براي واقعه کربلا را به علاقه مندان عرضه کرد. برنامه هايي مانند چاووشي خواني، سوگينه با لحن هاي مختلف، نقاشي قهوه خانه اي و... آنطور که روابط عمومي بنياد رودکي اعلام کرده است، اين برنامه ها که براي نخستين بار به صورت متمرکز و چند روزه در دهه نخست محرم برگزار شد، با استقبال خوبي مواجه شد و دلگرمي لازم را به مسئولان براي تکرار آن در سال هاي آينده داد.

 شب هشتم اين ويژه برنامه با آيتم هايي چون تلاوت قرآن کريم بر اساس دستگاه آوازي همايون، چاووشي خواني مازندران، رجز موافق و مخالف در بخش اول و سوگينه استرآبادي، سوگينه کردي، مراسم آييني- موسيقايي امام خواني و... در بخش دوم همراه بود. همزمان در فضاي بيروني تالار وحدت، علاوه بر وجود خيمه هاي نوراني که با طراحي ويژه نورپردازي شده بود، اسبي نيز به چشم مي خورد که فضاي کربلا را بيشتر تداعي مي کرد. در جاي ديگر از اين مراسم علاوه بر پذيرايي با خرما، کلمبه کرمان، چاي معطر و... که از شب اول اجرا شد، آش شله قلمکار نيز سرو گرديد.

 اما در روز تاسوعا، نواي سنج و دمام بيش از شب هاي ديگر به گوش مي رسيد. در اين شب، مراسم آييني- موسيقايي شمشيرزني خوزستان، سوگينه بوشهري و سوگينه عربي خوزستان در بخش دوم اجرا شد و طبق روال گذشته گروه کر فيلارمونيک ايران و آيين ورزان که سوگواران را به ترتيب بدرقه مي کند به برنامه هاي تاسوعاي امسال خاتمه داد.

در مراسم شب پاياني(مراسم اختتاميه) که باحضور وزير ارشاد و معاون هنري اش برگزار شد، وزير و معاونش از تمام خيمه ها بازديد کردند وحضار به رسم شام غريبان، در محوطه تالار وحدت شمع روشن کردند و مرشد ميرزا علي نقالي و پرده خواني کرد.

پس از مراسم اختتاميه، محسن ميرزا علي درباره اين همايش در گفتگو با ايسنا گفت: استقبال مردم از پرده خواني و نقالي در اجتماع خيمه ها و نجواها بسيار عالي بوده است. ما در پرده خواني هايمان سعي مي کنيم درس هاي عقيدتي را نيز به مردم انتقال دهيم. من براي خودم شيوه جديدي در نوع داستان ها و نوع کلام ها دارم، چون مردم امروزه سواد و ديد گسترده تري دارند. پرده خواني به تنهايي براي زماني بوده که مردم کمتر کتاب مي خواندند. امروز من متوني مثل«مقتل» را مي خوانم و احاديث را روايت مي کنم و در نوع اجرا هم کمي مشکلات روز را با داستان هايم ادغام مي کنم.

ميرزا علي در پايان گفت: در اين زمينه ها جاي کار بسياري وجود دارد اما بايد از معاون هنري، مديريت بنياد رودکي و رامين حيدري فاروقي، مدير و مجري اين طرح تشکر ويژه اي شود که براي نخستين بار پروژه اي عظيم را که تاکنون انجام نشده بود، اجرا کردند.

 

 

 

شنبه 4 دی 1389 - 8:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری