سه‌شنبه 17 تير 1399 - 20:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

پيوست فرهنگي؛ زمينه‌ ساز ارتقاء شاخص فرهنگي كشور

 

در راستاي تحقق اهداف سند چشم‌انداز جمهوري اسلامي در افق 1404 و با عنايت به سياست‌هاي كلي برنامه پنجم مبني بر تهيه پيوست فرهنگي براي طرح‌هاي مهم، معاونت امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي اقدام به برگزاري «جشنواره پيوست فرهنگي با رويكرد دين در توسعه فرهنگي» کرده است. در اين گزارش به معرفي طرح پيوست فرهنگي، اهداف و فعاليت‌هاي آن خواهيم پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، پيامدهاي فرهنگي ناشي از فعاليت دستگاه‌هاي اجرايي كشور اعم از اقتصادي، سياسي و اجتماعي سهم بسزايي در شكل‌گيري فرهنگ جامعه داراست. از اين رو مراقبت برنحوه تأثيرات اين پيامدها به نحوي كه همسو با معيارهاي فرهنگ اصيل ايراني-اسلامي باشد امري كاملاً ضروري است، به ويژه كه تناقض پاره‌اي از اين پيامدها با ارتقاء سطح فرهنگ اسلامي در جامعه حاكي از تضاد ميان سياست‌ها و اهداف والاي نظام جمهوري اسلامي با عملكرد آن در سطح جامعه است و صد البته كه اقدام عملي ونه شعاري، تأثير خود را در فرهنگ توده مردم خواهد داشت.

بدين‌ترتيب ماهيت فرهنگ و پيوستگي همه فعاليت‌هاي انساني با جهان‌بيني و اعتقادات آنها ايجاب مي‌كند بحث پيوست فرهنگي براي تمامي طرح‌ها و برنامه‌هاي قواي سه‌گانه مد نظر قرار گيرد تا از رهگذر اجرايي نمودن پيوست‌هاي فرهنگي شاهد ارتقاء سطح ارزشهاي اسلامي و اخلاقيات در بين آحاد جامعه باشيم.

به همين منظور در راستاي تحقق اهداف سند چشم‌انداز جمهوري اسلامي در افق 1404 و با عنايت به سياست‌هاي كلي برنامه پنجم مبني بر تهيه پيوست فرهنگي براي طرح‌هاي مهم، معاونت امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي اقدام به برگزاري «جشنواره پيوست فرهنگي با رويكرد دين در توسعه فرهنگي» کرده است.

در همين راستا گفتگوي کوتاهي با معاون مديرکل امور فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي پيرامون اين مشخصه هاي اين طرح انجام داديم که در ادامه مشاهده خواهيد کرد.

 رضا معممي مقدم، هدف از اين جشنواره را ايجاد تحرك در دستگاه‌هاي مختلف جهت ارائه پيشنهادات و ايده‌هاي پيوست فرهنگي و اتخاذ سازوكار لازم به منظور اجرايي نمودن آن در سطح دستگاه هاي مربوطه اعلام کرد.

وي همچنين افزود:اين جشنواره به‌منظور ارتقاي شاخص فرهنگي كشور در قانون بودجه سال جاري و لزوم ايجاد يك جبهه فرهنگي نظام‌مند با تعامل نهاد‌ها و دستگاه هاي فرهنگي و اولويت بخشيدن به مسئله‌يابي قبل از تأمين منابع و پرهيز دادن مصوبات كارگروه‌هاي استاني از انجام فعاليت‌هاي كليشه‌اي و تكراري در 5 گام طراحي شده است.

 

 مقدم تصريح كرد: گام نخست آن با رويكرد اصلاحي و ارتقا‌بخشي در تصميم‌گيري‌هاي فرهنگي كه هيئت دولت به آن اهتمام دارد به تجليل از فعاليت‌هاي فرهنگي دستگاه‌هاي غير فرهنگي در 3 ماه آخر سال خواهد كرد. همچنين طراح اين طرح و معاون اداره‌كل امور فرهنگي سازمان از تصويب و ابلاغ اين فعاليت به استان‌ها با همكاري اداره‌كل طرح و برنامه و نشست توجيهي و تعاملي روسا و كارشناسان فرهنگي استان‌ها در 12 خرداد 89 که با سخنراني دكتر حسن بنيانيان مشاور رئيس سازمان براي تبيين اين موضوع برگزار شد يادآوري کرد.

 براي معرفي هر چه بهتر اين طرح ابتدا به معرفي كليات آن مي‌پردازيم كه در ادامه اين گزارش آن را مي‌خوانيم. پيوست فرهنگي تلاش آگاهانه و از پيش طراحي شده براي جلوگيري از آثار مخرب فرهنگي و بهره‌گيري از علوم، فن‌آوري‌ها، روش‌ها و الگوهاي وارداتي و نيز اصلاح كاركردهاي فرهنگي فعاليت‌هاي اقتصادي، سياسي و اجتماعي كشور است.

و همچنين جشنواره پيوست فرهنگي مجموعه ايده‌ها و پيشنهادات فرهنگ ديني(پيوست‌هاي فرهنگي) دستگاه‌هاي غير فرهنگي كه از قابليت اجرا برخوردار بوده است و در صورت عملياتي شدن منجر به ارتقاء سطح سلامت فرهنگي در جامعه خواهد شد تا در دبيرخانه اين جشنواره مورد بررسي قرار گيرد و با برگزاري مراسم جشنواره از ايده‌هاي برتر تقدير به عمل آيد.

دبيرخانه جشنواره نيز مستقر در اداره كل تبليغات اسلامي هر استان مي‌باشد كه دبيرخانه مركزي جشنواره مستقر در اداره كل امور فرهنگي معاونت فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي است. هدف اصلي اين جشنواره ايجاد تحرك در دستگاه‌هاي مختلف جهت ارائه پيشنهادات و ايده‌ها فرهنگي است اما برخي ديگر از اين اهداف را مي‌توان به صورت زير بر‌شمرد:

الف) فراهم كردن زمينه همكاري دستگاه‌هاي دولتي غير فرهنگي در اجراي آن بخش از وظايف آنها كه راجع به گسترش و ارتقاء فرهنگ عمومي است.

ب) كمك و همكاري با سازمان‌ها و دستگاه‌هاي غير فرهنگي به منظور اجرايي نمودن پيوست فرهنگي براي طرح‌هاي مهم.

ج)برجسته كردن نقش فرهنگ سازي در دستگاه‌هاي اجرايي غير فرهنگي. د)ايجاد يك جبهه فرهنگي نظام‌مند تعاملي همچنين دبيرخانه جشنواره پيوست فرهنگي طبق ابلاغيه‌اي كه به تمام استان‌ها ارسال كرد و استناد به ماده سوم آيين نامه خود زمينه ارائه ايده‌هاي پيوست فرهنگي را براي استان‌ها ايجاد نمود كه بر طبق آن كليه دستگاه‌ها ايده‌ها و پيشنهادات خود را پيرامون محورهاي ذيل مي‌توانند ارائه كنند.

 الف) ارتقاء و افزايش سطح سلامت فرهنگي در آثار فرهنگي ناشي از طرح‌ها و پروژه‌هاي دستگاه

 ب) برنامه‌ريزي و جهت‌دهي آثار فرهنگي ناشي از فعاليت‌ دستگاه‌ها در راستاي اصول سياست فرهنگي كشور

 ج) توسعه شأن و منزلت ديني – فرهنگي فعاليت دستگاه‌ها در افكار و اذهان عمومي

 د) تعامل و ايجاد زمينه همكاري با سازمان‌هاي فرهنگي

 ه) توجه به نيازها ، فرصت‌ها و اقتضائات دستگاه‌هاي منطقه‌اي در تنظيم طرح‌ها و) برانگيختن احساس مسئوليت‌عمومي در قبال اسلام و نظام اسلامي ز) خلاقيت و نوآوري در طرح‌ها جهت نهادينه سازي فرهنگ ديني در جامعه

 ح) گسترش كمي و كيفي ارزش‌هاي ديني ، اجتماعي و فرهنگي ط) تبلور منويات حضرت امام خميني ( ره ) و مقام معظم رهبري در نمادهاي فرهنگي ديني

 ي) استفاده بهينه از ظرفيت‌هاي هر دستگاه اجرايي جهت ارتقاء سطح فرهنگ ديني در ميان توده مردم يا حداقل كاركنان دستگاه مربوطه

 ك) بهره‌گيري از هنر و روش‌هاي غير مستقيم

 ه) توليد محتواي نرم‌افزاري اعتبار علمي و فناوري در راستاي اهداف جشنواره را داشته باشد.

 شرايط بررسي ايده‌هاي پيوست فرهنگي به اين صورت است كه كليه پيشنهاداتي كه با رعايت مفاد ماده 3 ارائه شوند در صورتي كه جنبه كاربردي داشته و تكراري نباشند قابل بررسي خواهند بود و تكميل فرم ارائه پيشنهاد براي كليه طرح‌ها ضروري است. همچنين معيار ارزيابي طرح‌هاي پيوست فرهنگي نيز به شرح ذيل خواهد بود:

 1 )در راستاي نيازهاي فرهنگي – ديني و اجتماعي

 2 )تكميل بودن چرخه طرح تا مخاطب

 3 )بديع و ابتكاري بودن طرح

 4 )امكان‌پذيري و منابع اجرايي

 5 )سرعت تحقق ( زمان لازم براي بهره‌برداري از طرح )

 6 )تناسب هزينه تحقق

 7 ) مزيت ويژه طرح طبق ماده شش آيين نامه جشنواره پيوست فرهنگي، داوري طرح‌ها برعهده دبيرخانه جشنواره مي‌باشد كه هيأت داوران به شرح ذيل تشكيل مي‌شود: 1 )مسئول دبيرخانه جشنواره 2 )يك نفر از صاحب‌نظران عرصه فرهنگي در سطح استان 3 )يك كارشناس از دستگاه ارائه دهندة طرح 4 )حداقل يك كارشناس از يك دستگاه ديگر

 

چهارشنبه 1 دی 1389 - 11:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر