سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 7:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

از عواميد يا خواص ؟

 

از عواميد يا خواص؟  – مجموعه انتظار مطهر ( جلد چهارم )

نويسنده : محسن عباسي ولدي

نوبت چاپ و شمارگان : اول ، بهار 1384 – 2000 نسخه

ناشر : معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي

 

كتاب از عواميد يا خواص نوشته محسن عباسي در فهرست مطالب خود به موضوعاتي همچون عوام يا خواص ، تقسيم‌يندي خواص ، وظيفه ما ، تقسيم‌بندي خواص اهل حق ، زنگ خطر؛ عوام نباشيم ، از عوام غافل نباشيم ، شاهدي از تاريخ و همچنين لازمه‌ي كار بر روي عوام اشاره مي‌كند . نويسنده در ابتداي سخن خود به اين بحث اشاره مي‌كند كه استاد مطهري در مقدمه‌ي داستان راستان ، سخني دارند كه اگر درباره‌ي آن فكر شود ، واقعا ً تكان‌دهنده و در عين حال حركت‌دهنده است . استاد مطهري بيان مي‌كنند كه : " اين داستان‌ها هم براي «خواص » قابل استفاده است و هم براي « عوام » ؛ ولي منظور از اين نگارش ، تنها استفاده عوام است ؛ زيرا تنها اين طبقاتند كه ميلي به عدالت و انصاف و خضوعي در برابر حق وحقيقت در آنها موجود است و اگر با سخن حقي مواجه شوند ، حاضرند خود را با آن تطبيق دهند . اين، فكر غلطي است از يك عده طرفداران اصلاح كه هر وقت در فكر يك كار اصلاحي مي‌افتند ، زعماء هر صنف را در نظر مي‌گيرند و آن قله‌هاي مرتفع در نظرشان مجسم مي‌شود و مي‌خواهند از آن ارتفاعات منيع شروع كنند . تجربه نشان داده كه معمولا ً كارهايي كه از ناحيه‌ي آن قله‌هاي رفيع آغاز شده و در نظرها مفيد مي‌نمايد  بيش از آن مقدار كه حقيقت و اثر اصلاحي داشته باشد ، جنبه‌ي تظاهر و تبليغات و جلب نظر عوام دارد . "

از نظر نويسنده اين كلمات مانند پنجره‌اي است در مقابل ذهن انسان كه به سوي معارفي درخشان باز مي‌شود . معارفي كه شايد خيلي از ما به آن بي‌‌توجه باشيم .

محسن عباسي در ادامه مباحث كتاب حاضر و در بحث خواص و عوام به سخنان و ديدگاههاي مقام معظم رهبري اشاره مي‌كند . مقام معظم رهبري در يك نتيجه‌گيري در بحث تقسيم‌بندي خواص مي‌‌فرمايند : " پس بايد مواظب باشيد جزء عوام نباشيد . نمي‌گوييم " جزء عوام نباشيد " يعني بايد برويد تحصيلات عاليه بكنيد . نه ، گفتم كه معناي عوام اين نيست . اي بسا كساني كه تحصيلات عاليه هم كردند و جزء عوامند . اي بسا كساني كه تحصيلات ديني هم كردند و جزء عوامند . اي بسا كساني كه فقيرند يا غني‌اند و جزء عوامند . عوام بودن ، دست من و شماست . بايد مواظب باشيم عوام نباشيم . يعني هركاري مي‌كنيم ، از روي بصيرت باشد . آن كسي كه از روي بصيرت كار نمي‌كند ، عوام است . "

در بحث تقسيم‌بندي خواص اهل حق نويسنده كتاب به اين نكته تاكيد مي‌كند كه اگر كسي نخواهد جايگاه خود را از ميان مطالب گفته شده پيدا كند ، معلوم نيست چه عاقبتي در انتظار اوست . بايد به فكر باشيم و ببينيم ما در كدام گروه هستيم . آيا اين جايي كه هستيم ، همان جايي است كه بايد باشيم يا نه ، جاده از سوي ديگريست و ما به بي‌راهه مي‌رويم . از نظر محسن عباسي نخست ما خودمان مي‌بايست از جرگه عوام خارج شويم و در مرحله بعد مي‌بايست جامعه را از حالت عوام‌زدگي و عاميانه بودن بيرون آورد . از ديدگاه نويسنده تا آنجا كه اطلاع دارد تقسيم‌بندي جوامع به عوام وخواص كار استاد مطهري است . از منظر نگاه وانديشه عباسي از مطالب بيان شده توسط مقام معظم رهبري و همچنين استاد مطهري دو نكته برداشت مي‌شود . اولين نكته اينكه طبق فرمايش مقام معظم رهبري بايد از دايره عوام خارج شد و وارد حلقه خواص شد ؛ بعد از آن هم بايد حواس را متمركز كرد تا دل به دنيا بسته نشود . دومين نكته اينكه علاوه بر آنكه بايد بر روي عده‌اي به صورت خاص كار كرد تا خواص اهل حقي بشوند كه از دنيا دل كنده‌اند ؛ اما نبايد از توجه به عوام غفلت كرد ؛ بلكه بايد وقت زيادي را صرف اين قشر از جامعه كرد .

نويسنده كتاب در پايان مباحث خود نتيجه‌گيري مي‌كند كه ما براي اصلاح جامعه‌ي خود نياز به كار حساب‌شده‌اي بر روي عوام داريم ؛ اما كار كردن روي مردم نياز به يك عنصر اساسي يعني گذشتن از يك گوساله سامري بنام شخصيت كاذب دارد  . اگر روحاني ما ، معلم ما و هر مسلماني نتواند با كسي كه دهان لقي دارد ، يك رفتار پيغمبرانه با او بكند ، مسلم بايد دانست كه اصلاحي شكل نخواهد گرفت . وقتي يك حركت از فردي كه از خواص و دنيا را هم كنار گذاشته سر مي‌زند نتيجه‌اش اين مي‌شود كه به مدت بيست سال يك انسان را جلو مي‌برد .

از عواميد يا خواص ، توسط محسن عباسي ولدي در چاپ اول خود با تيراژ 2000 نسخه و توسط معاونت ‌پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي به چاپ رسيده است .

 

 

 

سه‌شنبه 30 آذر 1389 - 11:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری