دوشنبه 5 خرداد 1399 - 2:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

غلامحسين ابراهيمي ديناني به خيمه آمد

 

 

ماهنامه فرهنگي  اجتماعي خيمه با آثار و گفتارهاي صاحبنظراني همچون رضا بابايي، ناصر باهنر، حسن بشير، محمدعلي بهمني، علي موسوي گرمارودي، غلامحسين ابراهيمي ديناني و غلامحسين رفيعا درباره عاورا در عصر حاضر ويژه محرم جاري، منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين ماهنامه در شش بخش با عنوان هاي انديشه، تاريخ، هيئت، هنر و ادبيات آييني، جامعه و رسانه به عاشورا در عصر حاضر پرداخته است.

اين نشريه در بخش انديشه در گفت و گو با غلامحسين ابراهيمي ديناني آورده است:

«عاشورا از نگاه من سالروز حادثه بزرگ تلاقي عشق و عقل است كه عقل، عشق مي شود و عشق، عقل. اگر انسان به اينجا برسد به كمال كافي رسيده است. كمال انسان اينجاست كه عقلش به عشق و عشقش هم به عقل تبديل شود. اگر عقل انسان در صغري و كبري ماند و به عشق نرسيد، صاحب عقل متوقف است.»

رييس گروه معارف اسلامي دانشگاه اميركبير هم در گفتگو با خيمه يادآور شده است:

«آنچه باعث ماندگاري واقعه عاشورا شده تبلور اوج بندگي و قرب است. اگر معناي زيبايي را هماهنگي يك واقعيت با آنچه براي آن به وجود آمده و غايت آن در نظر بگيريم آن وقت زيبايي در رفتارهاي آدمي منتهي به اين مي شود كه ببينيم رفتارهاي او با هدفي كه بايد دنبال مي كرد چقدر هماهنگ است.حال بايد ببينيم آن هدف و غايتي كه دين تصور مي كند چيست؟»

در بخش هنر و ادبيات آييني هم سايت بي پلاك؛ سايت تخصصي اشعار آييني معرفي شده است، در توضيح اين سايت مي خوانيم:

«آنچه در اين سايت به ستايشگران آل الله تقديم مي‌شود، جديدترين اشعار برخي شعراي آييني همراه با سبك است. اين اشعار در كنار جمع وري سخنان مقام معظم رهبري درباره هيئات، جمع آوري جديدترين اسفتاثات مراجع عظام تقليد در مورد هيئت هاي مذهبي و عزاداري، عرضه روضه هاي مستند و مقاتل در خور عرضه در محافل عزاداري و... مجموعه نيازهاي مادحين كشور را تامين مي كند.

خدمتگزاري و نوكري نوكران ائمه اطهار و ارتباط فعال با مادحين سراسر كشور و مخاطبان هيئتي در داخل و خارج از كشور (محافل برگزاري عزاداري در دفاتر فرهنگي ايران در كشورهاي ديگر) و كسب رتبه چهارم بخش ايثار و شهادت سومين جشنواره رسانه هاي ديجيتال از افتخارات سايت بي پلاك است.»

همچنين، حسين بشير؛ عضو هيئت علمي دانشگاه امام صادق (ع)، در بخش رسانه، با بيان اينكه رسانه هاي سنتي كافي نيستند، يادآور شد:

«اين تفات در دنياي رسانه اي، تفاوت هايي را در علت و انتقال پيام ايجاد مي كند كه مي توان آن را توانمندي پيام رساني رسانه در گونه هاي مختلف ناميد؛ بنابراين مي شود گفت هر رسانه تفاوت هايي با ديگر رسانه ها دارد . اين بدين معنا نيست كه نتواند پيام عاشورايي را منتقل كند؛ اما اين انتقال پيام با سطوحي متفاوت همراه است؛ مثلا اگر رسانه هاي سنتي به دليل ارتباط مستقيم و چهره به چهره تعامل بييشتري با مخاطب دارند، در مقابل رسانه هاي مدرن، پيام را مي توانند به مخاطبان بيشتر و به شكل متنوع تري در دسترس مخاطبان قرار دهند.»

گفتني است، هفتاد و دومين شماره از ماهنامه فرهنگي و اجتماعي خيمه ويژه دي ماه جاري و محرم 1432 از سوي مركز مطالعات راهبردي خيمه و با حمايت سازمان تبليغات اسلامي، در 112 صفحه منتشر و روانه بازار نشر كتاب شده است.

 

 

 

 

 

چهارشنبه 17 آذر 1389 - 11:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری