يكشنبه 5 بهمن 1399 - 10:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام داود كميجاني

 

آسيب شناسي مناسک عاشورا - 5

 

 

کوفتن به طبل اختلاف

در تعاليم اسلامي وحدت جامعه مسلمين امري مهم و بسيار حياتي قلمداد شده است، در همين راستا قرآن در آيات متعددي، مسلمانان را به وحدت و دوري از اختلاف و هر کاري که اختلاف برانگيز باشد امر نموده است.

«همگي به ريسمان خدا (قرآن) متوسل شويد و متفرق نشويد و به ياد بياوريد نعمت خداوند را بر خود آن هنگام که با يکديگر دشمن بوديد، پس بين قلب­هاي شما الفت ايجاد نمود، پس به نعمت [و لطف] او برادر شديد و...» [1]

در اين جهت احاديث متعددي از پيامبر(ص) و حضرت علي(ع) نيز وارد شده، از جمله آنکه حضرت امير مي­فرمايند:

«بدان هيچ کس از من بر اتحاد و همبستگي در امت محمد(ص) حريص تر نيست، من در اين کار خواستار پاداش نيکو... و بازگشت به جايگاه نيکو هستم.»[2]

وحدت گرايي در فعل و قول و عمل اهل بيت(ع) نيز يک سيرة ثابت و ملموس بوده است. هيچيک از ائمه به اختلاف افکني در بين امت اسلامي دستوري نداده­اند، حتي سکوت 25 سالة حضرت علي(ع) براي حفظ وحدت امت اسلامي بوده است، لذا ما نيز با وجود تأکيد بر حقانيت اهل بيت(ع) و پيروي جدي از مکتب و مذهب حقة آنان، بايد مروج وحدت بين مسلمانان باشيم و نبايد به خود اجازه دهيم که با بي­مسئوليتي، بر طبل اختلاف بين شيعه و سني کوفته و با توهين بي­جا به مقدسات يا محترمان اهل سنت، به اصطلاح «آب به آسياب دشمن بريزيم».

گاه ديده مي­شود که واعظ يا مرثيه خواني در اوج احساسات، به بعضي از افرادي که نزد اهل سنت محترم هستند، ناسزاگويي مي­کند که اغلب با تأييد حضار نيز همراه مي­گردد، غافل از اينکه، اين عمل (نعوذ بالله) زمينة ناسزاگويي متقابل بر اهل بيت(ع) را ايجاد مي­نمايد و در مقابل نيز از اين کدورت و اختلاف دستاورد مثبتي به بار نمي­آيد؛ چنانکه حضرت علي(ع) مي­فرمايند:

«بي­گمان در ميان گذشتگان و آيندگان بشري، هرگز خداوند با وجود اختلاف، خيري را ارزاني کسي نداشته و نمي­دارد».[3]

 


1. بخشي از  سوره آل عمران، آيه 102.

2. نهج البلاغه، حکمت 78. «ليس رجل، فاعلم، احرص علي جماعة امة محمدصلي الله عليه وآله و الفتها مني ابتغي بذلک حسن الثواب; و.. .کرم المآب».

3. نهج البلاغه، خطبه 176«و ان الله سبحانه لم يعط احدا بفرقة خيرا ممن مضي و لاممن بقي»

 

سه‌شنبه 23 آذر 1389 - 10:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری