سه‌شنبه 17 تير 1399 - 19:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

نقش بي‌بديل خانواده در حفظ هويت، شخصيت و شكوفايي انسان

 

دومين همايش بزرگ روز خانواده با هدف توجه به جايگاه و شأن خانواده در آموزه هاي ديني، تقويت و تحکيم خانواده، آگاه کردن خانواده‌ها از خطرات تهاجم فرهنگي و فرصت بيان اهداف تعليم و تربيت، با حضور رييس جمهور محمود احمدي‌نژاد، وزير آموزش و پرورش حميدرضا حاجي‌بابايي و مشاور رييس جمهور برگزار شد، که طي آن 50 خانواده برتر توسط رييس جمهور مورد تجليل قرار گرفتند.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، وزارت آموزش و پرورش با همکاري مرکز امور زنان و خانواده رياست جمهوري و سازمان تبليغات اسلامي در راستاي الگوسازي و ترويج الگوي شايسته خانواده برتر اقدام به برگزاري همايش ملي بزرگداشت روز خانواده با شعار "خانواده با بصيرت، جامعه با فضيلت" کرد تا ضمن بهره گيري از رهنمودهاي ولي امر مسلمين جهان، مقام معظم رهبري(مدظله العالي) در سال همت مضاعف و کار مضاعف الگوي مناسب خانواده متعالي و مطلوب جامعه ايراني اسلامي را به معرض نمايش بگذارد و با دستيابي به بصيرت ولايي و بکارگيري سياست هاي کاربردي دولت عدالت محور در جهت تحقق برنامه هاي نظام گام موثري بردارد.

اين همايش كه با حضور 280 خانواده از نهادها و دستگاه‌هاي مختلف کشور برگزار شد، رييس جمهور محمود احمدي‌نژاد، وزير آموزش و پرورش حميدرضا حاجي‌بابايي و مشاور رييس جمهور، مريم مجتهدزاده هر يك به سخنراني پيرامون جايگاه و شأن خانواده در آموزه هاي ديني پرداختند كه در ادامه اين گزارش مشروح سخنراني‌ها را مي‌خوانيم.

محمود احمدي‌نژاد در همايش روز خانواده در خصوص خانواده نمونه و روابط خانواده و تعليم و تربيت گفت: مسئله تعليم وتربيت همواره در طول تاريخ به ويژه امروز مسئله مهم جامعه بوده و لازم است كه روي آن تاكيد كنيم.

رئيس‌جمهور افزود: برخي‌ها جامعه را روي افراد بند كرده‌اند كه ممكن است درست باشد اما كامل نيست چرا كه هويت، شخصيت، انديشه و رفتار انسان‌ها به طور اصولي در جامعه شكل مي‌گيرد كه اگر خانواده نباشد تك تك انسان‌ها به سعادت نخواهند رسيد.

احمدي‌نژاد خانواده را از بزرگترين هداياي خداوند به جامعه بشري برشمرد و تصريح كرد: كانوني كه همه گرايش‌هاي روحي و طبيعي انسان فرصت دريافت پاسخ مناسب پيدا مي‌كند، خانواده است.

وي افزود: رابطه خانواده با تعليم و تربيت بسيار مهم است و به معناي اين نيست كه خانواده از نظام تعليم و تربيت پشتيباني كند بلكه اين نظام تعليم و تربيت است كه بايد از خانواده پشتيباني كند.

رئيس‌جمهور در خصوص اهميت خانواده تاكيد كرد: در طول زندگي تا رسيدن به تشكيل يك خانواده مستقل و حتي بعد از آن نقش خانواده در حفظ هويت، شخصيت و شكوفايي انسان نقش بي‌بديلي است.

احمدي‌نژاد ادامه داد: تعليم و تربيت در جامعه به مرحله‌اي مي‌رسد كه نيازمند يك شريك است و بنابراين اصلي كه نظام تعليم و تربيت را پشتيباني مي‌كند از سوي خانواده است.

وي با تاكيد بر اينكه اگر جامعه سعادتمند مي‌خواهيم نيازمند انساني متعالي هستيم كه در خانواده تربيت مي‌شود، اظهار داشت: پايه اصلي شكوفايي، رشد و مفيد بودن خانواده رابطه زن و مرد است كه اگر عاشقانه و سرشار از محبت و فداكاري باشد انسان‌هاي متعالي تربيت مي‌شوند و جامعه نيز متعالي مي‌شود.

احمدي‌نژاد يادآور شد، اگر بنا باشد شخصيت خانواده حفظ شود بايد در درون خانواده در وهله اول شخصيت زن حفظ شود چرا كه زني كه در خانواده مستحكم حضور دارد و مهرورزي مي‌كند در جامعه نيز عزيز است و نقش اجتماعي بالاتري هم مي‌تواند ايفا بكند و اين موضوع در مردان هم اينگونه است.

وي با تاكيد بر اصل بودن خانواده در جامعه گفت: در انديشه مادي كه هدف از زندگي ارضاء حداكثري تمايلات و لذات فردي است خانواده معنا ندارد و بسياري از خانواده‌ها متلاشي شده اند كه حاصل آن همين‌هايي هستند كه الان به مراكز قدرت جهان دست يافته‌اند و مي‌بينيد حتي با اقوام و مردم خودشان چه طور رفتار مي‌كنند بنابراين معلوم است با ديگران چه رفتاري مي‌كنند.

رئيس‌جمهور با اشاره به اينكه در نظام تعليم و تربيت بايد فضا و برنامه‌اي براي معرفي، تحكيم و تقويت خانواده ايجاد كنيم، تاكيد كرد: اگر خانواده محفوظ باشد در جامعه مشكلي نخواهد بود و از همين رو هزينه‌هاي سنگيني كه كل جامعه بشري براي رفع آسيب‌ها،‌مشكلات و مبارزه با انواع بزهكاري مي‌پردازد به اين دليل است كه در خانواده آن طور كه بايد و شايد سرمايه‌گذاري نشده است.

احمدي‌نژاد گفت:اميدواريم در اين دوره و از اين به بعد كانون خانواده گرم‌ترين، سازنده‌ترين و بهترين باشد و واسطه خانواده و تعليم و تربيت مستحكم‌تر و هماهنگ‌تر باشد و در مورد جايگاه خانواده ايراني خاطرنشان كرد: با افتخار اعلام مي‌كنيم كه امروز خانواده‌هاي ايراني در طول تاريخ و جغرافيا بهترين هستند و ملت و فرهنگي مستحكم‌تر از خانواده ملت ايران در گذشته و امروز دنيا وجود ندارد اما براي رسيدن به قله مطلوب فاصله زياد است.

وي در ادامه سخنان خود به اهميت جايگاه زن در خانواده و جامعه اشاره و خاطرنشان كرد: اگر زن‌ها در دنيا آن نقش زن، مادر، همسر و خواهر بودن خودشان كه زيباترين نقش عالم هستي است، را به خوبي ايفا كنند، همه عالم و جامعه را اداره مي‌كنند.

رئيس‌جمهور در ادامه سؤال خود جايگاه پايين زن در جامعه غربي را مورد اشاره قرار داد و گفت: با سر دادن شعارهاي بي‌ربط سنگر اصلي زن كه تربيت انسان‌هاي بزرگ را بر عهده داشت در هم شكستند و الان بعد از 150 سال زن‌ها بدون هيچ پشتوانه مانده و آسيب‌پذيري بالايي دارند.

احمدي‌نژاد افزود: در ايران هر جا موجوديت اقتصادي در خانواده‌ها به دست خانم‌ها داده شده آن خانواده با موفقيت روبرو بوده بنابر اين اقتصاد كشور نيز با همين سلول‌ها درست مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه خانم‌هايي كه در عرصه اجتماعي مي‌درخشند كساني هستند كه خوب در خانواده درخشيده‌اند،‌گفت: بايد به خانواده برگرديم و خانواده را تحكيم كنيم چرا كه وقتي خانواده تحكيم شد حضور اجتماعي اثر چندين برابري دارد.

وزير آموزش و پرورش همچنين در سخناني ضمن خوش‌آمدگويي و عرض خير مقدم به خانواده‌هاي برتر گفت: در نظام جمهوري اسلامي فرهنگ مردم در جايگاهي قرار گرفته است كه توجه ويژه‌اي به تربيت و نظام خانواده دارند.

حميدرضا حاجي‌بابايي با تاكيد بر مفهوم تربيت افزود: هر آنچه كه در دنياي امروز انجام مي‌پذيرد اعم از پيشرفت علم و تكنولوژي و ديگر پديده‌ها صرفا براي تربيت است و خداوند نيز در قرآن كريم انگيزه خلقت را تربيت عنوان كرده است.

وزير آموزش و پرورش خانواده را اصلي‌ترين نهاد جامعه بر‌شمرد و تصريح كرد: نهاد خانواده اصلي‌ترين نهاد اجتماعي است كه توسط سبب و نسب شكل مي‌گيرد و اگر خانواده درست تربيت شود همه چيز درست تربيت خواهد شد و مهم اين است كه تربيت صحيح را در جامعه نهادينه كنيم.

حاجي‌بابايي با اشاره به آيه ششم سوره تحريم گفت: يكي از مراحل تربيت عبادت خداست و خداوند در اين آيه اولين مرتبه تربيت را براي خانواده بيان مي‌كند و به پيامبر مي‌فرمايد، دستور بده اهل خودت را به تربيت خانواده با پشتكار و صبر.

وي در ادامه با اشاره به اين موضوع كه سياست‌هاي نظام آموزش و پرورش در راستاي نظام جمهوري اسلامي است افزود: مدرسه كانون فرهنگي جامعه است و و ركن اساسي در مدرسه خانواده است.

حاجي‌بابايي با تأكيد بر اينكه مهمترين جايگاه در آموزش و پرورش، مقطع ابتدايي است، گفت: در شوراي عالي انقلاب فرهنگي در حال پيگيري توجه به مهد‌هاي كودك‌ و پيش‌دبستاني‌ها هستيم.

وزير آموزش و پرورش از حركت آموزش و پرورش كشور به سمت يك تحول عظيم از تغيير در نوع مدارس و امكانات آن‌ها تا كتب درسي و روش تدريس خبر داد و تصريح كرد: بايد شادابي را به مدارس برگردانيم كه اين امر فقط با كمك خانواده‌ها امكان پذير است.

حاجي‌بابايي با اشاره به جمعيت 13 ميليوني دانش آموزان، وظيفه آموزش و پرورش را در قبال آنان و خانواده‌ها سنگين دانست و بيان كرد: مسئولان آموزش و پرورش نسبت به تك تك بچه‌ها احساس مسئوليت مي‌كنند و براي به روز و بين‌المللي كردن دانش آموزان و اطمينان بخشيدن به جامعه ايران از هيچ تلاشي دريغ نخواهند كرد.

در ادامه اين همايش، رييس جمهور به خانواده‌هاي موفق از استان‌هاي البرز، مازندران، شيراز، خراسان جنوبي، آذربايجان شرقي، تهران و همدان و همچنين خانواده‌هاي موفق سازمان تبليغات اسلامي، مرکز امور زنان و نهاد رياست‌جمهوري، وزارتخانه‌هاي علوم، تحقيقات و فناوري، آموزش و پرورش و کشور، سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، سازمان مرکزي انجمن اولياء و مربيان آموزش و پرورش و نيروي انتظامي لوح تقدير اهدا کرد.

شايان ذكر است، در اين همايش از خانواده محمد تقي تقي‌پور رييس گروه پژوهش هاي بنيادي معاونت پژوهشي و آموزشي به عنوان خانواده برتر از سازمان تبليغات اسلامي تقدير به‌عمل آمد.

از شاخص هاي عمومي انتخاب خانواده برتر مي توان به تعداد فرزند، سال‌هاي زندگي مشترك، سطح سواد پدر و مادر خانواده، نگهداري پدربزرگ و مادربزرگ فرزندان در کانون خانواده، ثبت اختراعات و پژوهش‌‌ها، كسب مقام‌هاي علمي و فرهنگي فعاليت‌هاي عام المنفعه خانواده، عمر تحکيم خانواده و.... اشاره کرد.

در پايان نيز تمبر روز ملي خانواده توسط مريم مجتهدزاده رئيس مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري رونمايي شد و از رئيس‌جمهور براي تصويب لوايح و پيگيري امور خانواده‌هاي ايراني با اعطاي تابلو فرشي نفيس منقش به آيه "و ان يكاد " تقدير به عمل آمد.

گفتني است، دومين همايش بزرگ روز خانواده شنبه 13 آذر ساعت 2 تا 6 در تالار بزرگ وزارت كشور واقع در ميدان فاطمي، خ گمنام برگزار شد.

 

 

 

 

چهارشنبه 17 آذر 1389 - 10:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر