دوشنبه 5 خرداد 1399 - 7:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

حسين آرياني

 

سالن هاي نمايش در سوگ سالار شهيدان

 

گزارشي از نمايش هاي ويژه ماه محرم

در ايام سوگواري سالار شهيدان، گروه هاي نمايشي پرشور و با انرژي نمايش هاي مربوط به اين ايام را به روي صحنه برده اند. در اين گزارش به طور اجمالي به اين فعاليت ها پرداخته شده است.

«فعاليت هاي مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري»

مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري، سه نمايش را در ماه محرم به روي صحنه برده است. نمايش محاکمه آفتاب به کارگرداني مشترک کيارش زارع طلب و سيد مصطفي رضوي در ايام محرم و سوگواري سالار شهيدان در تماشاخانه مهر حوزه هنري از ساعت 17.30 در حال اجرا است. اين نمايش درباره برپايي يک مجلس تعزيه است که در جريان اجراي آن يکي از اولياء خوانان امام حسين(ع) کشته مي شود. پليس که حل معماي قتل را بر عهده دارد از همه عواملي که در اين تعزيه همکاري دارند، بازجويي مي کند. ندا نوري، سميه ثقفي، شادي واحدي، اسماعيل حسيني نژاد، پريسا مشکاتي، سيد مصطفي رضوي، ابراهيم محمدي، اسماعيل بالايي، سعيد فرد، فرزان کوثري و فرزين حاجي لو از جمله بازيگران اين نمايش هستند.

کارگرداني نمايش دوم( وين شرح بي نهايت) را فرهاد ارشاد بر عهده دارد. اين نمايش در تماشاخانه ماه حوزه هنري در حال اجرا است. داستان اين نمايش، بيان کننده اتفاقات پس از واقعه عاشورا و حوادثي است که براي خاندان امام حسين(ع) رخ مي دهد. بازيگران اين نمايش، سيد محمود سروري نژاد، ليلا ميرزايي و فرهاد ارشاد هستند که هر روز، ساعت 18 در حال اجرا است.

نمايش سوم، خرگوش سفيد با چشمان قرمز نام دارد، که کارگرداني آن را رحمان هوشياري بر عهده داشته و نويسنده آن رضا گشتاسب است. اين نمايش جزو برگزيدگان هفتمين دوره تئاتر ماه است. اين نمايش،  مضموني در ارتباط با دفاع مقدس برخوردار مي باشد. داستان نمايش درباره مادري است که نمي تواند شهادت پسرش( با نام حسين) را باور کند و به جستجويش عازم جبهه هاي حق عليه باطل مي شود. اين نمايش هر روز از ساعت 19.30 در تماشاخانه مهر در حال اجرا است. محمد رضا زندي، محسن سالاري، نيره مردي، زهرا طيوري،شيرين هدايت پور، فرهاد لاري و نسيم نوري از جمله بازيگران اين نمايش هستند.

« اجراي نمايش خورشيد کاروان »

امسال مصادف با بيستمين سال اجراي متوالي اجراي نمايش خورشيد کاروان، با مساعدت مرکز هنرهاي نمايشي وبه ميزباني معاونت اجتماعي فرهنگي شهرداري تهران، اين نمايش مجددا، 50 اجرا در تالار ايوان شمس خواهد داشت. موسسه فرهنگي فدک در ايام محرم اين نمايش را براي بيستمين سال متوالي به روي صحنه برده است. نمايش خورشيد کاروان در طول 19 سال اجرايش و به کارگرداني حسين مسافر آستانه 820 اجرا در کشورهاي هلند، انگليس، امارات و نقاط مختلف ايران داشته و حدود 713 هزار تماشاچي به خود ديده است.

« اجراي مجالس تعزيه »

پنج فرهنگسراي تهران در محرم امسال به برپايي مجالس تعزيه خواهند پرداخت. فرهنگسراهاي ارسباران، انديشه، بهاران، خاوران و فردوسي اين مجالس را برگذار خواهند کرد. فرهنگسراي انديشه و خاوران در دهه اول محرم و فرهنگسراي فردوسي و بهاران از پنجم تا دهم محرم اجراي تعزيه خواهند داشت. در فرهنگسراي ارسباران هم از اول تا پايان ماه محرم، نمايش عروسکي «پاي ديوار دخترکي است» اجرا مي شود.

در اين ايام بنياد رودکي با ياري مجموعه برج آزادي در ايام سوگواري سالار شهيدان، نمايش آيين هاي عاشورايي و مجالس تعزيه در اقصي نقاط کشور خواهند داشت. شهرستان هايي چون ميناب، قوچان، خرمشهر، بوشهر و کرمانشاه شاهد اين مجالس تعزيه خواهند بود. تعزيه خواني به کارگرداني سيد عظيم موسوي نيز از اول محرم ساعت 17.30 و ايين هاي عاشورايي و تعزيه خواني در روز عاشورا قبل از اذان ظهر اجرا خواهند شد. همچنين در دهه اول محرم هشت مجلس تعزيه خواني به سرپرستي سيد عظيم موسوي در فرهنگسراي نياوران برگزار مي شود. اين مراسم از روز جمعه 19 آذر ماه در سالن اصلي فرهنگسراي نياوران آغاز خواهد شد و به مدت 8 شب تا روز 26 آذر ادامه خواهد يافت. اين  مجالس تعزيه از ساعت 21 الي 23 به اجرا درمي آيد و تماشاي آن رايگان است. همچنين براي دومين بار اپراي عاشورا به نويسندگي و کارگرداني بهروز غريب پور در تالار فردوسي اجرا خواهد شد. اين اپرا پيش از اين در تهران و ايتاليا اجراشده و با استقبال فراوان تماشاگران مواجه شده بود. اين اپرا قرار است در سپتامبر 2011 (تابستان 1390) در فرانسه اجرا شود. اپراي عاشورا از 21 آذر ماه از ساعت 19 به روي صحنه خواهد رفت. اين نمايش برگرفته از نسخ تعزيه و اشعار محتشم کاشاني است و به شيوه عروسکي نخي و سايه و با تلفيق هنر نمايشي اپرا اجرا مي شود.

«نمايشي در اواخر آذر ماه»

از 27 آذر نمايش مسافران کوفه به کارگرداني کوروش رزاعي و به نويسندگي سيد حسين فدايي حسين در برج آزادي به نمايش گذاشته مي شود. اين نمايش روايتگر سفر کاروان مسافران کربلا به سمت شام و اتفاقاتي است که در کوفه رخ مي دهد. کاظم نظري، علي فرحناز، محمد رضا آزاد، ليلا سادات موسوي، مجيد اميري، سيد حميد لاجوردي، مهدي نيک روش و 25 بازيگر ديگر در اين نمايش به ايفاي نقش مي پردازند. اين نمايش از 27 آذر ساعت 18.30در تالار اصلي برج آزادي ميزبان علاقه مندان خواهد بود. 

« نمايش هاي ويژه کودکان و نوجوانان »

در مرکز توليد کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نمايش طفل و تير و تشنگي به کارگرداني افشين ناظري به مناسبت ايام محرم به روي صحنه مي رود. اين نمايش عروسکي عاشورايي ويژه کودکان دو گروه سني ب و ج است. نمايش با محوريت شهادت حضرت علي اصغر(ع) و با زباني ساده براي کودکان اجرا مي شود.نمايش طفل و تير و تشنگي با حضور هنرمندان گروه مکتب حوزه هنري استان تهران توليد شده است. اين نمايش از 16 آذر ماه در سالن گلستان مرکز توليد تئاتر کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در دو سئانس( صبح پنجشنبه و بعدازظهر جمعه) به روي صحنه مي رود.

تالار هنر هم که مرکز اختصاصي تئاتر کودک و نوجوان است، پس از تعطيلي در روزهاي سه شنبه و چهارشنبه 16و 17 آذرماه کار خود را از پنجشنبه 18 آذر با اجراي «بازيگر و تعزيه» به کارگرداني ميثم يوسفي آغاز مي کند. اين  نمايش داستاني مرتبط با  ايام محرم دارد و براي گروه سني کودک و نوجوان در نظر گرفته شده است.   

 

ا

 

يكشنبه 21 آذر 1389 - 11:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری