سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 16:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

همراهي هنرمندان با محرم

 

محرم باز آمد همانند ماه هاي ديگر كه روزي آمدند و روزي هم رفتند. اين ماه هم قريب به دو دهه ديگر مي رود تا صفر بيايد. اما اين ماه با آمدنش همه ساله در تمامي عرصه ها اعم از اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي كشورمان تاثير بسزايي مي‌گذارد و اين تاثير را مي توان در عملكرد مجموعه هاي فرهنگي و ابزارهاي اطلاع رساني‌اشان همچون تارنماي آن مجموعه ها به وضوح مشاهد كرد.

در اين راستا، سازمان تبليغات اسلامي و موسسات وابسته اش هم محرمي شدند. يكي از موسسات وابسته به اين سازمان، تارنماي سوره مهر است كه مي توان آثار محرمي را نيز در آن ها به سهولت يافت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، با نگاهي گذرا به تارنماي سوره مهر مي توان دريافت كه کتاب مرثيه هاي عاشورايي مرثيه سرايان با عنوان «من مي گويم، شما بگرييد» در 5 فصل، براي چهاردهمين بار با آمدن محرم از راه رسيده است. كتابي كه عليرضا قزوه آن را گردآوري كرده و به همت واحد آفرينش هاي ادبي به سوره مهر سپرده است.

نويسنده در هر فصل از اين کتاب به مراثي از وقايع کربلا پرداخته و اشعاري از شاعران مشهور از قبيل مرحوم نيرتبريزي، محتشم کاشاني، عباس حداد کاشاني، حسين لاهوتي، حسين منزوي، جليل واقع طلب، محمدحسين شهريار، حميد سبزواري، عليرضا قزوه و... آورده است.

در اين راستا، اثر ديگر سوره مهر کتاب «روايت گل سرخ» نوشته مهدي الماسي است. اين اثر الماسي 300 عنوان حکايت در متون کهن فارسي در رابطه با واقعه عاشورا و امام حسين را در بر مي گيرد.

«روايت گل سرخ» در واقع يک کار تحقيقي براي يکي از موسسات فرهنگي كشورمان است که به طور تخصصي به واقعه عاشورا مي‌پردازند.

مجموعه هفت جلدي «نمايش‌هاي ايراني» نوشته صادق عاشورپور هم نمايش‌هاي آييني ايران از جمله تعزيه را بررسي کرده و در سه جلد بعدي هم، نمايش‌هاي قبل از اسلام و نمايش‌هاي دوران جنگ در ايران بررسي مي شوند.

همچنين، حوزه هنري يكي ديگر از موسسات وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، آلبوم عاشورايي «72» را به همت مرکز موسيقي حوزه هنري در آستانه فرارسيدن ايام تاسوعا و عاشوراي حسيني‌ رونمايي كرد كه شامل شش آهنگ‌ترانه به آهنگسازي و تنظيم رسول رسولي و خوانندگي مرتضي حيدري آل‌کثير است و هر يک از آهنگ‌ترانه‌هاي اين اثر بيان موسيقايي از روايت عاشورا دارند.

 قطعات موسيقي «وداع» به خوانندگي مهدي المؤمن، «آبروي آب»، «ماه تشنه لب»، «اندوه صحرا»، «قيام خورشيد» و «گلوي فرات» نام دارند.

اين آلبوم فاخر به صورت دوزبانه و به منظور تاثير گذاري بيشتر و نزديکي بيان و تصوير‌سازي موسيقي با وقايع عاشورا فارسي– عربي اجرا شده و افکت‌هاي موسيقايي اين اثر به انتقال مفهوم کلام و موسيقي به مخاطب کمك بسياري مي كنند.

نوازندگان آلبوم موسيقي عاشورايي «هفتاد و دو» در اين اثر عبارت از رسول رسولي (سمپل و جلوهاي صوتي الکترونيکي)، فريد فراز(گيتار)، پيام طوني(ويلون، ارکستر، سلو)،‌ مشتاق قرآداشخاني (کمانچه) و محمدرضا فراهاني (ني) هستند.

همچنين، آلبوم پنج جلدي «پيشخواني در تعزيه» با رويکرد پژوهشي در نغمات آوازي شبيه‌خواني هم در آستانه ماه محرم از سوي مرکز موسيقي حوزه هنري منتشر شد.

اين آلبوم با مجموعه‌اي از 33 نوع از پيشخواني‌هاي فراموش شده ايران در قالب پنج آلبوم مجزا از سوي مرکز موسيقي حوزه هنري در اين اثر برگرفته از مطالب بزرگاني چون روح‌الله خالقي، صبا، بيضائي، شهيدي، سپانلو، اخوت، بديع‌زاده و بوذري است که آشنايي کامل به فرهنگ تعزيه داشته‌اند و بخشي کوتاهي از مطالب نوشتاري اي بزرگان در کتابچه آلبوم آمده است.

در اين آلبوم به گردآوري دکتر اردشير صالح‌پور آمده است: برخي از اين پيشخواني‌ها نمونه‌هايي تطبيقي مشهوري داشته که در ساليان اخير از سوي خوانندگان موسيقي ايراني در قالبي ديگر ارائه شده که به اين شباهت‌ها و نمونه سازي‌ها استناد شده است و در نهايت غناي ارزشمند تعزيه را به‌عنوان ميراث فرهنگي و تجليگاه ذوق و قريحه و اعتقادات ايرانيان در اين زمينه ابراز مي‌دارد.

اين نغمات از مناطق مختلف ضبط و به صورت پژوهشي ارائه شده‌اند و اين اثر براي مداحان اهل بيت مي تواند نمونه‌اي خوب و البته کاربردي محسوب شوند.

از سوي ديگر افزون بر شنيدن اين آلبوم مي توان براي مشاهده آثارهنرمنداني همچون مسعود نجابتي ، مصطفي گودرزي، احمد آقا قلي زاده، پژمان رحيمي‌زاده، محمد خزائي، کوروش پارسانژاد، نظام الدين امامي‌فر، صالح زنگانه و مصطفي ندرلو به نمايشگاه سوگواره پوسترهاي عاشورايي، رفت.

اين نمايشگاه در ميدان فلسطين ، خيابان طالقاني، خيابان شهيد برادران مظفر،تقاطع بزرگمهر ، شماره 74، موزه هنرهاي معاصرفلسطين برپاست كه علاقمندان مي توانند همه روزه تا 15 دي براي بازديد به آن مراجعه كنند.

در كار اين فعاليت هاي حوزه هنري مي توان به آثار آماده شده در مركز هنرهاي نمايشي هم اشاره كرد. نمايش «خرگوش سفيد با چشمان قرمز» به کارگرداني رحمان هوشياري داستان حسين رزمنده‌اي مفقود الاثر را روايت مي‌کند که پس از اعلام خبر شهادت وي به خانواده‌اش مادرش نمي‌تواند شهادت پسرش را بپذيرد و براي يافتن فرزندش به جبهه‌ها مي‌رود و او نيز مفقود الاثر مي‌شود. در نمايش «خرگوش سفيد با چشمان قرمز» بازيگراني چون محمدرضا زندي، محسن سالاري، نيره مردي، زهرا طيوري، شيرين هدايت پور، فرهاد لاري و نسيم نوري به هنرنمايي مي پردازند.

همچنين، نمايش «محاكمه آفتاب» به كارگرداني كيارش زارع‌طلب و سيدمصطفي رضوي به مناسبت ايام سوگواري سالار شهيدان همزمان با آغاز ماه محرم در تماشاخانه مهر حوزه هنري روي صحنه رفته و تا 30 آذر جاري  هر روزه اين اثر را بروي صحنه خواهند رفت. متن اين نمايش به سي سال پيش باز مي گردد كه در جريان اجراي آن اولياخوان امام حسين (ع) کشته مي شود.

بازيگران اين نمايش ندا نوري، سميه ثقفي، شادي واحدي، اسماعيل حسيني‌نژاد، پريسا مشکاتي، سيدمصطفي رضوي، ابراهيم محمدي، اسماعيل بالايي، سعيد فرد، فرزان کوثري و فرزين حاجي‌لو هستند كه  انتخاب آهنگ آن نيز بر عهده عباس محمدي است.

نمايش «وين شرح بي‌نهايت» نيز ديگر اثري است که در ماه محرم به همت مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري در تماشاخانه ماه روي صحنه رفته است. «وين شرح بي‌نهايت» به كارگرداني فرهاد ارشاد با يك گروه حرفه‌اي اجراي مي شود و داستان بيان كننده روزهاي پس از واقعه عاشورا و به اسارت رفتن ياران و خانواده امام حسين (ع) است كه دو سرباز به نام‌هاي «حمدان» و «صباح» را بازگو مي‌كند.

اين دو پس از واقعه كربلا با زن و مردي به نام‌هاي «مرواريد» و «جعفر» مواجه مي شوند و در اين مواجهه واقعه كربلا را بازگو مي‌كنند كه محمدهادي فروزه، سيدمحمود سروري‌نژاد، ليلا مييرزايي و فرهاد ارشاد بازيگران آن محسوب مي شوند.

البته در دانشگاه سوره نيز عكس هاي عزاداري مردمان اندونزي را كه محصول نگاه هنري جانباز رضا محمدي است به نمايش در آمده است كه علاقمندان مي توانند براي تماشاي اين آثار به نگارخانه آيه اين دانشگاه بيايند.

گفتني است، اين نگاه كوتاه به بخش هايي از تلاش هاي موسسه انتشارت سوره مهر و حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي نشان از تلاش بسياري از هنرمندان و نويسندگان همكار با اين دو مجموعه در ارتباط با محرم است. هر چند اين نوشته كوتاه نمي تواند تمام تلاش هاي آنان را به نحو شايسته و بايسته انعكاس و منتشر سازد؛ ولي خوب مي دانيم كه جوانه اي كه

برگچه اي سبز هم نويد جاودانگي بهار خواهد بود.

 

سه‌شنبه 23 آذر 1389 - 13:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری