دوشنبه 12 خرداد 1399 - 18:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام داود كميجاني

 

تقويت فرهنگ عاشورا-3

 

پاسخ به شبهات و سئوالات

 

دنياي کنجکاو و مجادله­گر امروز نسبت به هر چيزي ابتدا شک نموده و سپس در جهت باور آن اقدام مي­کند. اين امر در خصوص واقعه کربلا نيز مصداق دارد، لذا شبهات و سئوالات متعددي از سوي مخالفان، مستشرقين و حتي گاه دوستان در خصوص واقعه کربلا مطرح شده است که بايد براي حفظ حقانيت حماسه حسيني، خود و فرزندانمان را به پاسخ­هاي آن آگاه نماييم. سئوالاتي مانند:

ـ آيا امام حسين قيام کرد يا تنها خروج نمود؟! اساساً قيام عليه حکومت اسلامي که اکثريت مردم با آن بيعت کرده­اند، صحيح است؟!

ـ انگيزه نهضت امام حسين(ع) چه بوده است؟ آيا براي تأسيس حکومت اسلامي قيام نمود يا تنها براي اصلاح در دينداري مسلمانان (امر به معروف و نهي از منکر)؟

ـ چرا امام حسين(ع) در شهر مدينه که شهر خود ايشان بود، باقي نماند عقلاً امکان پيروزي و دفاع در مدينه زياد منصور بود، تا در مکه و کوفه؟

ـ چرا امام حسين(ع) خانواده و فرزندانش را با خود همراه نموده و به خطر انداخت؟

ـ اگر ايشان (به اعتقاد شيعيان) امام عالمين بوده است، چرا نتوانست و يا نخواست از قدرت مافوق طبيعي خود براي شکست دشمنان بهره بگيرند؟

ـ آنچه که هم اکنون از واقعه کربلا ذکر مي­شود، آنچنان مفصل است که وقوع آن بيش از چند روز طول مي­کشد. در صورتي که تاريخ نگاران و حتي راويان شيعي، طول زمان اين واقعه را کمي بيشتر از يک نيمروز (از صبح تا بعد از ظهر) دانسته­اند!

ـ چرا امام حسن(ع) قيام بر عليه امويان نکردند ولي امام حسين(ع) قيام نمود؟

ده­ها سئوال مشکوک و شبه برانگيز که امروزه در مقالات و سايت­هاي اينترنتي وجود دارد. بايد اذعان داشت که اين سئوالات و ده­ها سئوال ديگر مانند آنها، باورها و اعتقادات جوانان ما را هدف گرفته­اند، سئوالاتي که سزاوار توجه، بررسي و اراية پاسخ­ هستند. لذا بسيار ضروري است که در مجالس عزاداري و در حين سخنراني­ها و موعظه­هاي شب­هاي محرم، به پاسخ اينگونه سئوالات پرداخته شده و يا لااقل به آنها اشاره شود.

 

 

 

چهارشنبه 1 دی 1389 - 12:10


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری