دوشنبه 5 خرداد 1399 - 10:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

محرم در انتشارات سوره مهر

 

كتاب شناسي محرم

انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در سال گذشته توانست با انتشار مجموع 675 عنوان کتاب در سال 88 ، آمار خوبي در ميان ناشران کشور از خود برجاي گذارد و به عنوان ناشر برگزيده سال گذشته انتخاب شود. اين ناشر با شروع سال جديد توانست تنها در شش ماهه نخست امسال 304 عنوان کتاب را در حوزه هاي مختلف منتشر کند و بيش از 200 عنوان ديگر هم در مراحل مختلف آماده سازي قرار دهد که تا پايان سال منتشر خواهند شد.

اين جستار كوتاه، گلچيني مختصر از آثار منتشر شده از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در طي ساليان گذشته است كه با محوريت محرم حسيني(ع) تاليف و يا سروده شده‌اند. علاقمندان مي توانند كتاب‌هاي نامبرده را از فروشگاه اينترنتي سايت سوره مهر به نشاني الكترونيكي  http://www.iricap.com و يا از فروشگاه و نمايشگاه اينترنتي بوك 24 به نشاني اكترونيكي http://www.book24.ir خريداري كنند.

 

آبي ترين تماشا

 نويسنده: شهرام مقدسي .

شابک: 8-798-471-964 قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1381

معرفي کتاب:

 كتاب حاضر، دربردارنده 40 قطعه شعر سپيد با مضامين‏اجتماعى و مذهبى است. مضمون بيشتر اشعار در ارتباط با شهدااست. ياد و تجليل از شهدا/ مفاهيمى چون ايثار، خاطر، غم و مرگ/منقبت و ستايش ائمه و بزرگانى چون حضرت فاطمه (س)، امام‏على(ع)، امام حسين(ع)، امام رضا(ع)، صاحب الزمان (عج) و امام‏خمينى (ره) محتواى اشعار را در برمى‏گيرد. همچنين شاعر قطعاتى‏از اشعار خود را براى «سلمان هراتى»، مادر و فرزندان خود و به‏يادشهدايى چون «محمدعلى رجايى»، «مرتضى آوينى»، «احمدزارعى» و «حسين عزتى» سروده است.

 

پيش رو

 نويسنده: محمدرضا بايرامي .

شابک: 3-747-471-964

نوبت چاپ: چاپ دوم: 1381

معرفي کتاب:

نگرانى «عبيدالله» از جريان بيعت مردم كوفه با امام حسين(ع)/ ماجراى جاسوسى «مقتل» يكى از عوامل عبيدالله/ شرح‏بى‏وفايى مردمى كه با امام حسين (ع) بيعت كرده بودند/رشادت‏هاى «حبيب بن مظاهر» و «مسلم بن عقيل» در واقعه كربلا/شهادت «مسلم» و وصيتى كه به حبيب بن مظاهر مى‏كند/ و... ازجمله مواردى است كه محتواى روايات را دربرمى‏گيرد.(چاپ اول: 1381)

 

مجموعه نمايشنامه بچه‏هاى مسجد (دفتر 4: واقعه درواقعه)

 نويسنده: صادق عاشورپور .

شابک: 964-471-388-5 قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1377

معرفي کتاب:

كتاب حاضر شامل 2 نمايشنامه است كه زمان آن‏ها به‏دوران امام حسين (ع) و حكومت پيامبر (ص) برمى‏گردد.

«واقعه در واقعه» با 7 شخصيت، در يك پرده و يك صحنه اجرامى‏شود و داستان آن درباره بى‏وفايى كوفيان نسبت به امام حسين(ع) و همراه شدن آنها با سپاه يزيد مى‏باشد.

«يك بار ديگر بلال» با 18 شخصيت، در 2 پرده و 2 صحنه اجرامى‏شود و داستان آن كه درباره بلال حبشى است. شامل مواردى‏چون: اسلام آوردن وى، ازدواج وى، انتخاب وى به عنوان مؤذن ازطرف حضرت رسول (ص)، شرح شكنجه‏ها او و...، مى‏باشد.

 

سفر

 نويسنده: حسين کهتري .

نوبت چاپ: چاپ اول: 1375

معرفي کتاب:

مجموعه يادداشتهاى پراكنده يك ديده‏بان اهل كاشان،جمعى گردان امام حسن (ع) لشكر امام حسين (ع)، كه ابتدا به‏عنوان بسيجى و سپس در لباس پاسدار وظيفه در جبهه‏هاى جنگ‏ايران و عراق حضور داشته است. اين يادداشتها از آغاز جنگ تارحلت امام خمينى (ره) نوشته شده است. راوى 10 روز پس ازآخرين يادداشت بعلت جراحات ناشى از بمباران شيميايى به‏شهادت ميرسد. خاطرات مربوط به مناطق بانه، مريوان، پادگان سيدصادق، اهواز، آبادان و خرمشهر و عملياتهاى والفجر 2 و 3 و 8بيت‏المقدس و كربلاى 5، لحظات حضور در كنار حاج حسين خرازى‏فرمانده لشكر و... محتواى اين يادداشتها را دربرمى‏گيرد.

 

ولايت سرخ

 نويسنده: علي محمد بشارتي .

شابک: 2-742-471-964 قطع: وزيري

نوبت چاپ: چاپ اول: 1381

معرفي کتاب:

 كتاب حاضر، به تبيين و تحليل امام حسين (ع) با استناد به‏روايات و متون معتبر تاريخى مى‏پردازد.

بررسى ظلم ستيزى امام حسين (ع) به عنوان هدف متعالى وآسمانى ايشان، تبعيد ابوذر به خاطر اعتراض وى به عثمان، شرايطاجتماعى در دوران معاويه، افزايش فساد و جرائم اجتماعى در دوران‏يزيد، انگيزه‏هاى قيام امام حسين (ع)، دلايل اينكه چرا امام حسين(ع) كوفه را مركز مبارزه قرار داد، تفاوتهاى قيام امام حسين (ع) باجنگهاى ديگر در طول تاريخ، نقش حضرت زينب (س) و امام‏سجاد (ع) در پاسدارى از نهضت عاشورا، بحران در حكومت يزيدپس از عاشورا، زوال و نابودى بنى اميه پس از مرگ يزيد و... مواردمطرح شده در اين كتاب است. دو قطعه شعر در ستايش و منقبت‏امام حسين (ع) از نويسنده و نيز شعرى درباره حضرت ابوالفضل (ع)از «محمدعلى رياضى يزدى» پايان بخش كتاب مى‏باشد.

كتاب در 10 بخش با عناوين «سيدالشهدا، پرچمدار ولايت سرخ»،«آغاز بحران و حماسه»، «اعزام مسلم به كوفه براى ارزيابى امور»،«هشدار و اخطار با ترك مكه»، «كربلا آخرين توقفگاه»، «عاشورا»،«آزادى در اسارت»، «بحران بى‏سابقه پس از عاشورا»، «مرگ يزيد وزوال بنى‏اميه» و «اشعار» تدوين شده است.

 

خيمه خاموش

 نويسنده: شهرام شفيعي .

شابک: 6-558-471-964

نوبت چاپ: چاپ دوم: 1381

معرفي کتاب:

كتاب حاضر حاوى 11 روايت كوتاه، درباره حماسه كربلااست كه از زبان ابن نافع، ابن ابى حصين، شمر، ابن حجاج و... نقل‏مى‏شود.

ماجراى امان‏نامه شمر براى حضرت عباس (ع) و پاسخ حضرت به‏او/ جريان نامه عبيدالله بن زياد به ابن حجاج و دستور بستن آب برامام حسين (ع) و يارانش/ داستان آوردن آب از «شريعه» توسطحضرت عباس (ع) و همراهانش/ سخنان امام حسين (ع) بادشمنان/ قصه تير خوردن حضرت عباس (ع) به هنگام آوردن آب‏براى امام حسين (ع) و يارانش و شهادت ايشان/ و مضامينى از اين‏دست محتواى كتاب را دربرمى‏گيرد.

 

منظومه شهيدان كربلا

 شاعر: سيد رضا آل ياسين (همايون كاشاني)

شابک: 6-406-506-964-978

نوبت چاپ: چاپ دوم ١٣٨٨

معرفي کتاب:

همايون كاشاني در حماسة منظومة شهيدان، رشادتهاي اين قهرمانان عرصه عشق و ايثار را در قالب تركيباتي دلنشين به زباني موزون و بسيار جذاب بيان كرده است. طبع همايون در تشريح و توصيف قهرماني‌هاي عاشقان الله و پيروان سيدالشهدا آنچنان لطيف و دل‌انگيز است كه خواننده را مسحور كرده و بي‌اختيار بيت به بيت دنبال خود مي‌كشاند. منظومه شهيدان با نام خدا آغاز مي‌شود و پس از آن شرح كاملي از چگونگي هجرت و سفر حضرت امام حسين(ع) و ياران رشيدش به سرزمين نينوا و خطه تفتيده كربلا و مواجه شدن وي با حرّبن‌ يزيد رياحي و توصيف آزادگي و شهادت اين قهرمان آزاده و تشريح كامل واقعه عاشورا و شهادت ياران امام حسين(ع) اعم از علي بن حرّ، زهيربن قين، جناده، حبيبت‌ بن مظاهر، سعيد، مسلم بن عرسجه و شيرزن عرصه نبرد كربلا نجريه و پرپر شدن گل زندگي، شش ماهة رباب و توصيف دلاوري‌ها و مردانگي‌هاي شير بيشه شجاعت و مظهر وفا، حضرت ابوالفضل عباس(ع) و شرح غم‌ها و قهرماني‌هاي كاروان اسرا و رسيدن به شام، خطبة‌ حضرت زينب كبري(ع) را به زيبايي هر چه تمامتر نشان مي‌دهد. شايان ذكر است غزليات همايون نيز بسيار ستودني است. در اين مجموعه عنوان و موضوع هر مثنوي در ابتداي آن ذكر شده است. شاعر در آغاز كتاب مي‌گويد: «تنها حسين(ع) حسين است. كسي را حدّ آن نيست كه در حسين(ع) سستي و كاستي ببيند، توان آن هم نيست كه به او چيزي بيفزايد.»

 

طلسم سنگ

 يادبود: سيّد حسن حسيني .

شابک: 6-866-471-964 قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول :1383

معرفي کتاب:

كتاب حاضر شامل مجموعه‌اي مركب از شعر و نثر گذشته و امروز دربارة حماسه كربلا مي‌باشد كه در 10 عنوان مجزا ارائه شده است. محتوا و مفهوم نوشته‌هاي عاشورايي نگارنده در بر گيرندة مطالبي چون: جاودانگي و ماندگاري نام كربلا در عرصه جهان، شيفتگي و عشق به شهادت در ركاب امام حسين(ع)، بيان گريه و اندوه بر خيمه‌گاه امام حسين(ع) در شامگاه عاشورا، تصويري بر شهادت حر‌ّ و مردانه جنگيدنش، گرامي‌داشت پيرترين شهيد كربلا حبيب بن مظاهر، به ياد سقاي كربلا و دستهايي كه ناجوانمردانه از بدنش جدا شد، تصوير نامه‌اي از شهادت حضرت عباس(ع)، تنهايي و بي‌يار و ياور ماندن امام حسين(ع) پس از شهادت يارانش، به ياد دردها و صبوريهاي شيرزن كربلا حضرت زينب(ع)، به ياد چهارمين امام حضرت امام سجاد(ع)، اسيري و گرسنگي اهل بيت امام حسين(ع) از كربلا تا هفت منزل، خون‌بهاي امام حسين(ع)، ادامه راه حسين(ع) و جهان‌شمولي درس آزادگي و جهاد در راه خدا.

 

عطش عشق

نويسنده: عباسعلي براتي پور

تعداد صفحات: 71

شابک: 964-471-314-1 قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1376

معرفي كتاب:

مجموعه 52 قطعه شعر از شاعران معاصر كشور، در قالب‏غزل، مثنوى، دوبيتى و رباعى، درباره واقعه عاشورا و كربلاست.سخنان حبيب بن مظاهر در شب عاشورا، مرثيه حضرت على‏اكبر(ع) و حضرت ابوالفضل (ع)، شام غريبان، عصر عاشورا، نوجوانان‏شهيد كربلا و مضامينى از اين دست كه مظلوميت امام حسين (ع) ويارانش را در حماسه عاشورا، نشان مى‏دهد، محتواى اشعار اين‏كتاب را دربرمى‏گيرد.

 

اولين نمايشگاه سالانه پوستر عاشورا

 برگزاركننده: مركز هنرهاي تجسمي حوزه هنري، علي وزيران

تعداد صفحات: 108

شابک: 3 ـ 632 ـ 506 ـ‌ 964 ـ 978

نوبت چاپ: اول 1388

معرفي کتاب:

 كتاب اولين نمايشگاه سالانه پوستر عاشورا، مجموعه‌اي از پوسترهايي است كه هنرمندان در مركز هنرهاي تجسمي حوزه هنري به نمايش گذاشته‌اند و رياست نمايشگاه را آقاي علي وزيريان به عهده داشته است.

در قسمت اول كتاب، با عنوان «آيينه آسماني در زمين» كه ناصر سيفي آن را نوشته است به واقعه كربلا اشاره دارد. ناصر سيفي در اين بخش از به پيامبري رسيدن حضرت رسول(ص) شروع مي‌كند تا به واقعه كربلا مي‌رسد و سپس در ادامه هنر حقيقي را شرح مي‌دهد.

قسمت دوم كتاب، بيانيه هيئت داوران نمايشگاه است. در ابتدا برگزاري نمايشگاه و علت برگزاري را آن شرح داده شده است و پس از آن، به پيشينه آثار عاشورايي پرداخته شده است. و در ادامه، طريق دعوي هيئت داوران آمده است. در قسمت پاياني اين بخش، اسامي هيئت داوران و نفرات برتر و جوايز تعلق گرفته به آن‌ها و همچنين نفرات برگزيدة هيئت داوران آمده است.

در قسمت سوم كتاب، اسامي هنرمندان بخش مسابقه و بخش مدعوين آمده است. پس از آن بخش پوسترها شروع مي‌شود. پوسترهاي كتاب در دو بخش مدعوين و مسابقه آمده است موضوع پوسترها به واقعه عاشورا اشاره دارد. اين كتاب در كل دربردارندة 80 پوستر از بخش مدعوين و مسابقه است.

 

دومين سوگواره پوسترهاي عاشورايي

 برگزارکننده: مركز هنرهاي تجسمي حوزه هنري

شابک: 0 ـ‌ 523 ـ 506 ـ 964 ـ 978

نوبت چاپ: اول 1388

معرفي کتاب:

 كتاب دومين سوگواره پوسترهاي عاشورايي، كتابي است كه از مجموعه‌اي از پوسترها با موضوع عاشورا تدوين شده است. كه همايش آن از 24 دي الي 4 بهمن 1386 در خانه هنرمندان ايران و نگارخانه ابوالفضل عالي حوزه هنري برگزار شده است.

در ابتداي كتاب، مقدمه‌اي از ناصر سيفي به نگارش درآمده است كه در اين مقدمه تاريخ برگزاري اين نمايشگاه‌ها و هدف از برگزاري و جريان‌هاي هنري شرح داده شده است.

 

گلوى عطش

 شاعر: ضياءالدين ترابي .

نوبت چاپ: چاپ دوم: 1369

معرفي کتاب:

مجموعه 54 شعر در قالب غزل، آزاد و سپيد، با مضامين‏اجتماعى، مذهبى و عرفانى است، كه در دو فصل با عناوين«جاده‏هاى سفر» شامل اشعارى است كه در فاصله‏هاى سالهاى1350 تا 1357 سروده شده و «در راستاى حادثه» به اشعار سالهاى1357 تا 1365 اختصاص دارد.

مناجات و عبادت در مسجد، صلابت و ايستادگى در مقابل‏ابرقدرتهاى شرق و غرب، مظلوميت سياه‏پوستان آفريقا، نماز امام‏در روز عاشورا، وصفى از ظهر عاشورا، عدالت‏خواهى، توصيف سوارتركمنى و... از جمله موارد مطرح شده در اين اشعار است. همچنين‏شاعر قطعه شعرى را به ياد «سلمان هراتى» سروده است.

 

رهگذر عشق

 نويسنده: حسن فخاري

شابک: 8 ـ 585 ـ 506 ـ 964 ـ 978 قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول 1388

معرفي کتاب:

 كتاب رهگذر عشق را حسن فخاري به رشته تحرير درآورده است. اين كتاب از مجموعه نمايشنامه ماه است كه از سوي مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري منتشر شده است. موضوع اين كتاب تعزيه عاشورا است.

حسن فخاري كتاب را به سه فصل تقسيم كرده است. در فصل اول تعزيه كاروان شهادت است. در اين بخش تعزيه درود امام حسين به كربلا و سخنان امام حسين و قاسم و عباس و حضرت زينب و حبيب بن مظاهر و شمر مي‌آيد. همچنين در اين بخش گفت‌وگوي حضرت عباس و شمر و شهادت امام و يارانش و تعزيه و رجزخواني‌شان آورده شده است.

در بخش دوم تعزيه شب‌هاي بي‌ستاره يا شام غريبان ياران كربلاست. در اين بخش خطبه‌خواني حضرت زينب در مجلس يزيد و همچنين تازيانه زدن يزيد بر خانواده‌ امام حسين‌(ع) آمده است.

بخش سوم تعزيه خطبه خون كه شامل شهادت حضرت رقيه و خطبه حضرت زينب و خطبه امام سجاد و آزادي اهل بيت است.

 

موسيقي عاشورا

 نويسنده: موسيقي عاشورا

شابک: 5 ـ 669 ـ 506 ـ 964 ـ 978

نوبت چاپ: اول 1388

معرفي کتاب:

 كتاب موسيقي عاشورا را تورج زاهدي نوشته است. موضوع اين كتاب موسيقي مذهبي ايران است كه توسط پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامي منتشر شده است.

زاهدي در ابتداي كتاب نگاهي تاريخي به موسيقي عاشورا دارد و تاريخ موسيقي مذهبي ايران را پس از پذيرش اسلام توسط ايرانيان مي‌داند و زمان معزالدوله را زمان گسترش مذهب شيعه و رواج موسيقي عاشورا و محرم و نوحه‌خواني ذكر مي‌كند. در ادامه اين بخش، اين نوع موسيقي را در زمان حكومت‌هاي سلجوقيان و حمله مغول بررسي كرده است.

بخش بعدي كتاب، به موسيقي مذهبي اختصاص دارد كه عمده‌ترين بخش كتاب است. در اين بخش زاهدي موسيقي مذهبي را به چهار دسته: روضه‌خواني، نوحه‌خواني، اذان و مناجات و تعزيه و شبيه‌خواني تقسيم مي‌كند و به توضيح اين چهار بخش به جز اذان و مناجات مي‌پردازد. در ادامه، شماري از روضه‌خوانان و تعزيه‌خوانان معروف تاريخي نام برده مي‌شود و زمينه فعاليت و خاستگاه خانوادگي و جايگاه آنان در موسيقي مذهبي توضيح داده مي‌شود.

بخش پاياني كتاب به معرفي جواد معروفي، اولين نوازنده پيانو در ايران اختصاص دارد. در اين قسمت، زندگي‌نامه معروفي و جايگاه او در موسيقي ايراني و همچنين قطعه‌اي كه در زمينه عاشورا نواخته، شرح داده مي‌شود.

 

شاهدان شهيد(جلد اول)

 نويسنده: علي محمد بشارتي .

شابک: 1ـ 093 ـ 506 ـ 964

نوبت چاپ: اول 1384 شمارگان: 2200

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، تجزيه و تحليل است از زندگي سياسي امام حسين(ع)، از تولد تا خروج از مدينه، كه علي‌محمد بشارتي آن را در دو جلد، (جلد اول) در يك مقدمه، هفت فصل، سه بخش، (خلافت عمر) (استراتژي خليفه دوم براي حكومت بني‌اميه)، خلافت امير‌‌المؤمنين، با عناويني همچون ـ ميلاد امام حسين(ع). در خدمت پدر، در محضر پدر، در امامت برادر، دوران عسرت اسلام، ولايت سرخ، شعر سپيد و منابع و مآخذ، تدوين نموده است.

 

شاهد شهيدان(جلد دوم)

 نويسنده: علي محمد بشارتي .

شابک: 7 ـ 140 ـ 506 ـ 964

نوبت چاپ: اول 1384

معرفي کتاب:

اين كتاب، تجزيه و تحليلي از زندگي امام حسين (ع) است كه علي‌محمد بشارتي آن را در 350 صفحه، در شش فصل و با يك مقدمه تدوين كرده است. در فصل اول به تفاوت اسلام راستين از غير آن چگونگي به حكومت رسيدن بني‌اميه و يزيد پرداخته است. ترك مدينه، دقت و مراقبت، استراتژي مبارزه تحت عنوان وصيت‌نامه، ترفندهاي جديدي از سوي بني‌اميه، و خلاف فصل اول درج شده است. فصل دوم را به طوفاني‌ترين حج، تسليم در برابر پيامبر، نثار جان در راه خدا، امام حسين پرتلاش و انعطاف‌ناپذير، دعوت به كوفه، آخرين شب و آخرين پيام، طوفاني‌ترين عمره و... پرداخته است. فصل سوم را به حركت به سمت كوفه، كوفه در سال 60 اعزام مسلم به كوفه، اوضاع كوفه در آن شرايط، شهادت مسلم، طي طريق حضرت امام حسين(ع) تا به كربلا، روز جمعه سوم محرم، ديدار با عمربن سعد، نهم محرم اعزام شهر به كربلا، شب عاشورا، جمع اضداد در شب عاشورا پرداخته است.

فصل پنجم، ارزيابي از وضعيت، تفاوت كمي و كيفي، اطمينان به شهادت، آرايش نظامي، خطبه‌هاي امام، آغاز جنگ تن به تن، شهادت ياران، ذبيح‌عظيم، غارت خيمه‌ها، نفرين خدا، وقوع طوفان عظيم، دفن اجساد مطهر شهدا و... اختصاص دارد.

فصل ششم، تركيب‌بند عاشورايي است كه در چهارده بند آمده است و در آن اهداف روزگار سخت اسلام، تفاوت اسلام راستين از كژفهمي و انحرافي كه در اسلام رخ داد، و نحوة شهادت و اسارت، پيامد و پيروزي خون و شمشير آمده است، كتاب با ذكر منابع و مآخذ به پايان مي‌رسد.

 

باغ ارغوان

به كوشش: حوزة هنري يزد.

شابک: 9 ـ 050 ـ 506 ـ 964

نوبت چاپ: اول 1384

معرفي کتاب:

مجموعه شعر حاضر، گزيده‌اي از شعرهاي عاشورايي استان يزد است كه آن را حوزه هنري يزد در 116 صفحه و شعرهايي از 56 شاعر تهيه و تدوين نموده است. مجموعه، شعرهايي در قالب غزل، مثنوي، رباعي، دوبيتي و سپيد را شامل مي‌شود كه با موضوع عاشورا سروده شده‌اند. مرثيه‌هاي عاشورايي، شاعران ديار يزد همواره ورد زبان دلدادگان خاندان رسالت بوده است. جدايي پيشينياني همانند وحشي بافقي و جيحون يزدي و پيش‌كسوتاني چون مرحوم رياضي و استاد شفق، جوانان صاحب ذوق اين سامان همواره با آثاري زيبا ارادت خويش را به خاندان پاك اهل بيت (ع) ابراز داشته‌اند و آثار شنيدني و قابل تأملي را در اين باب آفريده‌اند كه نمونه‌هاي آن را در اين مجموعه مي‌خوانيد.

 

پيروزى در سيماى شكست

 شاعر: غلامحسين رفيعا .

شابک: 964-471-562-4 قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ دوم: 1379

معرفي کتاب:

كتاب حاضر براى ارتقاء بينش و دانش و تقويت بنيه علمى ومعنوى مداحان در كنار پرداختن به جنبه‏هاى فنى و حرفه‏اى‏مداحى، تهيه شده است. كه مطالب آن برگرفته از آثار استاد شهيدمطهرى و آيت‏الله مرتضى شبسترى به همراه اشعار و سخنان ائمه‏معصومين (ع) و ديگر بزرگان دين مى‏باشد. فهرست عناوين كتاب‏عبارتست از: قيام اشك (گريه بر شهيد)، خورشيد هامون (شب‏عاشورا)، گل بى‏پيرهن (روز عاشورا)، ماه سه آفتاب (شهادت حضرت‏عباس (ع))، ستاره سحر (شهادت حضرت على‏اكبر (ع))، كاروان آه(از كربلا تا كربلا)، شب قدر تاريخ اسلام (شهادت حضرت على (ع))،اندوه جاودانه (مرثيه حضرت فاطمه (س))، سوگ سترگ (شهادت‏امام موسى كاظم (ع)).(چاپ اول: 1378).

 

راز رشيد

 نويسنده: محمدرضا سنگري .

شابک: 1 ـ 062 ـ 506 ـ 964 قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1385

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، مجموعه شعرهاي عاشورايي است كه آن را دكتر رضا سنگري در 187 صفحه و سه مطلع در قالبهاي، غزل، قصيده، مثنوي و رباعي گرد آورده است. مطلع اول كتاب برگزيده شعرهاي عاشورايي است كه با شعر بلند علي معلم «تاوان اين خون تا قيامت ماند بر ما» آغاز شده و شعر «نيمي از خورشيد» سعيد بيابانكي به پايان مي‌رسد.

 

شبيه اسماعيل

 شاعر: اسماعيل محمدپور

شابک: ‌978 - 964 – 506 – 370 - 6

نوبت چاپ: اول ١٣٨٧

معرفي کتاب:

شبيه اسماعيل مجموعه شعري است زيبا در سه قالب سپيد، رباعي و غزل. مضامين اشعار مذهبي، سياسي، اجتماعي و عارفانه و عاشقانه است. در اشعار سپيد، اسماعيل محمدپور بيشتر به مشكلات اجتماعي جامعه مي‌پردازد. در بخش بعدي با عنوان «يك چند سبد سيب» رباعيات بسيار زيبايي در قالبي ساده كه مضامين بيشتر مذهبي و عارفانه و عاشقانه است، عرضه مي‌شود. در اين رباعيات شاعر به زيبايي تمام انتظار ظهور يگانه منجي‌اش، مصيبت‌هاي خاندان پيامبر از جمله حضرت زينب(س) و دستان قلم‌شده حضرت عباس و ياد امام راحل(قدس) و... را به تصوير مي‌كشد.

 

شرح خوابهاى گمشده

 نويسنده: سيدضياالدين شفيعي .

شابک: 964-471-387-7 قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1377

معرفي کتاب:

كتاب حاضر مشتمل بر 56 قطعه شعر با مضامين عرفانى،مذهبى، و اجتماعى در قالب‏هاى غزل، مثنوى، رباعى و دو بيتى‏است كه در 4 فصل با عناوين زير تدوين شده است: «تغزل»،«حركت»، «مشترك»، «تنهايى» (كه شاعر بخش اول را به سلمان‏هراتى تقديم نموده است، در پايان كتاب نيز در بخشى با عنوان«سايه شعر» گفتگويى با شاعر ارائه شده است. در اين مجموعه‏تعدادى از اشعار به ياد حضرت على (ع)، حضرت زينب (ع)، احمدزارعى، سلمان هراتى، شهيد تندگويان، شهداى جنگ، زلزله شمال،شهيد همت، رزمندگان افغانى سروده شده و تعدادى در نذر امام رضا(ع)، حضرت فاطمه (س)، قمر بنى هاشم (ع) است.

 

بال سرخ قنوت

 نويسنده: محمد علي مجاهدي .

نوبت چاپ: چاپ اول: 1376

معرفي کتاب:

مجموعه 308 قطعه شعر از شاعران زن و مرد معاصرهمچون عليرضا قزوه، شكوه كرمانشاهى، مرضيه آسايش، جوادمحدثى، نصرالله مردانى و... در قالب غزل، قصيده، مثنوى، دوبيتى ورباعى است كه درباره قيام امام حسين (ع) و حضرت زينب و ياران‏امام حسين (ع) سروده شده است. گردآورنده در مقدمه‏اى با عنوان«سخنى با مادحان آل الله» شرايط و صفات يك مداح واقعى و موفق‏را بررسى كرده است. همچنين قطعاتى از اشعار براى مسلم بن‏عقيل، اصحاب باوفاى امام، حضرت حر، حضرت قاسم بن الحسن(ع)، حضرت على‏اصغر (ع) و حضرت على‏اكبر (ع) و... در نذر عباس(ع)، حضرت زينب (س)، و درباره «ذوالجناح» اسب امام حسين (ع)،خرابه شام و اربعين حسينى سروده شده است.

 

پنجره‏اى به آفتاب

 نويسنده: مشفق(عباس) کاشاني .

شابک: x-964-471-444 قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1385

معرفي کتاب:

كتاب حاضر مجموعه 107 قطعه شعر در قالب غزل، مثنوى،رباعى، چهار پاره و تركيب‏بند، با مضامين عرفانى و مذهبى است.

مناجات با خدا/ دلتنگى از دورى معشوق حقيقى/ مظلوميت مردم‏فلسطين، بوسنى و افغانستان/ ستايش و منقبت حضرت رسول(ص)، حضرت فاطمه (س)، حضرت زينب (س)، حضرت على (ع)،حضرت معصومه (س)، حضرت ابوالفضل (ع)، حضرت مهدى (عج)/شهادت و ميلاد ائمه معصومين و مضامينى از اين دست محتواى‏اشعار را دربرمى‏گيرد. همچنين شاعر، اشعارى درباره حماسه كربلا،روز قدس، بعثت حضرت رسول (ص)، واقعه غدير خم، غيبت‏حضرت مهدى (عج)، خطبه حضرت زينب (س) در كوفه، عيدرمضان و مناسك حج سروده است.

 

بچه هاي مسجد(مجموعه نمايشنامه 11)

 نويسنده: ميلاد اکبرنژاد .

شابک: 4-688-471-964

نوبت چاپ: چاپ اول: 1381

معرفي کتاب:

كتاب حاضر شامل دو نمايشنامه تك پرده‏اى از «ميلاداكبرنژاد» با عناوين زير است:

«در سايه‏سار سوگ سكوت»/ در صحنه خالى، چهار زن، رو به‏حاضران، بر پرده نقاشى ديده مى‏شوند. دختر كنيز «هند» (همسريزيد) كه برخلاف مادرش از دوستداران على (ع) و خاندانش‏مى‏باشد، به همراه كنيز ديگرى به نام »شهرزاد«، جريان وروداسراى كربلا و گفتگوى حضرت زينب (س) با يزيد، را براى «هند»بازگو مى‏كنند.

«آخ! اگر بارون بزنه»/ با دو شخصيت، داستان زن و مردى است كه‏براى شفاى فرزندشان نذر مى‏كنند سه روز متوالى به نقل جريان‏عاشورا براى مردم بپردازند.

 

از مدينه تا مدينه

 نويسنده: محمدمهدي تاج لنگرودي .

نوبت چاپ: چاپ دوم :1383

معرفي کتاب:

كتاب حاضر كه به نقد و بررسي روايات، احاديث و چگونگي واقعه كربلا مي‌پردازد مصائب و مشكلات و آنچه بر حضرت سيد‌الشهداء و خاندان و ياران وي آمده را از زمان حركت امام از مدينه تا بازگشت اهل بيت پس از شهادت حضرت روي داده را بيان مي‌كند. از جمله عناوين و مباحث مطروحه عبارتست از: مقدمات حركت حضرت از مدينه به مكه، ورود به مكه، مأموريت مسلم و شهادت او، شهادت فرزندان مسلم، حركت امام به سوي عراق، جريان حر بن يزيد رياحي در مسير حجاز و عراق، ورود به كربلا، برخوردهاي ارشادي حضرت، وقايع شب عاشورا، شهادت حر، شهادت اصحاب، ذكر مصيبت علي‌اكبر(ع)، شهادت قاسم، ابوالفضل، علي‌‌اصغر، وداع حضرت با زين‌العابدين(ع)، شهادت امام حسين(ع)، صحنه‌هاي سوزناك عصر عاشورا، سر مطهر امام در تنور خانه خولي، دفن اجساد طاهره، ورود اسرا به كوفه، خطبه حضرت زينب(س)، ورود سرها به مجلس ابن‌زياد، عبدالله‌بن عفيف مدافع حريم اهل بيت(ع)، زندان كوفه و اسران اهل بيت، اسيران در شام، جريان دير راهب، خطبه حضرت زينب(س) در مجلس يزيد، ذكر مصيبت حضرت رقيه(س)، خطبه حضرت زين‌العابدين(ع)، مجلس عزاي امام حسين(ع) در شام، خواسته‌هاي حضرت زينب، زيارت جابر از كربلا، گفتار مورخين دربارة سر مقدس سيد‌الشهدا(ع)، بازگشت اهل بيت(ع) به مدينه.

 

از آسمان سبز

 شاعر: سلمان هراتي .

شابک: 964-471-139-4 قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ دوم: 1376

معرفي کتاب:

مجموعه 72 قطعه شعر با مضامين اجتماعى، سياسى،مذهبى و عرفانى است كه در 3 بخش سروده شده است. بخش اول‏شامل اشعارى است كه در قالبهاى آزاد و سپيد و غزل و مثنوى‏سروده شده است. بخش دوم به رباعى‏ها و بخش سوم نيز به‏دوبيتى‏ها اختصاص دارد.

وطن/ ياران امام حسين (ع)، وصف چوپان/ نيايش خداوند/ وصفى‏از عشقهاى مجازى/ امام زمان (عج)/ مذمت تكلف/ قيامت/ و...مواردى از اين دست محتواى اشعار را دربرمى‏گيرد.

شاعر قطعاتى از اشعار خود را در مدح و ستايش حضرت زينب (س)،حضرت ابوالفضل (ع)، امام سجاد (ع) و به ياد ميرزا كوچك‏خان‏جنگلى، سهراب سپهرى و شهداى جنگ و انقلاب همچون شهيدغفور صمدپور و شهيد حسين پرنيان سروده است.

گفتني است، اين جستار كوتاه براي معرفي اين برگزيده موضوعي و مناسبتي كافي نيست منتها به اين اندك قناعت مي‌كنيم.

 

يكشنبه 21 آذر 1389 - 11:52


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری