دوشنبه 23 تير 1399 - 7:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

شاه بي شين آه مي شود

 

كتاب «شاه بي شين» با انتخاب نامي تامل برانگيز در همان نگاه اول مخاطب را متوجه ارائه  شكست و ناكامي در متن مي كند مخاطب با خواندن آن در مي يابد اين بيان متوجه محمد رضا پهلوي است. اين كتاب بدليل برخورداري از نگاه متفاوت به حوادث زندگي شاه خائن براي عرضه در خارج از فروشگاه هاي كتاب انتخاب شده است.

اين اقدام به دليل استقبال از كتاب دا در سوپركتاب ها انتخاب شده است كه در قطع رقعي ، 420 صفحه با شمارگان 2500 نسخه و بهاي 59 هزار ريال به مخاطبان عرضه مي شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، شاه بي شين عنوان فعلي «سه گانه شاهانه» است كه در طول دو سال و با استفاده از تمام منابع مكتوب، اسناد، عكس‌ها، مقالات و بريده جرايد به رشته تقرير در آمده است.

مزيناني پيش از اعلام فراخوان، فيش‌برداري و تحقيقات لازم را انجام داده و تقريباً مراحل اوليه نوشتن رمان را شروع كرده بود، ولي وي با اعلام فراخوان جشنواره به تصميم اوليه سرعت خود را براي به سرانجام رسيدن اثر بيشتر كرد و با جديت تمام كار نوشتن شروع كرد. وي نسخه اوليه اثر خود را در زمان موعد تحويل مسئولان برگزاري جشنواره داد كه جزو آثار برگزيده هم اعلام شد، ولي از آنجا كه احساس مي‌كرد كار نياز به بازنويسي دارد بعد از برگزاري جشنواره هم حدود 2 سال روي آن كار كرد و سرانجام نسخه بازنويسي شده و كامل را به ناشر تحويل داد.

محمدکاظم مزيناني درباره چرايي نگارش اين اثر به خبرنگار انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، گفته است: هنگام سقوط سلطنت شاه خائن، 14 ساله بودم. تمام آثار مكتوب درباره خاندان پهلوي را مطالعه و يادداشت‌برداري كردم تا علل اين سقوط را دستمايه نگارش رمان «شاه بي شين» شوند.

قصه از بيماري شاه در اين كتاب آغاز مي شود و سپس با نگاهي به گذشته، از كودكي تا لحظه مرگ محمدرضا از زبان وي روايت مي‌شود. همچنين نوع نگاه شاه به زن، جامعه، دنيا، اطرافيان و حتي روابطش با اشيا و حيوانات در اين رمان به تصوير كشيده شده است از نكات ديگر مورد توجه در اين اثر  پرداختن به تمام حسرت‌هاي شاه خائن نسبت به زندگي‌، همسر، گذر زمان و بلندپروازي‌هايش و شکست و ناکامي‌هايش است.

براي نگاه متمركز و دقيق به زندگي محمدرضا پهلوي، دست‌نويس‌ها، نوع خط، تصاوير، مصاحبه‌ها با خبرنگاران خارجي و حتي تغيير حالات چهره و لحن وي از سوي نگارنده مورد توجع واقع شده است.

اين داستان‌نويس با اشاره به روايت قصه اين رمان از سوي سه شخصيت محوري به خبرنگار ايبنا گفت: تمام رويدادهاي تاريخ ايران در دوره‌هاي قاجار، پهلوي، انقلاب اسلامي و دفاع مقدس در اين رمان مرور مي‌شوند.

محمد كاظم مزيناني تقرير اين كتاب را مرهون همزماني دوران نوجوانيش با وقايع انقلاب اسلامي دانست و در اين باره مي نويسد:

«اگر به مراحل مختلف سن من در دوره وقوع انقلاب اسلامي توجه كنيم، مي‌بينيم كه دوره نوجواني من مصادف شده با يكي از پر تلاطم‌ترين دوره‌هاي تاريخي كشورمان، يعني وقوع انقلاب اسلامي در سال 57 كه آن موقع من 15 ساله بودم. چون خودم درگير انقلاب بودم، در شهرستان بوديم، پدرم، اطرافيان و آشنايان درگير انقلاب بودند و مي‌شود گفت همه به نوعي درگير انقلاب بودند، ذهنيت من هم در آن فضا شكل گرفت و حساسيت به اتفاقات پيراموني هم از جمله مواردي بود كه گريزي از آن نبود. براي همين، من مطالعاتم را افزايش مي دادم تا معلوماتم درباره اتفاقات پيرامونم كامل شود. هر چيزي را كه دم دستم مي‌آمد ردش نمي‌كردم؛ مجلات، بيوگرافي‌ها، روزنامه‌هاي آن زمان و خلاصه هر چيزي كه به معلوماتم در آن دوره اضافه مي‌كرد در دايره مطالعاتي من قرار مي‌گرفت، چون در سن خاصي بودم.»

در اين كتاب همزمان كه در يك سو ماجراهاي زندگي شاه روايت مي‌شود، در سوي ديگر، قصه خود نويسنده، پدرش، مادربزرگش و پدر بزرگش هم در حاشيه زندگي شاه روايت مي‌شود. يعني موقعي كه ماجراي كشف حجاب صورت مي‌گيرد، ماجراي تولد نويسنده هم اتفاق مي‌افتد. به عنوان مثال، ماجراي مواجهه مادربزرگش با قضيه كشف حجاب، نمونه‌اي از رفتارهاي اجتماعي در بطن جامعه را در مقابل اين قضيه نشان مي‌دهد و در سوي ديگر اين ماجرا، تصوير تصميم گيرندگان درباره آن موضوع نشان داده مي‌شود كه در راس آنها شاه قرار دارد. البته ارتباط ارگانيكي بين اين وقايع در رمان وجود ندارد، ولي سعي شده تصوير كاملي از آن روزگار ارائه شود.

وي درباره شخصي شدن اين داستان در مصاحبه با خبرگزاري فارس عنوان مي كند: چون معتقدم رمان زماني اتفاق مي‌افتد كه براي نويسنده شخصي شده باشد و اگر اين اتفاق نيفتد محال است كار موفقي خلق شود. بنابر اين، شخصي شدن اين رمان براي من مهم بود، چون بخشي از آن با زندگي خودم ارتباط داشت.

اين رمان‌ تاريخي در فاصله برگزيده شدن دستنويس ارايه شده آن‌ به نخستين جشنواره داستان انقلاب در بخش داستان بزرگسال، تا اوايل امسال، مورد بازنگري قرار گرفته  و سال 1386، در نخستين جشنواره داستان انقلاب، جزو آثار برگزيده سال معرفي شده و در سال 1389 از سوي انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

مزينانيدر گفت و گو با خبرنگار ايبنا هم گفته است: در اين اثر و با تمركز خاص بر شخصيت‌هاي اصلي و تاثيرگذار دوره‌هاي قاجار و پهلوي، به وضعيت زندگي مردم عادي و تاثير كاخ‌نشينان بر آن‌ها، پرداخته مي‌شود.

دو كتاب «شاه بي شين» نوشته كاظم مزيناني و «من سرباز هخامنشي هستم» نوشته حسين علي جعفري، رمان هايي درباره انقلاب اسلامي هستند كه هر دو كتاب در جشن داستان انقلاب برگزيده شده و مورد تقدير واقع شده اند.

اين كتاب يكي از نمونه آثاري است كه انتشارات سوره مهر وابستته به سازمان تبليغاتاسامي در راستاي اهداف سازمان تبليغات اسلامي و پاسداشت آرمان هاي انقلاب اسلامي به چاپ رسانده است تا در حد بضاعت خود بتواند دراين مسير گامي نو بردارد.

«كاظم مزيناني سال ١٣٤٢ در دامغان متولد شد و تحصيلات خود را در رشته زبان و ادبيات فارسي به پايان برد. وي در حوزه كودك و نوجوان چندين اثر دارد كه مي‌توان آن‌ها را به داستان و شعر نوجوان و كودك تقسيم كرد. کتاب «پائيز در قطار» او در سال 85 توانست جايزه کتاب سال جمهوري اسلامي ايران در بخش کودک و نوجوان را بدست آورد.

از ديگرآثار اين نويسنده مي توان به آب يعني ماهي، شعرهاي ناتمام، ساده مثل آسمان و اي زمين اي سنگدل اشاره كرد.

گفتني است، رمان «شاه بي شين» توليد کارگاه قصه و رمان مرکز آفرينشهاي ادبي حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي  در 418 صفحه، با شمارگان 2500 نسخه و  قيمت 59000 ريال،  منتشر شده است.

 

 

 

چهارشنبه 1 دی 1389 - 14:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری