دوشنبه 23 تير 1399 - 21:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

نگاهي کوتاه به تارنماي اميرکبير

 

موسسة مطبوعاتي اميركبير مجموعه‌اي است كه در طول پنجاه و اندي سال فعاليت انتشاراتي و مطبوعاتي خويش از پيچ و خم جريانات و مشكلات پيش روي گذشته و امروز بيش از هر زمان ديگري، دور از ياس و نا اميدي در راه خدمت به فرهنگ و آيين اين مرز و بوم عزم خود را جزم نموده و هيچ هدفي را والاتر و مهمتر از كمك به اعتلاي فرهنگ ناب اسلامي و ايراني نمي‌داند. اين را مي توان با نگاهي گذرا به تارنماي اين موسسه مطبوعاتي وابسته به سازمان تبليغات اسلامي دريافت.

از اين رو در اين نوشتار کوتاه به بخش هاي مختلف صفحه اسلي اين تارنماي اشاره مي کنيم. اين نگاه خود مويد تلاش هاي بسيار اين انتشارت در راستاي ترويج کالاهاي فرهنگي با عناويني همچون کتاب براي مخاطبان عام و خاص اين حوزه فرهنگي و اطلاع رساني است.

همچنين، مخاطبان د ر بخش کتاب هاي برگزيده مخاطب اين تارنماي مي تواند گزيده معرفي کتاب هايي همچون ايران در اوايل عهد ايلخانان (رنسانس ايراني)، کتاب هاي بزرگ سياسي و آيينه جادويي خيال (پژوهشي در قصه هاي پريان) را مطالعه کند.

در بحشي از معرفي ايران در اوايل عهد ايلخانان (رنسانس ايراني)، مي خوانيم: «نگاه مؤلف كتاب، دهه‌هاي آغازين حكومت ايلخانان، دگرگوني‌هايي را در جامعه ايراني ايجاد كرد كه در دوران اسلامي بي‌سابقه بوده است. در قرن هفتم هجري، عصري كه اصطلاحاً دوره فاجعه ناميده شده است، ايران به عنوان يك كانون فكري و فرهنگي در سطح منطقه ظاهر شده و نقش سياسي پررنگي را در غرب آسيا بر عهده گرفت. در پي غارتگري‌هاي اسلاف هولاكو، ورود وي نه به هچذذعنوان يك فاتح، بلكه به عنوان يك منجي قلمداد مي‌شد و با استقبال عمومي همراه بود. در اوايل عهد ايلخانان حيات فرهنگي و ادبي ايران دچار تحول اساسي شد و نوعي نوزايي را از سرگذارند كه در كتاب حاضر با عنوان رنسانس از آن ياد مي‌شود. در اين عهد اقتصاد و جامعه و فرهنگ دگرگوني‌ بنيادين حاصل شد و هويت ايراني رنگ و رويي ديگر يافته است. »

کتاب ديگر، کتابهاي بزرگ سياسي، نام دارد که مهم ترين اثر نويسنده و استاد برجسته قرن بيستم فرانسه ژان ژاک شواليه است. «اين اثر که در زمره آثار کلاسيک تاريخ سياسي درآمده، بررسي موشکافانه و دقيقي از متون مهم و تاثيرگذار سياسي در تمدن غرب است. ويرايش قبلي اين اثر، کتاب هاي بزرگ سياسي را تا کتاب نبرد من از هيتلر را دربرمي گرفت که در چاپ جديد توسط ايوگوشه، استاد حقوق عمومي و علوم سياسي دانشگاه پاريس، سه بخش ديگر درباره متفکر برجسته نيمه دوم قرن بيستم ، فردريش هايک، جان راولز و يورگن هابرماس به آن افزوده شد. متن حاضر ترجمه ي حسين شهيدزاده از همين ويرايش تازه است که کتاب هاي بزرگ سياسي را تا پايان قرن بيستم بررسي کرده است.»

 آيينه جادويي خيال (پژوهشي در قصه هاي پريان) عنوان ديگر کتاب معرفي شده در اين خش است. «در کتاب حاضر نويسنده با استفاده از رويکرد نظري تطبيقي- تاريخي، بر آن بوده تا با مقايسه ي قصه هاي پريان نقاط مختلف جهان، خصوصيات مشترک آن ها را آشکار سازد. تبيين رابطه ي اين قصه ها با اسطوره ها و از سويي با آداب و رسوم واقعي اقوام و ملل گوناگون، از ديگر اهداف اين اثر پژوهشي به شمار مي آيد».

در بخش آثار در حال چاپ تارنماي انتشارت اميرکبير نبز با سرطان مي شوم . «اين عنوان کتاب مشهورترين آثار الکساندر سولژنيتسين است. حوادث داستان در بخش سرطان يک بيماستان مي گذرد. در آنجا با گروهي از بيماران رو در روييم که هر کدام به نوعي مبتلا به سرطان مي باشند. برخي از آنها شهروندان ساده اي هستند که قرباني شرايط موجودند، و برخي ديگر مديراني که صاحب پست و مقامات دولتي اند که خود در ايجاد شرايط موجود دخيل بوده اند.»

در ادامه اين بخش ، در بخش مجموعه ها مخاطب با مجموعه هايي همچون روايت ديگر، خلاصه رمان هاي برجسته، انقلاب اسلامي و انديشه سياسي، ترجمه متون انتقادي غرب،  مجموعه ي تصويري از ادبيات کلاسيک جهان، معرفي و نقد آثار کلاسيک جهان، رمان هاي بزرگ دنيا و چهارده معصوم (عليهم السلام) آشنا مي شود.

 اميرکبير در معرفي مجموعه ديگر، آورده است:

«اين مجموعه که توسط دفتر ادبيات پايداري مؤسسه منتشر شده است؛ شامل مجموعه فيلمنامه، رمان، داستان کوتاه، نمايشنامه است و محوريت تمامي اين آثار روايت متفاوت از جنگ تحميلي و دفاع مقدس است. مجموعه «روايت ديگر» براي نخستين بار در بيست و سومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران عرضه شد که با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد. از اين مجموعه تا کنون 11 داستان کوتاه؛ 2 فيلمنامه؛ 5 رمان و 25 نمايشنامه منتشر شده است و توليد آن در سال جاري ذيل محورهاي مذکور ادامه خواهد داشت. بخشي از اين مجموعه براي نخستين بار منتشر شده و تعدادي نيز پيش­تر توسط ناشران ديگر چاپ شده که اميرکبير با خريد حق چاپ آن اقدام به توليد اين مجموعه در قالب نوين و روزآمد کرده است. از نويسندگان اين مجموعه مي توان از محمدرضا گوهري؛ محمدرضا رحماني؛ پرويز شيشه گران، حسين فتاحي؛ محمد جواد جزيني؛ قاسمعلي فراست؛ جمشيد خانيان؛ عبدالرضا حياتي و... نام برد. اين مجموعه در پي احياي بخش سيمرغ در انتشارات اميرکبير با آرم کتاب هاي سيمرغ منتشر شده است. لازم به ذکر است مجموعه سيمرغ از مجموعه هاي وابسته به مؤسسه انتشارات اميرکبير بوده که پس از مدت متمادي فعاليت خود را از سر گرفته است.»

در متن معرفي مجموعه رمان هاي برجسته نيز مي خوانيم:

«رمان ترجمه زندگي است و فرصت شريک شدن در تجربه زندگي ديگران و نيز موقعيتي است براي بهره بردن از سرمايه حيات جامعه و تاريخ. رمان همانند همه هنرها واگويه ي «موقعيت هاي انساني» است، و شايد بيشتر و ژرف تر از ساير هنرها. انسان امروز هميشه عجله دارد. همواره ديرش شده است. کم شکيب است. «کيفيت» گوهر گمشده ي زندگي اوست و «کميت» تاجي است که از بامداد تا شامگاه به دنبالش مي دود تا به چنگ آورد و بر سر بگذارد. انسان امروز شوق و انگيزه کم و وقت کمتري براي خواندن رمان دارد. اما رمان را بايد خواند چرا که بشر زندگي مي کند و نياز شديدي به تجربه هاي زندگي دارد. براي حل اين معادله چه بايد کرد؟... بهترين راه فشردن رمان است. بايد اهل فن رمان هاي مهم و ديرياب را خلاصه کنند و انسان کم شکيب را به غوطه خوردن در تجربه هاي ناب زندگي دعوت نمايند. مجموعه خلاصه رمان هاي برجسته بر اساس دو انگيزه پيش گفته تهيه و در اختيار علاقمندان قرار گرفته است.»

در معرفي مجموعه انقلاب اسلامي و انديشه سياسي برايمان يادآوري مي شود که «انقلاب اسلامي ايران داراي ماهيت ديني است. ادبيات گفتماني آن نيز با هيچ کدام از انقلاب هاي به وقوع پيوسته، چه در پيدايش و چه در اهداف و افق هاي پيش رو، همخواني ندارد.بنابراين لازم است براي شناخت ماهيت اسلامي و انقلابي آن مباني تئوريک آن مورد واکاوي قرار گيرد. اين مجموعه با رويکرد مزبور به حوزه مفهومي انقلاب اسلامي و انديشه سياسي مي پردازد.»

هنچنين، مجموعه ترجمه متون انتقادي غرب مي خوانيم:

«اکنون در جهان متفکراني حضور داريم که آراء و آثار آنها حاوي گفتمان عدالت، آزادي، نفي سلطه پذيري و ... مي باشد. شناسايي آثاري که بتواند خلا منابع را متناسب با نياز مخاطب مرتفع نمايد و تمدن مدرن غرب را به چالش کشانده و ابعاد جديدي از هويت اين تمدن را براي مخاطب روشن نمايد از ويژگي هاي کتب ترجمه است.»

مجموعه ي تصويري از ادبيات کلاسيک جهان  هم معرفي 22 داستان از کتاب «سيري در بزرگترين کتاب هاي جهان» است که توسط انتشارات اميرکبير منتشر شده است. اين مجموعه در قطع خشتي سازمان يافته و تصوير سازي شده است.

همچنين، در مطالعه معرفي مجموعه معرفي و نقد آثار کلاسيک جهان هم در مي بابيم که معرفي و نقد 22 داستان از کتاب «سيري در بزرگترين کتاب هاي جهان» که توسط انتشارات اميرکبير منتشر شده است. اين مجموعه در قطع جيبي سازمان دهي شده و در انتهاي هر يک از عناوين فهرستي از منابع و مآخذ مورد استفاده ذکر گرديده است.

انتشارات اميرکبير در حيات طولاني خويش منشاء چاپ و نشر عناوين متعددي از رمان هاي برجسته ي جهان بوده است که هنوز هم براي بسياري از خوانندگان نسل هاي پيش آشناست. بخش عمده اي از اين کتاب ها سال هاست که به زيور طبع آراسته نشده اند و اکنون خداوند فرصتي فراهم آورده است تا در مجموعه رمان هاي بزرگ دنيا با ويراستاري و حروفچيني و صفحه آرايي مناسب در چاپ هاي جديد به خوانندگان فهيم ارائه شوند تا نسل نو نيز بتواند از اين طريق آشنايي بيشتري با ادبيات کلاسيک جهان بيابد

مجموعه چهارده معصوم (عليهم السلام) نيز سعي دارد با تامل و دقت در زندگاني، شخصيت و سيره ي معصومين (عليهم السلام) که متکي بر فرم کوتاهه نويسي و ساده نويسي در نثر است، زمينه ي آشنايي سريع و صريح با ايشان را فراهم کند.

 در بخش کتاب هاي چاپ اول هم  معرفي کتاب هاي بزرگ سياسي، آيينه جادويي خيال (پژوهشي در قصه هاي پريان)، ايران در اوايل عهد ايلخانان (رنسانس ايراني) و سکولاريسم (خاستگاه، مباني و مؤلفه ها) را از نظر مي گذرانيم.

در معرفي کتاب سکولاريسم (خاستگاه، مباني و مؤلفه ها)، مي خوانيم:

«سکولاريسم، بر خلاف سکولاريزاسيون که يک پروسه و حادثه خارجي است، يک مسلک و طرز فکر و جهانبيني است که بشر را بي‌نياز از ارزش‌هاي الهي، اخلاقي و معنوي مي‌داند. سکولاريزه شدن، يک پديده و جريان است که در متن جامعه و به عنوان يک واقعيت خارجي رخ مي‌دهد، اما سکولاريزم يک انديشه و يک ابدئولوژي است. بنابراين اين دو را نبايد با هم درآميخت. واژه سکولاريزم در اواخر قرن شانزدهم و اوايل قرن هفدهم در قرارداد «وستفالي»، به کار رفت که ناظر به خروج برخي نهادها از سلطه کليسا بود. سعيد کرمي از پژوهشگران حوزه حقوق و علوم اجتماعي است که دغدغه اصلي خود را معطوف به مطالعات بينارشته هاي نموده است. پيشتر آثار «تأملي بر انديشه حقوقي اسلام» ، «آشنايي با قوه قضائيه ايران» و ترجمه اي از کتاب «law aslow» منتشر شده است.»

در بخش آثار تجديد نيز علاقمندان مي توانند به مطالعه معرفي کتاب هايي همچون فرهنگ اصطلاحات روز ( فارسي ـ عربي )، حماسه سرايي در ايران، كمدي الهي ( دوزخ ـ برزخ ـ بهشت ) و اعلام قرآن اقدام کنند.

مخاطب با مطالعه فرهنگ اصطلاحات روز ( فارسي ـ عربي )، در مي يابد که  كتاب فوق «مجموعه اي از لغات و اصطلاحات معاصر در زمينه هاي مطبوعاتي ، رسانه هاي گروهي ، علمي ، ادبي ، سياسي ، اجتماعي ، اقتصادي ، نظامي و ... است . اين كتاب روش ابتكاري تنظيم كلمات ، كه آميخته اي از اغلب فرهنگ هاي فارسي و عربي مي باشد و كلمه مادر را در قالب تركيب هاي عطفي ، وصفي ، اضافي ، جملات و ... را بيان كرده است . همچنين ارائه يك يا چند معني براي يك كلمه فارسي معاصر و كاربرد آن در قالب يك تركيب و جمله ، اشاره به لهجه هاي عربي و ... از ديگر امتيازات اين فرهنگ مي باشد.»

موضوع كتاب حماسه سرايي در ايران  نيز، «بررسي آثار حماسي قبل و بعد از اسلام زبان و ادبيات فارسي است كه مبناي تحقيق در دوران پيش از اسلام عمدتأ به اوستا و متون پهلوي متكي است و در دوران بعد از اسلام به ترتيب حماسه‏هاي ملي و تاريخي و ديني بررسي شده است .شاهنامه فردوسي به عنوان مهمترين اثر حماسي فارسي است.»

همان گونه که مي دانيد، كمدي الهي اثر «دانته آليگيري» از آغاز پيدايش ادبيات در جهان، تا به امروز يكي از بزرگترين تجليات قريحه و نبوغ انساني و هنر بشري است . اين ترجمه نخستين بار بيش از چهل سال پيش به زبان فارسي در ايران منتشر شد و از آن زمان هيچ ترجمه اي نتوانسته از نظر انتقال مفاهيم مورد نظر دانته به زبان فارسي با آن برابري كند.

كتاب اعلام قرآن نيز مشتمل بر صد و چهار گفتار است كه در خلال گفتار ها ، از همه اشخاص و قبايل و اماكن و همچنين فرشتگان و از ملل و كتب و بت هائي كه نامشان در قرآن مجيد مذكور است گفتگو شده و آخرين گفتار به اعلام مبهمه قرآني اختصاص يافته است .

ebookبخش پاياني در قسمت ميانه تارنماي اميرکبير است که به معرفي و در دسترس گذاردن لينک دانلواد رايگان کتاب راهنماي استفاده از نشانه‌هاي نقطه‌گذاري ( شيوه وبستر ) اقدام ورزيده است. «اين اثر ، خلاصه اي است از راهنماي نگارش مؤسسه علمي و انتشاراتي وبستر كه شيوه نامه نگارش آن ، مرجع استفاده جهاني است. در اين كتاب با اصول اساسي ونحوه استفاده از نشانه هاي نقطه گذاري همراه با مثالهاي فراوان آشنا مي شويم . در اين كتاب تمام علايم و نشانه هاي سجاوندي كه در زبان فارسي به كار مي روند همراه با منطق استفاده از آنها گرد آمده است.»

 در قسمت فوقاني بخش اخير نيز مخاطب مي تواند اخبار اين انتشارات را از نظر بگذراند. براي نمونه مي توان به تيترهايي همچون زمينه همکاري موسسه با همتاي روسي فراهم شد، جزيني: جنگ فرصتي مناسبي براي نقد وضعيت بشر است و فتاحي: جنگ براي خلق اثر ادبي يک فرصت است، اشاره کرد. ناگفته نماند که علاقمندان مي توانند متن کامل اين اخبار و کزارش هايي مرتبط با عملکرد اميرکبير را در تارنماي مجموعه و تارنماي سازمان تبليغات اسلامي، مطالعه کنند.

آنچه گفته شد تلاشي مختصر در راستاي معرفي آثار برجسته انتشارات اميرکبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي (http://www.amirkabir.net) در حوزه اطلاع رساني به شيوه الکترونيک  است، اميدواريم اين انتشارات بيش از پيش بتواند در راستاي توليد کتاب در سطح ملي و فراملي خوش بدرخشد.

    

 

 

دوشنبه 22 آذر 1389 - 11:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری