يكشنبه 11 خرداد 1399 - 3:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اكرم اماني

 

اشك و ماتم در سوگ بسط خاتم

 

 

اشك و ماتم در سوگ بسط خاتم، ترجمه كتاب شريف

لواعج الاشجان في مقتل الحسين(ع) در شرح وقايع جانسوز كربلا

علامه فقيد سيدمحسن امين عاملي

تصحيح سيدمنذر حكيم

ترجمه عباس جلالي

اميركبير، 1389

شابك: 8-1358-00-964-978

قيمت: 9100 تومان

 

آنچه در بستر فرهنگ و تمدن بشري همواره به عنوان شاهد مي درخشد و هر نسل تاريخ، به سهم خويش بارقه اي از آن را درمي يابد و در پي فهم آن اثري از خويش برجاي مي نهد، عظمت و عزت است كه در قاموس توحيد به عنوان سنت، از هابيل آغاز شده و در سيماي تابناك شهيد و شهادت رخ مي دهد.

نهضت بزرگ حسيني آميزه اي از عشق و عرفان، حماسه و ايثار است كه ثابت مي كند در هر عصري، آن چه به عنوان شاهد در جهت كسب آزادي و درك فضيلت و برقراري عدالت مورد توجه نسل ها بوده سيماي گلگون حسين(ع) است و از جمله عوامل مهم تبديل جريان به فرهنگ، جهانشمولي و اقدام و قيام بزرگ اباعبدالله الحسين(ع) است.

امام حسين(ع) در دشوارترين شرايط سياسي تاريخ امامت با وجود استبداد وحشي امري كه در جهت محو كليه آثار توحيد و نبوت و انهدام كامل عدل و امامت تلاش مي كرد، حركتي حساب شده را آغاز كرد و در اين راه مردانه ايستاد، دلاورانه جنگيد و شجاعانه و در عين مظلومانه جان داد و از ايثار هر آنچه داشت دريغ نورزيد.

عاشورا در پهنه تاريخ بشر گسترده است. از آدم(ع) تا خاتم(ص) و تا مهدي(عج) بر حسين و ياران و خاندانش گريسته اند و بر حماسه شورآفرين و ايثار و اخلاصشان درود فرستاده اند و تاريخ اين حماسه شكوهمند و جاوداني را با كلماتي زرين بر صفحه سيمين زمان و مكان براي همه شاهدان و نسل هاي آينده ثبت و ضبط نموده است.

براين اساس كتاب حاضر كه درصدد معرفي آن برآمديم ترجمه كتاب ارزشمند لواعج الاشجان به قلم شيواي دانشور فرزانه علامه فقيد سيدمحسن امين عاملي مي باشد.

سيدمحسن امين عاملي در خاندان امين داراي شهرتي خاص بود و روستاي شقرا را شهرتي جاودان بخشيد. وي قرائت قرآن، نوشتن، شنا و اسب دواني را به ياري پدر،‌مادر و خويشان خود آموخت و در شش سالگي به آموختن نحو و خودشناسي روي آورد و از محضر دانشوران قبيله بهره مند گشت.

سيدمحسن از استادان بزرگي همچون شيخ محمددبوق، شيخ موسي، سيدمهدي، سيدمحمود عاملي، سيداحمدكربلايي، شيخ محمدباقر نجم آبادي، شيخ اشريعه اصفهاني و حاج آقا رضا همداني بهره ها برده است...

مرحوم علامه سيدمحسن امين تاليفات و مقالات فراواني به رشته تحرير درآورد كه در آنها موضوعات گوناگون فقهي، كلامي،‌تاريخي، اجتماعي،‌سياسي، لغوي و ادبي مورد بررسي قرار گرفته است. اثر گران سنگ وي كتاب اعيان الشيعه در 56 جلد گردآوري شده كه در هريك از صفحات آن به بيان شرح حال شخصيت بزرگي از شيعه پرداخته تا تاريخ فراموش شده را آشكار و برتري و فضيلت گمشده شيعه را ابراز نمايد.

علاوه بر آن نگارش كتاب لواعج الاشجان و نيز مجموعه پرارزش المجالس السنيه در مناقب و مصائب اهل بيت گوشه اي از تلاشهاي بي دريغ وي براي از ميان برداشتن كژروي هاي موجود در برگزاري عزاداري پيشوايان پاك مي باشد.

الدر الثمين، نقض الوشيعه، تنزيه الاعمال، مفتاح الجنات و ... از ديگر تاليفات وي در مباني ديني و فقهي مي باشد.

سيدمحسن امين سرانجام در رجب سال 1371 پس از مدتي بيماري در دمشق براي هميشه ديده از جهان فروبست. پيكر پاكش توسط مومنان تا زينبيه تشييع گرديد و در جوار قهرمان كربلا به خاك سپرده شد.

كتاب حاضر حماسه بزرگ عاشورا و قيام حق طلباني آموزگار شهادت حضرت اباعبدالله الحسين(ع) را به شيوه تحسين برانگيز به رشته تحرير درآورده و با شيوه اي محققانه و كم نظير و با جمع بين روايات مقاتل، ديدگاه هاي گوناگوني را در اين زمينه ارائه داده است كه روشي منحصر به فرد تلقي گرديده و تاكنون شرح حادثه جانسوز عاشورا با چنين شيوه اي گردآوري شده است. مطالعه دقيق اين كتاب خود دليل براين مدعاست. اثر فوق در سه بخش با عناوين مختلف تهيه و تنظيم شده است.

 پس از يادداشت مترجم و زندگي نامه مولف نويسنده در پيشگفتار اثرخود شرح مختصري از روز تولد،‌القاب، كنيه و فرزندان امام حسين رفسته هاي نگهبان امام، سفر پيامبر و خبر از شهادت امام حسين، سه پرچم در روز رستاخيز، تواضع و فروتني، عفو و گذشت، آموزگار اخلاق و روايتهاي مختلف در اهميت و ارزش سوگواري براي سالار شهيدان را آورده است.

نويسنده در بخش نخست با عنوان پيش از هنگامه نبرد به بررسي عناويني همچون: خروش آزادگي، پيشنهاد خيانت بار مروان، وداع امام با مرقد پيامبر، وصيت نامه حسين، نامه سران كوفه، دوازده هزار دعوت نامه، مسلم رهسپار كوفه، آگاهي دشمن از ورود مسلم به كوفه، ابن زياد و آغاز تهديد، خودداري مسلم از كشتن ابن زياد، هاني در كاخ ابن زياد، تفرقه افكني بين مردم، مبارزه سفير شجاع حسين، وصيت مسلم، شهادت هاني، ديدار فرشتگان با حسين، خروج امام ازمكه، سخنان امام در جمع لشكريان حر و ... پرداخته است. در قسمتي از بخش نخست نويسنده درباره ديدار فرشتگان و اعلان پشتيباني پريان از امام حسين(ع) چنين آورده است:

«دسته هايي از پريان باايمان خدمت امام حسين(ع) رسيدندو عرض كردند: اي سرور و سالار! ما پيروان و ياران تو هستيم هر فرماني خواهي به مابده، اگر ما را به كشتن تمام دشمنانت فرمان دهي و خود در جايگاهت نشسته باشي، آنها را به هلاكت خواهيم رساند، امام براي آنان از خداوند پاداش خير مسالت  كرد و به آنها فرمود: آيا قرآني را كه بر جدم نبي اكرم نازل گرديد نخوانده ايد كه مي فرمايد: هركجا بسر ببريد، مرگ شما را در خواهد يافت. هرچند در برجهاي باعظمت و استوار باشيد. اي پريان اگر من در جايگاهم بمانم اين آفريدگان شقاوتمند، چگونه امتحان مي شويد و چگونه در بوته آزمايش قرار مي گيرند؟ و در قبر من چه كسي خواهد آرميد؟ با اينكه خداوند در آن روز كه زمين را گستراند آن مكان را براي من برگزيده و پناهگاه شيعيان و دوستداران ما قرار داده است. نمازها و اعمالشان در آنجا پذيرفته مي شود و دعاهايشان به استجابت مي رسد و در آن مكان آرامش خاطر مي يابند و در دنيا و آخرت،‌محل امن و امان آنهاست...

ماجراهايي جون؛ ترديد عمرسعد، اعزام نيرو به كربلا، سخنان اعجازآميز حسين(ع)، اتمام حجت امام حسين(ع)، روياي امام در شب عاشورا، حر و آغاز بيداري، سخنان كوبنده حر،‌آغاز نبرد، نخستين شهيد كربلا، پرتاب نخستين تير به اردوگاه حسين، يادگار حسين(ع) در ميدان، يادگار امام مجتبي(ع)،‌شهادت جانسوز پيشواي آزادي، بيم دشمن از حمله امام حسين، پس از شهادت سرور و آزادگان و ... عناويني هستند كه در بخش دوم ذيل عنوان «ورود عمر سعد به كربلا» به آنها پرداخته مي شود.

درباره شهادت علي اكبر دراين بخش اين چنين آمده است:

آنگاه علي بن حسين(علي اكبر) و به گفته علي اصغر آماده نبرد شد. مادر وي ليلي، دخت ابومره عروه بن مسعود ثقفي بود. علي اكبر، خوش سيماترين مردم بشمار مي آمد و از زيبنده ترين اندام برخوردار بود و سن وي را نوزده و به گفته اي هيجده و به نقلي 25 سال دانسته اند. آن بزرگوار نخستين شهيد خاندان ابوطالب در كربلا بود.

از پدرش اجازه ميدان خواست. پدر اجازه داد و سپس نگاهي مأيوسانه بر قامت دل‌انگيز علي افكند و چشمانش را به زير انداخت و اشكش جاري شد. پس از آن، انگشت اشاره را به سوي آسمان بلند كرد و عرضه داشت: خدايا تو بر اين مردم گواه باش! جواني به نبرد آنان مي‌رود كه در آفرينش و اخلاق و سخن گفتن، شبيه‌ترين مردم به پيامبر توست و ما هرگاه تشنه ديدار پيامبرت مي‌شديم. خدايا بركات زمين را از اين مردم دريغ دار و جمع‌شان را پراكنده ساز و صفوفشان را در هم بشكن و در دسته‌هاي گوناگون قرارشان ده و فرمانروايانشان را از آنان خرسند مگردان، زيرا اينان ما را به اين سامان فراخواندند تا دست ياري به ما دهند؛ ولي به دشمني با ما برخاسته و به روي ما تيغ كشيدند».

پس از شهادت اباعبدالله‌الحسين(ع) دشمن به تاراج سراپرده امام پرداخت. پيراهن مقدس امام را اسحاق‌بن حوبه حضر مي‌ربود و آن را پوشيد و به بيماري پيسي مبتلا شد و موي سرش ريخت. در پيراهن آن بزرگوار، اثر 100 تير و نيزه و شمشير و در پيكر نازنينش جاي سه و سه زخم نيزه و سي و چهار ضربت شمشير به چشم مي‌خورد...

سپاهيان دشمن به فرش‌ها و پارچه‌هاي گران‌بها و شتران رو آورده و آن‌ها را به يغما بردند و اموال و اثاثيه حضرت را چپاول كردند و زيورآلات زنان را ربودند و شتراني را كه حضرت همراه داشت، سربريدند؛ ولي از آنجا كه گوشت آنان تلخ‌تر از صَبْر- شيره درختي بسيار تلخ، گرديد، قادر بر خوردن آن نشدند.

عده‌اي به دستور عمر سعد بر استخوان‌هاي پشت و سينه بدن مطهر امام حسين را زير سم اسبان پايمال كردند و نزد يزيد رفته و از او جايزه گرفتند.

ابوعمرو زاهد مي‌گويد: وقتي به ريشه و تبار آنان دقت كرديم پي برديم همه، زنازاده‌اند، مختار اين ده تن را دستگير نمود و دست و پاي آنان را با سيمي آهنين بست و آنقدر با اسب بر بدن پليد آنان تاختند تا به درك واصل شدند.

مطالب فوق قسمتي از بخش سوم كتاب با عنوان «تاراج سراپرده حسين» را شامل مي‌شود.

به آتش كشيدن خيمه‌ها، فرستادن سرها به دربار عبيدالله، امام باقر در كربلا، زينب در سوگ برادر، خطبه تكان‌دهنده قهرمان كربلا، خطبه شورانگيز امام سجاد، ورود اسيران به تالار كاخ يزيد، سر مقدس اباعبدالله در برابر يزيد، خروش يادگار حسين، كاروان خاندان وحي در راه مدينه و... ديگر عناوين اين بخش را شامل مي‌شوند.

بعد از سه بخش كتاب نويسنده سخن آخر خود را درباره دو موضوع به پايان مي‌برد؛ اول اينكه نظرات و ديدگاه‌هاي مختلف شيعه و سني را درباره «دفن سر مطهر امام حسين(ع)» بيان مي‌كند و دوم اينكه «علت قيام اباعبدالله الحسين» را عنوان مي‌كند.

 

 

 

چهارشنبه 1 دی 1389 - 12:4


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری