جمعه 9 خرداد 1399 - 11:35
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

هنر، متعالي ترين وديعه الهي

 

 گزارشي از ششمين جشنواره سراسري هنرهاي نمايشي جوانان مساجد( حضور )

 

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم آغازين ششمين جشنواره هنرهاي نمايشي جوانان مساجد کشور(حضور) طي سخناني گفت: احياي فرهنگ و هنر و مهندسي فرهنگي واقعي بايد مسجد محور باشد.

 محمد رضا سوقندي با يادآوري تاثيرگذاري مسجد در احياي ارزش هاي انساني و حرکت هاي توسعه دهنده افزود: در طول تاريخ، هيچ نهضت، تمدن و فرهنگي به پيروزي دست نيافته است، مگر اين که ريشه در مسجد داشته باشد. منشاء تمام حرکت هاي محوري در تبيين فرهنگ هاي سازنده و ارزشي از جمله پيروزي و تداوم انقلاب اسلامي ايران، مسجد بوده است.

 وي با ابراز خرسندي از برگزاري اين جشنواره در خراسان شمالي، از آن به عنوان تداوم حرکت مهندسي تئاتر در استان نام برد و استمرار برگزاري آن را خواستار شد.

 به گزارش کميته اطلاع رساني جشنواره، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در پيامي به جشنواره آورده است: هنر، متعالي ترين وديعه الهي است که در نهاد هنرمند نهاده شده و در مخاطبان هنرمند نيز احساس زيبايي شناسي به وديعت سپرده شده است. اگر ادراک زيبايي که از ذات باري تعالي منشاء دارد، وجود نمي داشت، همه همت هنرمند و همه ظرافت هاي بياني و تصويري و نمايشي وي بي اثر مي ماند.

 سيد محمد حسيني در بخش ديگري از پيام خود مي نويسد: جشنواره «حضور» تلاشي است براي به نمايش گذاشتن اين هنر قدسي و رجاي واثق دارم که شما جوانان مومن و آفرينشگر هنر مي توانيد زيباترين پيام ها را به زيباترين انديشه ها منتقل کنيد.

« پيام امام جمعه بجنورد به جشنواره »

آيت الله مهمان نواز ( امام جمعه بجنورد ) در پيامي به ششمين جشنواره هنرهاي نمايشي جوانان مساجد، چنين بيان مي کند: آنچه که امروز به عنوان فرهنگ و هنر مطرح است دو سو دارد، مثل يک شمشير دو دم است که با يک طرف اصلاحات را دنبال مي کند و اصلاح گرا است و از يک سو مي تواند اشاعه دهنده بدي ها و ناهنجاري ها باشد. بايد هنرمند توجه داشته باشد که با هنرش هدايت گري مي کند و يا به ناهنجاري ها مي کشاند، در اين راستا هنرمندي که در حوزه مساجد کارهاي هنري انجام مي دهد بايد به خوبي متوجه اين مسئله باشد. هنري که به نام مسجد صورت مي گيرد بايد توام با فرهنگ مسجدي باشد تا بتواند به خوبي احکام و ارزش هاي الهي را در قالب هنر براي مخاطب تجلي سازد.

جشنواره هنر هاي نمايشي مساجد بايد با الهام از مباني و ارزش هاي ديني اجرا شود تا تجلي گر اهداف متعالي اسلام در جامعه باشد. برگزاري اين جشنواره ها خالي از فايده نبوده و گاهي نيز تاثير گذار است، به شرطي که مشروع و مطابق با موازين ديني و اسلامي باشد چرا که در غير اين صورت چه بسا آسيب زننده باشد.

حال که به مدد الهي و تلاش مسئولان فرهنگي خراسان شمالي جشنواره کشوري هنرهاي نمايشي جوانان مساجد به ميزباني خراسان شمالي برگزار مي شود، اين فرصت را مغتنم شمرده و اميدواريم فرهنگ غني اسلامي و تعاليم قرآني در قالب اين جشنواره متجلي شود.

« مراسم اختتاميه جشنواره »

مراسم اختتاميه ششمين جشنواره سراسري هنرهاي نمايشي جوانان مساجد، روز 11 آذر ماه با حضور مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، نماينده مردم بجنورد در مجلس، مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي و ديگر مسئولان اجرايي و هنرمندان در محل تالار مجتمع فرهنگي، هنري گلشن شهرستان بجنورد برگزار شد.

هيات داوران بخش تئاتر صحنه اي جشنواره متشکل از کريم اکبري مبارکه، فتح الله نيازي و صمدي شادلو برگزيدگان را معرفي کردند. آرش منصوري(نويسنده نمايشنامه با من به جهنم بيا از کرمانشاه)، پيام ميرکي( بازيگر نمايش روايت غير خطي از اصفهان ) و امير نجاري( بازيگر نمايش آخرين سقا از خراسان شمالي )، مجيد کاظم زاده(کارگردان نمايش دهاني پر از کلاغ)، لقمان بحراني( کارگردان نمايش در حال کندن پوست پياز)و آرش منصوري( کارگردان نمايش با من به جهنم بيا) از جمله برگزيدگان جشنواره بودند.

« نظر رييس مرکز هنرهاي نمايشي درباره جشنواره »

حسين مسافر  آستانه ( رييس مرکز هنرهاي نمايشي ) درباره ششمين جشنواره سراسري هنرهاي نمايشي جوانان مساجد گفت: با توليد مستمر و معطوف شدن حرکتها و استمرار جشنواره هنرهاي نمايشي جوانان مساجد به سمت اجراهاي عمومي مي توان زمينه اثرگذاري آن را بيشتر و فضاهاي بهره مندي از نتايج آن را افزايش داد.

وي ذات هنر را ديني خواند و گفت: اساسا به چيزي به عنوان هنر غير ديني اعتقاد ندارم. پيدايش هنر با واکنش انسان نسبت به ستايش معبود شکل گرفته که اين تفکر في ذاته گاه به انحراف کشيده شده و اين موضوع معنيش تغيير ذات هنر نيست.

 مسافر آستانه، هنر را زنده شده از روح الهي دانست و در مجموع آن را خاستگاه آيين و دين برشمرد و افزود: گاها وجود نقصان در کارهاي هنري ارائه شده، ناشي از ميزان تعريف دين در ذهن هنرمند است.

او درباره جشنواره همچنين اضافه کرد:  اگر از نظر کيفي و ويژگي هاي خاص هنري در آثار نمايشي توليدي جوانان مسجدي دقت لازم صورت پذيرد، در ترسيم فعاليت آينده تئاتر بسيار موثر خواهد بود. هنرمند به همراه اثر هنري خود تربيت مي شود و به اين ترتيب خلق اثر هنري ارزشي، تاثير متقابل دارد و اين امر در جشنواره جوانان مساجد به خوبي صورت مي گيرد.

مسافرآستانه نقش مرکز هنرهاي نمايشي را به عنوان نهاد هدايت کننده جريان حرفه اي تئاتر کشور در تعامل با کانون هاي فرهنگي، هنري مساجد و بهره مندي از ظرفيت ها و قابليت هاي اين کانون ها بيان کرد.

 او در پايان افزود : ما بايد کمک کنيم تا گروه هاي نمايشي در اين کانون ها بتوانند به آموزش هاي لازم در اين راستا دست يابند تا شاهد خلق آثار حرفه اي و تاثيرگذار از سوي هنرمندان جوان مساجد باشيم.

 

 

 

شنبه 27 آذر 1389 - 14:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری