دوشنبه 16 تير 1399 - 22:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

عبادت ما ، عبادت اسلام

 

 

عبادت ما ، عبادت اسلام  – مجموعه انتظار مطهر ( جلد ششم )

نويسنده : محسن عباسي ولدي

نوبت چاپ و شمارگان : اول ، بهار 1384 – 2000 نسخه

 

نويسنده در كتاب عبادت ما ، عبادت اسلام به موضوعاتي همچون داستان راستان ؛ دردها و كمبودهاي جامعه اسلامي ، همسفر حج ؛ نصيحت زاهد ، عبادت در ذهن مسلمان ؛ عبادت در تفكر اسلام ، عبادت‌هاي فراموش شده ، عبادت واقعي ، اعتماد به نماز و روزه ؛ ركوع و سجود ؟! سوپر ماركت عرفان !! تهاجم فرهنگي ؛ قيچي دولبه و نتيجه دو داستان مي‌پردازد . نويسنده در ابتدا بر روي اين مطلب تاكيد مي‌كند كه نگاه شهيد مطهري در كتاب « داستان‌راستان» به سوي بيماري‌هاي اجتماعي است كه مبناي اعتقادي دارند . داستان راستان معمولا ً به دنبال اين بيماري‌ها يا كمبودها‌ي جامعه اسلامي است . اين كتاب گاهي روي يك درد اجتماعي دست مي‌گذارد و درمانش را هم در سيره اهل‌بيت – عليهم السلام – جستجو مي‌كند و گاهي هم چيزي را كه در جامعه اسلامي نيست و بايد باشد متذكر مي‌شود .

از نظر محسن عباسي با مراجعه به روايات ائمه‌ي معصومين _ عليهم السلام – مشاهده مي‌شود كه تا چه اندازه اين انوارمقدس ؛ به مساله‌ي عبادت و تصحيح تفكر ما نسبت به آن عنايت داشته‌اند .  در اين روايات اعمالي بعنوان عبادت معرفي‌ مي‌شود كه در ذهن ما اهميت چنداني ندارند و يا اين در زندگي عملي ما بعنوان يك برنامه‌ي عبادي در نظر گرفته نمي‌شود . روايتي ازحضرت مسيح ( ع ) هست كه مي‌گويد : « حضرت مسيح (ع) به مردي گفتند : چكار مي‌كني  آن مرد عرض كرد : عبادت مي‌كنم . حضرت فرمود : مخارج تو را چه كسي تامين مي‌كند ؟ گفت : برادرم . حضرت مسيح (ع) فرمودند : برادرت از تو عابدتر است .  « حضرت علي ( ع ) مي‌فرمايند : يكي از عبادت‌ها به نرمي سخن گفتن و سلام كردن به مردم است . »

استاد مطهري ، اين مساله را به خوبي تبيين مي‌كند كه انجام اعمال روزمره‌ي زندگي به قصد عبادت و نزديك شدن به خداوند هرگز انسان را از عبادتي كه روح آن خلوت با خدا و انقطاع از غير خداست بي‌نياز نمي‌كند . " اين يك وقت سبب نشود كه ما خيال بكنيم چون هر كاري مصلحت باشد ، اگر براي خدا انجام بدهيم عبادت است ، پس من در مطب خودم هستم ، فرض اين است كه كارم را براي خدا انجام مي‌دهم و عبادت مي‌كنم ؛ پس نيازي به آن عبادت كه روحش ذكر خدا و خلوت با خدا و فراموش‌كردن غير خدا و انقطاع از غير خداست نيست . نه ، آن عبادت در جاي خودش به هر حال لازم است . اگر آن نباشد ، اين صورت نمي‌گيرد .

نويسنده كتاب در بخش اعتماد به نماز و روزه ؛ ركوع و سجود اين مطلب را يادآور مي‌شود كه حرف بر سر اين نيست كه عبادات ظاهري ارزش دارد يا خير ؛ بلكه سخن در اين‌باره است كه اين‌ها چون فقط ظاهر است و باطن‌نما هم نيست و ما هم چشم باطن بين نداريم ، نمي‌توانند معيار قضاوت باشند . از نظر محسن عباسي ما خودمان هم درست مفهوم عبادت از نظر اسلام را نفهميديم ، به همين دليل هم نتوانستيم آن مفهوم درست را به فرزندمان يا شاگردمان منتقل كنيم . فكر مي‌كنيم عبادت فقط همين اعمال ظاهري است و اينها هم هر بيش‌تر بهتر . استاد مطهري در اين‌باره مي‌گويد : " بايد اعتراف كنيم كه ما راه عبادت را نيز نمي‌دانيم ، يعني از نظر عبادت نيز قادر به اداره خود به نحو صحيح نيستيم . غالبا ً خيال مي‌كنند كه چون عبادت خوب است ، پس هر بيشتر بهتر . فكر نمي‌كنند كه عبادت ، آنگاه اثر خود را مي‌بخشد كه جذب روح شود و روح از آن ، بطور صحيح تغذيه نمايد . "

در ادامه مباحث مطرح شده دركتاب حاضر به اين نكته  از نظر نويسنده كتاب مي‌رسيم كه وقتي فرهنگ اهل‌بيت – عليهم السلام – پخش نشود ، دشمن مي‌تواند زهر خود را در جامعه پخش كند . دشمن در يك حالت مي‌تواند در جامعه كار كند ، آن حالت هم حالت خلاء است . اگر اخلاق واقعي ، عبادت و عرفان واقعي و سير و سلوك واقعي به جامعه معرفي نشود در جامعه خلاء ايجاد مي‌شود .

نويسنده در پايان كتاب نتيجه‌گيري مي‌كند كه مجموعه انتظار مطهر ، يكي از رسالت‌هاي خود را ترغيب و تشويق به مطالعه آثار شهيد مطهري مي‌داند ؛ براي موفقيت در اين امر مي‌بايست از تمام اوقات استفاده كرد . چرا كه با همين وقت‌هايي كه براحتي از ما تلف مي‌شود مي‌توان چند صفحه از كتاب‌هاي شهيد مطهري را خواند و با معارف‌اسلامي آشنا شد . همان معارفي كه آشنا نبودن با آن ، زندگي ما را از حركت و رشد باز‌ مي دارد .

عبادت ما ، عبادت اسلام ، توسط محسن عباسي ولدي در چاپ اول خود با تيراژ 2000 نسخه و توسط معاونت ‌پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي به چاپ رسيده است .

 

 

 

سه‌شنبه 30 آذر 1389 - 12:4


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری