شنبه 27 دی 1399 - 18:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

حجت‌الاسلام مسعود صفي ياري
مديركل تبليغات اسلامي استان كردستان

 

وحدت حوزه و دانشگاه، نيازمند گام‌هاي علمي

 

 

منظور از اتحاد حوزه و دانشگاه چيست؟ اين اتحاد از چه زاويه اي و با چه شاخص‌هايي محقق مي‌گردد؟ اصولا مگر بين دانشگاه و حوزه و يا به عبارتي بين دانشجو و طلبه اختلاف و فاصله‌اي وجود دارد که اکنون مي‌خواهيم آن را ترميم کرده و اين دو نهاد را به هم وصل کنيم؟

اگر فاصله‌اي وجود دارد ريشه آن چيست؟ آيا اين ريشه‌ها از بين رفته و يا هنوز هم باقي است؟ آيا وجود اين فاصله‌ها طبيعي و بديهي است و يا غير طبيعي؟ اگر اين فاصله‌ها غيرطبيعي و آسيب‌زا است اين معضل با چه فرايندي بايد برداشته شود؟ و مهم‌تر اينکه بعد از اتحاد حوزه و دانشگاه چه برنامه‌هايي براي مراحل بعد داريم؟

 اين سوالات نمونه‌هايي از ده‌ها سوال پيرامون مقوله حوزه و دانشگاه است که متاسفانه به رغم گذشتن بيش از دو دهه از پيروزي انقلاب اسلامي هنوز بدون پاسخ مانده است.

 تنها چيزي که به چشم مي‌خورد اين است که امروز روز سالگرد شهادت شهيد مفتح موضوع حوزه و دانشگاه سر زبان‌ها مي‌‌افتد و با چند سخنراني و همايش و مقاله کار به پايان مي‌رسد بدون اينکه قدم علمي در اين راستا برداشته شود.

 ترديدي نيست امروز چهره‌هاي دلسوز و خيرخواه حوزه نگران دانشگاه و دانشگاهيان متعهد نيز نگران حوزه هستند. يکي نگران فاصله‌گيري ديگري از ارزش‌ها، هنجارها و مباني ديني و ديگري نگران روزمرگي، ناکارآمدي و عقب افتادن از معادلات جهاني است.

 شايد به نحوي بتوان اين دو نگاه را به موضوع سنت و مدرنيته ربط داد که در نظام سياسي بايد متناسب با اصول و شاخص‌هاي تعريف شده به هم نزديک شده و نقاط ضعف و قوت هر يک شناسايي و به تناسب آن برنامه‌ريزي شود.

 شکي نيست اين برنامه‌ريزي نيازمند فرايندي علمي و ريشه‌اي است و بحث‌هاي کليشه‌اي، تکراري و سطحي سودي نمي‌بخشد بلکه بايد عميق‌تر و واقع بينانه‌تر وضعيت موجود را تجزيه و تحليل نموده و پس از آسيب‌شناسي دقيق، وضعيت مطلوب را ترسيم کرده و مطابق نياز و واقعيت موجود برنامه‌ريزي گردد.

 مقام معظم رهبري با نگاهي ژرف و عميق‌تر و تحليلي جامع هر دو نهاد را که به منزله دو بال براي تعالي و اوج هستند در تحقق اهداف و آرمان‌هاي انقلاب مسئول مي‌داند.

 معظم‌له از يک سو ايجاد تحول در نگرش اهداف برنامه‌هاي حوزه را ضروري و همچنين ترسيم چشم‌انداز علمي و برنامه‌ريزي براي تحقق دينمداري جامعه را از اهم تکاليف حوزه‌ها مي‌شمرند.

 همچنانکه اصرار دارند محيط دانشگاه در کنار جهش‌هاي علمي بايد محيطي ديني و معنوي باشد.

 ايشان متذکر شده‌اند، اگر دانشگاه بيگانه و جداي از دين باشد اين يک فاجعه غيرقابل جبران است. استاد دانشگاه نبايد از وجود خودش بي‌ديني صادر کند و سپس دردمندانه فرموده‌اند: تلاش براي ايجاد محيط اسلامي در دانشگاه‌ها کامل نيست.

 به نظر مي‌رسد توجه به دغدغه‌هاي معظم‌له بهترين محور براي وحدت و انسجام بين حوزه و دانشگاه است و اگر انديشمندان حوزه و دانشگاه با هماهنگي و همدلي و در نظر گرفتن توطئه‌هاي شوم دشمنان که درصدد ايجاد فاصله، تفرقه و بدبيني بين اين دو نهاد تاثيرگذار هستند اقدامات علمي و ماندگاري را از خود بر جاي مي‌گذارند و با ايجاد وفاق و همفکري بيشتر بين اين دو مرکز فرهنگي تاثيرگذار، اعتلاي فرهنگ و آرمان‌هاي نظام را تحقق بخشند.

 

 

 

 

شنبه 27 آذر 1389 - 11:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری