پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 10:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام داود كميجاني

 

تقويت فرهنگ عاشورا -4

 

تقويت مديريت هيئات

 

مديريت در انجام صحيح هر روندي (کاري) يک رکن مهم و اساسي مي­باشد. اين جايگاه در ساختار غير رسمي و به اصطلاح «هيئتي» مراسم سوگواري حسيني، از اهميت بسيار بيشتري برخوردار مي­باشد چون در بيشتر موارد وجود هيئت، قائم به فرد «مياندار» بوده و با تغيير مديريت، بسيار امکان دارد که هيئت و تشکيلات آن به کلي بر هم ريخته و يا به صورت جدي تغيير کند. مدير يک هيئت مذهبي با مدير ديگر تشکيلات فرهنگي عمدتاً رسمي در جامعه تفاوت­هاي زيادي دارد. مدير هيئت بايد فردي سرشناس، خوشنام، مؤمن، با تجربه، با جذبه و در تصميم­گيري مقتدر باشد، تا اعضاء هيئت به شخصيت او تکيه نموده و رهبري آن را بپذيرند. علاوه بر اين، حسن شهرت او مي­تواند عامل مهمي باشد براي اين که مردم، با ايمان به نيت خير او، با ميل در مراسمي که هيئت مهيا نموده، شرکت کنند.

اما با گستردگي جامعه و پيچيدگي مسائل فرهنگي، ضروريست تا امروزه مديران هيئات در هيئت‌داري مهارت يافته با اصول مديريت فرهنگي و شيوه­هاي خاص آن آشنا شوند. اين اصول خود به نوعي بياني از شرح وظايف يک مدير فرهنگي مي­باشد و کنش مديريت او را ترسيم مي­نمايد. اهم اين اصول عبارتند از:

ـ سازماندهي نيروها و امکاناتي که در اختيار او قرار داده شده؛

ـ برنامه­ريزي مناسب و خلاقانه در جهت نيل به اجراي مطلوب و ارتقاء مراسم؛

ـ اقدام شجاعانه براي اجراء به موقع تصميم گيري­ها؛

ـ بسيج منابع انساني و مالي در جهت خدمت رساني بهتر به سوگواران حسيني(ع)؛

ـ هدايت تيم اجرايي هيئت؛

ـ ارتباط با پيکره بالا و پايين هيئت، از ريش سفيدان گرفته تا نوجوانان؛

ـ کنترل و نظارت بر عملکرد اعضاي اجرايي هيئت.

با اين وصف مدير يک هيئت نه تنها بايد از وجهة و طينت والايي برخوردار باشد بلکه بايد از دانش و مهارت مديريتي نيز به قدر کافي بهره­مند باشد. در گذشته کساني مدير هيئات مي­شدند که سال­ها در کنار مديران مجرب هيئتي، خدمت کرده و تجربه و مهارت­هاي لازم را بدست آورده بودند؛ هم اکنون نيز بايد به اين نکته توجه خاص نمود و از راهکارهاي قديمي و جديد براي ارتقاء سطح مديريت هيئت بهره جست.

 

 

 

چهارشنبه 1 دی 1389 - 12:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری