يكشنبه 18 خرداد 1399 - 7:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

داستان راستان ، كرامت استاد

 

داستان راستان ، كرامت استاد – مجموعه انتظار مطهر ( جلد سوم )

نويسنده : محسن عباسي ولدي

نوبت چاپ و شمارگان : اول ، بهار 1384 – 2000 نسخه

ناشر : معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي

 

داستان راستان ، كرامت استاد نوشته محسن عباسي ولدي شامل بخش‌هايي با عناوين چرا داستان راستان ؟ - داستان راستان ؛ كتابي درد شناسانه -  مقدمه داستان راستان - داستان راستان ، كرامت استاد - وجهه علمي استاد در زمان تاليف داستان راستان -  فضاي حاكم بر محيط علمي در آنزمان -  بيماري اجتماعي ؛ مبارزه يا مدارا ؟ - گوساله سامري ؛ شخصيت كاذب - انجام وظيفه ؛ ركن سير و سلوك و نتيجه كار براي خدا مي‌باشد . نويسنده كتاب علت انتخاب بررسي كتاب داستان راستان را  سادگي كتاب در عين عميق بودن مطالب آن مي داند و اينكه استاد مطهري در اين كتاب بسياري از مباني فكري و ريشه‌دار شيعه را در قالب داستان آورده است .

فهميدن اهميت و بزرگي داستان راستان هم هيچ راهي جز تفكر و تامل در اين داستان‌ها ندارد . زيرا استاد مطهري زماني كه اين داستان‌ها را نوشته كه يك فقيه ، فيلسوف ، اصولي ، متكلم و يك مجتهد و كارشناس دين بوده است . پس گزينش كننده اين 125 داستان ، انسان ناوارد و كم‌اطلاعي نبوده  كه بگويد اين داستان قشنگ است و آن را انتخاب كند ؛ بلكه با يك نگاه كاملا ً دين‌شناسانه و درد شناسانه داستان‌ها را انتخاب كرده است .

از نظر محسن عباسي استاد مطهري در كتاب داستان راستان بدنبال داستان‌سرايي نبوده ؛ بلكه اگر اين داستان‌ها با دقت مطالعه شود ، مشاهده خواهد شد كه هر كدام از اين داستان‌ها به يك معضل اجتماعي و يا به يك عقيده و باور نادرستي كه در جامعه‌ي اسلامي هست و نبايد باشد ، اشاره داشته و آن را مورد بررسي قرار مي‌دهد ؛ مانند مفهوم ناقص توكل ، يا اينكه دست روي مطلبي گذاشته كه در جامعه اسلامي نيست ؛ در حالي كه بايد باشد ؛ مثل بحث علم.

نويسنده كتاب مقدمه داستان راستان را از زيباترين مقدمه‌هاي آثار استاد مطهري مي داند كه در آن استاد به دو نكته‌ي مهم و اساسي اشاره مي‌كند كه هر دو درد روز و بحث امروز جامعه ماست . زماني كه استاد مطهري تصميم به نوشتن كتاب داستان راستان گرفتند ، زماني بود كه ايشان با شرح جزوه‌ي « اصول فلسفه و روش رئاليسم » كه نوشته علامه‌طباطبايي بود ، براي خود در حوزه و دانشگاه وجهه‌‌اي كسب كرده بود . علامه در آن زمان در حوزه علميه‌ي قم حرف اول را در فلسفه مي‌زد . بسياري از فيلسوفان مطرح امروزي شاگردان علامه هستند .

خود استاد مطهري با نهايت تواضع ، ريشه‌ي پيدايش اين انگيزه ؛ يعني نوشتن داستان راستان را اين گونه بيان مي‌كند: " اين فكر ، خواه يك فكر ابتكاري باشد و خواه نباشد ، از من شروع نشده و ابتكار من نبوده است . در يكي از جلسات « هيات تحريريه شركت انتشار » كه از يك عده اساتيد و فضلاء تشكيل مي‌شود و اينجانب نيز افتخار عضويت در آن هئيت را دارد ، يكي از اعضاي محترم پيشنهاد كرد كه خوب است كتابي اخلاقي و تربيتي نگارش يابد ؛ ولي نه به صورت « بيان » ؛ بلكه به صورت حكايت و « داستان » ؛ آن هم نه داستان‌هاي جعلي و خيالي ؛ بلكه داستان‌هاي حقيقي و واقعي كه در كتب اخبار و احاديث يا كتب تواريخ و تراجم ( شرح احوال ) ضبط شده است . اين پيشنهاد مورد قبول هيات واقع شد . سهمي كه اينجانب دارد اين است كه بيش از ساير اعضاء ، اين فكر در نظرم مقبول و پسنديده آمد و همان وقت تعهد كردم كه اين وظيفه را انجام دهم . اثري كه اكنون مشاهده مي‌فرماييد ، مولود آن پيشنهاد و آن تعهد است . "

نويسنده كتاب در بخش گوساله سامري ؛ شخصيت كاذب ، به اين موضوع تاكيد مي‌كند كه ما نيازمند يك ارتجاع به نام " ارتجاع نو " هستيم كه در آن به هزار و چهارصد سال پيش ؛ به فرهنگ اهل بيت – عليهم السلام –  و به اصل و ريشه‌ي ديني كه به آن اعتقاد داريم ، نگاه تازه‌اي بكنيم . بعد از آنجا به رفتار خودمان بازگرديم و ببينيم اين دو ، تا چه اندازه بر هم منطبق‌اند . استاد مطهري در حالي كه داراي يك شخصيت اجتماعي والايي است و در اجتماعي كه نوشتن كتابي ساده و روان – به شيوه داستان – كسر شان تلقي مي‌شود ، بدون توجه به نوع نگاه ديگران ، داستان راستان را مي‌نويسد ؛ حتي اگر اين كار به قيمت ذبح شخصيت اجتماعي‌شان تمام شود . اين رفتار ، برگرفته از فرهنگي است كه جزء اركان سيره اهل بيت‌ - عليهم السلام – است . در فرهنگ اهل بيت – عليهم السلام – آنچه انسان را به خدا و هدف آفرينش مي‌رساند و در مسير سير و سلوك رشد مي‌دهد ، فقط و فقط يك چيز است و آن انجام وظيفه است . انجام وظيفه ؛ حتي به قيمت ذبح شخصيت اجتماعي ؛ يعني در برابر انجام وظيفه ، شخصيت اجتماعي هم ارزشي ندارد .

نويسنده كتاب در انتها نتيجه‌گيري مي‌كند كه خدا هم در برابر گذشت و حسن انجام وظيفه ،‌كار بزرگ استاد مطهري را بي‌مزد نمي‌گذارد . چرا كه معروف‌ترين كتاب استاد و محبوب‌ترين آنها ، همين داستان راستان است . بسياري هستند كه اصلا ً نمي‌دانند استاد ، كتابي هم به نام اصول فلسفه و روش رئاليسم دارد ؛ اما كمتر كسي پيدا مي‌شود كه نداند شهيد مطهري كتابي به نام « داستان راستان » دارد .

داستان راستان ، كرامت استاد ، توسط محسن عباسي ولدي در چاپ اول خود با تيراژ 2000 نسخه و توسط معاونت‌پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي به چاپ رسيده است .

 

 

 

دوشنبه 22 آذر 1389 - 11:52


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری