يكشنبه 11 خرداد 1399 - 5:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

غم غربت پروين را آزار مي دهد

 

گفتگو با ژاله شعاري بازيگر نمايش کافه مک آدم به کارگرداني محمود استاد محمد

 

  مقدمه : مهاجرت در دنياي امروزي و مدرن يک سري  مسائل و مشکلات را با خودش به همراه دارد . مهاجرت در کشورهاي توسعه يافته به عنوان يک پديده اجتماعي قابل بررسي است .محمود استاد محمد در نمايش کافه مک آدم به زندگي ايراني هاي مهاجر در کانادا و مسائلشان مي پردازد . با ژاله شعاري بازيگر نقش پروين در باره اين حضورش گفتگويي انجام داده ايم .

 

در هر مقطع زماني مهاجرين در تمام نقاط دنيا نسبت به مهاجرت اقدام مي کنند اين مسئله تابع جريان خاصي است ؟

بستگي به شرايط کشورهاي آدمهاي مهاجر دارد . هنوز هم روزانه مهاجرت هاي زيادي انجام مي شود و مهاجرين زندگي خاص خودشان را دارند . ديدن کافه مک آدم براي خيلي از تماشاگران شايد اولين برخودشان با پديده مهاجرت است .شايد ديدن اين نمايش توسط جوانها باعث بشود در باره مهاجرت و تبعات آن فکر کنند ومتوجه بشوند چنين موضوعي وجود داشته و به نتيجه گيري منطقي برسند . در هرصورت علي رغم اينکه کمتر در مورد مهاجرت در کشور ما بحث و گفتگو به وجود مي آيد . اما اين پديده  وجود دارد و در بسياري از موارد تبعات تلخ و دردناکي دارد و بايد اطلاع داشته باشيم چند ميليون از هموطنان ما مهاجرت کرده اند و بچه ها و نسل هاي بعدي اين مهاجرين تحت تاثير اين پديده خواهند بود .

 

اغلب شخصيتهاي نمايش کافه مک آدم (جلال ، کتايون ، مردوخ ،عزت...) بعد از مهاجرتشان در شرايط سختي زندگي مي کنند ؟

بله ، اين آدمها گذشته سختي هم داشته اند .دربعد از مهاجرت انگار اين آدمها در خلائي درگير شده اند وهنوز متوجه نشده اند براي چه مهاجرت کرده اند و اينجا هستند و چه آينده اي خواهند داشت و با محيطي نامالوف و غريبه مواجه شده اند .  زمان زيادي نياز است تا بتوانند خودشان را چنين شرايطي هماهنگ کنند .

 

آيا پروين چون در سالهاي دور به کانادا مهاجرت کرده احساسات اين آدمها را به خوبي متوجه مي شود ؟

پروين کاملا مسائل اين آدمها را درک مي کند زيرا چنين حسي را در گذشته تجربه کرده بود . پروين نظير خيلي ديگر از مهاجرين موقعي که به کانادا آمده تلاش كرده که خودش را تثبيت کند و با شرايط جامعه جديدي که قرار است در آن زندگي کند خودش را هماهنگ کرده است . پروين از خيلي خواسته هايش گذشته است تا بتواند به عنوان يک فرد خارجي  در غربت زندگي کند .

 

موقعي که پروين در سال هاي دور تر به کانادا مهاجرت کرده شرايط براي حضور مهاجرين آسان تر بوده است . اين قضيه چقدر در وضعيت مناسب زندگي او در حال  حاضرنقش داشته است ؟

بهر حال درست است که پروين و شوهرش زندگي خوب و بدون تنشي با يکديگر دارند اما بازهم غم غربت اورا آزار مي دهد ومسائل خاص خودش را دارد.

 

پروين به چه دليل با يک مرد کانادايي ازدواج کرده است ؟

مارسل مونتان همسر پروين يک دکتر و شرق شناس است که به فرهنگ مشرق زمين علاقه خاصي دارد و شغلش هم در سازمان ملل در باره امور پناهندگان ايراني در کانادا است ودغدغه مشترکي با پروين دارد . پروين در هر صورت يک خارجي است که ازدواج با يک تبعه کانادايي مي تواند تبعات  و امتيازهاي مثبت زيادي براي او به همراه داشته باشد و حداقل توانسته شهروند اين کشور بشود و از حقوق شهروندي استفاده کند .

 

اين نوع ازدواجها باعث کم رنگ شدن هويت ايراني ها نمي شود ؟

نه به هيچ وجه چنين اتفاقي صورت نمي گيرد وخيلي از ايراني ها هنوز رسومات و آداب و سنن ايراني را در خانواده هايشان رعايت مي کنند  وحتي تلاش مي کنند فرزندانشان هم با هويت ، زبان و فرهنگ ايراني آشنا باشند .

 

آيا کافه مک آدم که توسط جلال چنگيزي اداره مي شود مامن و محلي براي جمع شدن ايراني ها در غربت است ؟

بله ، در کافه مک آدم همه نوع نمونه آدم هاي مهاجر با هر نوع طرز تفکر و جهان بيني وجود داردو انگاري آدمها در اين کافه گوشه اي از وطنشان را مي يابند . پروين شايد سالها در غربت ايراني نمي ديده است و در شهر محل زندگيش مونترال  اصلا ايراني زندگي نمي کرده است . ناگهان  خيلي از هموطنانش به خصوص جوانها به اين شهر آمده و ساکن شده اند . البته به علت دور بودن پروين از وطن به خاطر سالها اقامت در خارج از کشور چندان دنياي اين آدمها را نمي شناسد و نمي داند که چقدر نسل جديد با نسل گذشته تفاوت پيدا کرده است . پروين تلاش مي کند اين جوانها و طرز تفکراتشان رابشناسد و با آنها بتواند ارتباط برقرار کند وشرايط براي آنها بهتر شود .

 

پروين در طول نمايش چندان درگير بحث هاي ساير شخصيتها در کافه نمي شود اين مسئله دليل خاصي داشت ؟

دليل عمده اش فاصله زياد پروين با اين آدمها است که چندان اين آدمها را به خوبي نمي شناسد که بتواند به صورت گسترده اي در بحث هاي آنها درگير بشود . اين آدمها شايد سالها همديگر را مي شناختند و به مسائل يکديگر شناخت داشتند و بنابراين به خودشان اجازه مي دادند که در مسائل يکديگر دخالت کنند و به بحث و گفتگو بپردازند . از بين رفتن  اين فاصله بين پروين و آدمهايي از جنس او با ساير مهاجرين زمان مي برد و به نوعي پروين سالها با فرهنگ ديگري زندگي کرده که با فرهنگ مادريش وفرهنگ اين آدمها متفاوت بوده است . بنابراين پروين  در اغلب حضورهايش به عنوان بيننده ديده مي شود .

 

به نظر مي رسد پروين ديدگاه سياسي و حزبي خاصي نظير ساير شخصيتهاي نمايش ندارد ؟

بله پروين چنين شخصيتي دارد. البته ممکن است ايده و ديدگاه سياسي داشته باشد و جريانات خاص گروه سياسي را هم دنبال کند اما به هيچ عنوان آدم سياسي کاري نيست و دغدغه  اصلي او همدلي و نزديکي آدمها است و از درگيري و خراب کردن دوري مي کند .

 

 

 

شنبه 27 آذر 1389 - 10:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری