سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 1:39
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

تعميق باورها و نگاه دقيق هيئت ها

 

گزارشي از هشتمين نمايشگاه عطر سيب

 

هشتمين نمايشگاه "عطر سيب" با سي ميليارد اعتبار در فرهنگسراي خاوران ميزبان بيش از دوازده هزار هيئت شهر تهران بوده است. به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، فرزاد هوشيار پارسيان مدير عامل موسسه هاتف شهر با اعلام اين خبر افزود: از اعتبار سي ميليارد ريالي اختصاص يافته از سوي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به مساجد دويست و پنجاه هزار تومان، حسينيه ها دويست هزارتومان  ، هيئت هاي مستمر دويست هزارتومان، هيئت هاي موردي صد و پنجاه هزار تومان، هيئت هاي دانش آموزي صد هزار تومان و هيئت هاي دانشجويي صد و پنجاه هزار تومان ملزومات رايگان داده خواهد شد و ويژگي نمايشگاه امسال ، افزوده شدن هيئت هاي دانشجويي است.

 پارسيان در مورد نمايشگاه توضيح داد: نزديک به هشت هزار متر مربع فضاي نمايشگاهي و انبار به اين برنامه اختصاص يافته  و در محيط نمايشگاه "عطر سيب" هشتاد غرفه برپا مي شود که سي غرفه آن به جهت اهميت مباحث فرهنگي مراسم هاي سوگواري مربوط به غرفه هاي فرهنگي است که نسبت به دوره هاي گذشته با افزايش روبروست. غرفه هاي ديگر نمايشگاه شامل غرفه هاي صوت ، ظروف يکبار مصرف گياهي ، فرش و موکت ، موتور برق، الکتريکي  و تجهيزات روشنايي، چادر و برزنت ، جاروبرقي و وسايل نظافتي ، تجهيزات آشپزخانه اي و آبدارخانه اي و تجهيزات نمايشگاهي است.

 هوشيار در توضيح غرفه هاي فرهنگي به اين موضوع اشاره کرد که علاوه بر اعتبارات تعريف شده، تا سقف سي هزار تومان ملزومات فرهنگي به هيئات داده مي شود که در ميان امکانات فرهنگي پيش بيني شده ، کتاب صوتي قصه کربلا شامل ده لوح فشرده براي پخش در زماني که هيئت برنامه ندارد ، تصوير مقام معظم رهبري ، ده پوستر ويژه از عکس هاي عاشورايي و اماکن مقدسه ي عتبات عاليات و تصاويري از حرمين شريفين وجود دارد تا براي تزئين فضاي هيئات مورد استفاده قرار گيرد.


مجري نمايشگاه "عطر سيب" درباره ي غرفه هاي اطلاع رساني نمايشگاه گفت: غرفه هاي پاسخگويي به شرعيات و شبهات عزاداري، امور اجتماعي نيروي انتظامي، آتش نشاني ، سازمان بازيافت و پسماند و محيط زيست، برقرار مي شود که در آنها مواردي را در جهت بحث هاي ايمني ، نظم در برپايي هيئات و در رفت و آمد توجه دادن به مضرات استفاده از ظروف يکبار مصرف توليد شده از مواد نفتي و مزاياي استفاده از ظروف يکبار مصرف گياهي ، يادآوري خواهند کرد.

 اعتبارات نمايشگاه مختص مساجد، حسينيه ها و هيئات شهر تهران است که در سازمان تبليغات اسلامي به ثبت رسيده است و مطابق جدول زماني مشخص در نمايشگاه حضور يافته و با ارائه مجوز هيئت صادره از سوي سازمان تبليغات اسلامي ، مهر هيئت و کارت شناسايي نماينده هيئت از آن بهره مند خواهند شد.

مدير عامل موسسه هاتف شهر گفت که روزانه بيش از دوازده هزار بازديد کننده به نمايشگاه آمده و از غرفه هاي نمايشگاه( که پس از بررسي بيش از دويست درخواست غرفه در يک کميسيون تخصصي تدارک ديده شده) بازديد و از اين تجهيزات که 5 تا 15 درصد ارزانتر از قيمت بازار بوده و مرغوبيت آنها تاييد شده ، براي استفاده در مراسم هاي سوگواري استفاده کردند.

 هشتمين نمايشگاه "عطر سيب" از سوي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و با همکاري سازمان تبليغات اسلامي ، از 6 تا 15 آذرماه در فرهنگسراي خاوران برگزار شده است. افتتاحيه ي نمايشگاه در روز يکشنبه 7 آذر با حضور دکتر محمدباقر قاليباف شهردار تهران ، حجت الاسلام سيدمهدي خاموشي رييس سازمان تبليغات اسلامي، امير خوراکيان رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و جمعي از مديران شهري برگزار گرديد.

 "شاخصه ها، نمادها و امتيازات شهر تهران بعنوان پايتخت کشوري شيعي در دنيا بسيار تعيين کننده است و بهره بردن و درس گرفتن از سرچشمه ها براي ساختن اين نمادها ، چه در رفتارها  و فضاي عمومي شهر و چه در بحث هاي حجمي و معماري، براي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به عنوان سازماني که نقش تعيين کننده اي دارد ، بسيار مهم است".

 امير خوراکيان ، رييس سازمان در مراسم افتتاحيه هشتمين نمايشگاه فرهنگي "عطر سيب" ضمن بيان اين مطلب گفت : بر اين اساس قطعا تاريخ ، حرکت و قيام امام حسين (ع) با همه ابعاد ، پيشينه و بحث هاي آن ، يکي از مهمترين سرچشمه هاي تغذيه ي کار فرهنگي سازمان و منبع مهم براي ترسيم برنامه هاي فرهنگي خواهد بود. با همين نگاه ، هشتمين نمايشگاه عطر سيب برپا شد تا در انتقال پيام امام حسين (ع) نقش مهم و سازنده اي ايفا کند و تلاشي باشد براي برگزاري هرچه باشکوه تر مراسم عزاداري در هيئت هاي شهر تهران.

 رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران افزود : امسال اين نمايشگاه در قالب 5 سوله ي 600 متري با 83 غرفه در زمينه هاي مختلف تجهيزات سخت افزاري و نيازهاي نرم افزاري برپا شده است.

 به گفته او ، بيش از 13 هزار هيئت و مجموعه هاي فعال در اين حوزه از حمايت اين نمايشگاه برخوردار خواهند شد که شامل 2500 هيئت مربوط به مساجد ، 1200 هيئت مستقر در حسينيه ها، 4300 هيئت مستمر و شناسنامه دار ، 5000 هيئت موردي ، 500 هيئت ويژه مدارس و هيئت هاي دانش آموزي و 150 هيئت دانشجويي است که از 6 تا 15 آذرماه به نمايشگاه مراجعه کرده اند.

 وي به توجه بيشتر اين نمايشگاه به مباحث فرهنگي نسبت به سالهاي گذشته اشاره کرد و ادامه داد: غرفه هايي براي اطلاع رساني و آموزش موضوعاتي از ايمني و بهداشت گرفته تا مباحثي خرافه زدايي برگزار شده است. همچنين غرفه معرفي سخنران و مداح و دعوت براي هيئت ها براي ارتباط مستقيم و ايفاي نقش جدي تر در برطرف کردن نيازهاي فرهنگي تدارک ديده شده است.

 امير خوراکيان تهيه کارت الکترونيک براي مخاطبان را از تدابير انضباطي امسال برشمرد و گفت : در تمامي امور تلاش شده نظم بيشتري نسبت به سالهاي گذشته جاري باشد.

 رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با اشاره به نگاه آتي سازمان در اجراي نمايشگاه  گفت: وقتي سخن از عاشورا در ميان است ، سازمان فرهنگي هنري شهرداري بايد قويترين توان هنري را چه در زمينه ي دکور و نحوه اجراي غرفه ها  و چه در توليد محتوا در اختيار هيئت ها قرار دهد و نگاه ما به آينده کاملا متفاوت از وضعيت فعلي است.

 وي تاکيد کرد : رونمايي و توليد از برجسته ترين و فاخرترين آثار در اين زمينه ، از وظايف اين نمايشگاه است و دبيرخانه ي دائمي اين نمايشگاه که از امسال داير خواهد شد ، فعاليت هاي جدي و تاثيرگذاري طي سال براي نمايشگاه بعدي انجام خواهد داد.

 حجت الاسلام والمسلمين سيدمهدي خاموشي ، رييس سازمان تبليغات اسلامي نيز در ادامه ي مراسم به تشريح واقعه ي عاشورا پرداخت و گفت : کار در مسير ترويج فرهنگ عاشورايي و براي امام حسين (ع) توسط تمامي سازمانها و ارگانها بايد نهادينه شود. زيرا مسير فرهنگ ملي ما از فرهنگ مذهبي ما جدا نيست و بايد همه براي تقويت اين مهم تلاش کنند.

 رييس سازمان تبليغات اسلامي ادامه داد : تلاش شهرداري تهران در برگزاري اين نمايشگاه و کمک به هيئت هاي شهر تهران قابل تشکر است و دولت نيز در اين زمينه توجه ويژه اي دارد. هرچند تمامي تلاشهايي که توسط سازمانها اتفاق مي افتد در مقابل همت والاي مردم چيزي نيست و طبق محاسبه هايي که شده بسيار قليل و کم است و انشاالله اين حرکت توسط مردم نيز توسعه يابد و خيرات در اين زمينه، عملي عبادي است.

 وي در پايان گفت: به عنوان يک مسئول عرض مي کنم سال به سال به تعميق باورها و نوع نگاه دقيق اين هيئت ها مي رسيم و اين هيئت ها در مقابل فتنه هاي سالهاي گذشته بيشترين تاثير را داشتند و سرکوب واقعه روز عاشوراي سال گذشته، توسط سخنراني در همين جلسات و هيئت هاي مذهبي اتفاق افتاد

 

 

 

شنبه 27 آذر 1389 - 14:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری