سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 0:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام داود كميجاني

 

آسيب شناسي مناسک عاشورا - 6

 

 

رفتارهاي جنون آميز

 گاه گروهي از شرکت کنندگان در مراسم عزاداري حسين(ع) حركات و رفتارهاي جنون آميزي از خود بروز مي­دهند، حتي در موارد متعددي مرثيه سرا يا خطيب در زمان ذکر مصيبت، دستور به اين گونه اعمال مي­دهد. البته شايد اين گونه رفتار تجلي از عشق و ارادت به اهل بيت(ع) و مخصوصاً سالار شهيدان(ع) و برخي بزرگان کربلا مانند حضرت زينب(س)، ابوالفضل العباس(ع)، علي اکبر(ع) و...، باشد، اما از کليشه شدن اين رفتارها بر مي­آيد که اين شيوة رفتاري به صورت غير رسمي به يک سبک خاص عزاداري تبديل شده است. شيوه­اي که با رفتار يک انسان عاقل، تفاوت فاحشي دارد و باعث وهن شيعيان مي­گردد.

عزاداري در هر ملتي اُسلوبي دارد، و عزاداري در ما ايرانيان از ديرباز با نوعي رفتارهاي حکيمانه و موقرانه همراه بوده است. از آنجا که ما خداوند را در توحيد افعالي و در «ربوبيت» حکيم بالخير مي­دانيم، بايد در مصائب صبور و بردبار باشيم. لذا هر نوع سوگواري­ افراطي که با نوعي رفتارهاي جنون آميز همراه باشد، بايد نزد ما رفتاري ناصحيح قلمداد ­گردد.

مراسم سوگواري حسيني نوعي اعلام پيروي و اظهار ارادت نسبت به سالار شهيدان و راه ايشان است و نبايد در حين مراسم به جاي تحريک تعقل و احساسات عزت­مدارانة شركت کنندگان، تنها غليان احساسات آنان هدف قرار گيرد، احساسي که به سرعت خاموش مي­شود و تأثير ماندگاري بر انديشه و منش افراد ندارد. به هر حال اينگونه رفتارها قابل دفاع نيستند.

 

 

 

سه‌شنبه 23 آذر 1389 - 11:28


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری