يكشنبه 11 خرداد 1399 - 18:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

حجت‌الاسلام مسعود صفي ياري
مديركل تبليغات اسلامي استان كردستان

 

تدوين الگوي اسلامي ايراني پيشرفت، انقلابي ديگر

 

اولين نشست انديشه هاي راهبردي که با هدايت و سکانداري رهبر فرزانه انقلاب برگزار شد بارقه هاي اميد و نشاط را شعله ور ساخت و يک بار ديگر نقش محوري رهبري و همچنين  پويايي نظام اسلامي را نمايان ساخت.

در نظام جمهوري اسلامي علم به روز و تجهيز به فنون و انديشه هاي نوين و آينده نگري بر مبناي عدالت و پيشرفت که شعار دهه چهارم انقلاب اسلامي است يک اصل کليدي و امري حياتي به شمار آمده و براين اساس انديشه هاي راهبردي براي تدوين الگوي اسلامي ايراني يک ضرورت و به بياني انقلابي ديگر در مسير پيشرفت و تعالي نظام برآمده از اسلام و مطالبات ارزشمدارانه  مردم و انتظارات جامعه جهاني از آن است.

اکنون که با عنايات الهي و درايت پيامبرگونه امام راحل(ره) و مقام معظم رهبري(مدظله العالي) سه دهه با شکوه از انقلاب پشت سر گذاشته شده و دهه چهارم توسط رهبري تيزبين و آينده نگر انقلاب به عنوان دهه عدالت و پيشرفت نامگذاري شده ضرورت تدوين الگوي مبتني بر ارزش هاي معنوي برگرفته از اعتقادات مستحکم و راسخ توحيدي و متکي به مبدا و معاد و همچنين نيازها، خلاء ها و ظرفيت ها و اقتضائات جامعه ايراني بر هيچ کس پوشيده نيست.

پس از سه دهه از پيروزي انقلاب اسلامي ايران که با شعار استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي ايران به شکوفه نشست انتظار تدوين الگويي بومي و متکي به مباني اعتقادي و مبتني بر انديشه‌هاي خلاق و ظرفيت هاي نرم افزاري و فکر بلند ايراني انتظاري شايسته و بايسته است.

امام راحل(ره) با اتکا به خدا، ايمان راسخ و قلبي مطمئن ، انقلابي منحصر به فرد را در جهان به يادگار گذاشت و اهداف بلند و آرمان هاي الهي خويش را با شعار "ما مي توانيم" و با نگاهي تکليف مدارانه به دنياي غفلت زده و عصر جاهليت مدرن عرضه کرده و با انديشه هاي آسماني خويش دنيا را مسخٌر گردانيد و امروز خلف صالح آن پيرفرزانه، رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي(مدظله العالي) همان اهداف و رويکردها را در قالبي نوين و انديشه اي منطبق با شرائط و اقتضائات دنياي امروز و اهداف متعالي نظام در دهه هاي بعدي مديريت و هدايت مي نماند.

بديهي است نيل به ان اهداف بلند بدون همت مضاعف و کار مضاعف محقق نمي شود.

نبايد اجازه داد اين مسئله مهم نيز مانند برخي از موارد مشابه با برخوردي شعاري و تئوري مواجه شده و صرفا با تکرار سخنان رهبري نظام ، توسط متوليان امور، هدف واقعي و نتايج عملي آن به فراموشي سپرده شود.

نگاه تخصصي به الگو و پيشرفت مبتني بر استفاده از ذخيره انبوه نرم افزاري و ظرفت هاي بالاي فکري نخبگان کشور است وبايد از تمامي افکار و انديشه هاي موجود بهره برد و به تعبير رهبري نخبگان را درگير اين موضوع نمود.

براين اساس تمام برنامه ريزي ها و برنامه ها بايد داراي عقبه انديشه اي، علمي و فکري شده و پيوست علمي و فکري به عنوان ضرورتي کلبدي به رسميت شناخته شود.

مقام معظم رهبري در سخنان پيشين بر تشکيل اطاق هاي فکر بخصوص در حوزه فرهنگ تاکيد کرده اند، آنچه از اولين جلسه انديشه ها ي راهبردي براي تدوين الگوي پيشرفت استفاده  مي شود حضور نخبگان با افکار، ايده‌ها و ديدگاه‌ها ي مختلف و بهره گيري از سلايق متفاوت فرهنگي و حتي سياسي است، مراقب باشيم اين امر مهم نيز مانند بسياري از امور در بازي هاي سياسي گرفتار نشده و آن را با عينک تنگ جناحي و حزبي محدود نکنيم ، همچنانکه در اولين روز پس از برگزاري جلسه برخي رسانه ها و سايت ها با نگاه کوته بين و کوچک خويش و برخورد گزينشي با اين نشست آن را مصادره به  مطلوب نمودند.

نکته مهم ديگري که بايد مورد دقت قرار گيرد نگاه جامع و مانع رهبري به طرح تدوين الگوي پيشرفته است .برخلاف دهه هاي پيشين که بعضا دچار افراط، تفريط و نگاه‌هاي تک بعدي و توسعه هاي تک جانبي شديم، رهبر معظم انقلاب پيشرفت همه جانبه و متوازن را مورد تاکيد قرار داده و چهار عرصه مهم و اساسي فکر، علم، زندگي و معنويت را به عنوان ارکان پيشرفت و تعالي مطرح نموده و بخصوص بر محوريت معنويت به عنوان زمينه ساز پيشرفت در ساير عرصه ها تاکيد کردند.

بنابراين نگاه توامان به دنيا و آخرت مردم و توجه به سعادت مادي و معنوي جامعه امتياز منحصر به فرد اين طرح خواهد بود که در صورت عملياتي شدن و پيدايش آثار و برکات آن نه تنها  ايران که دنيا را متحول خواهد ساخت.

در اين نشست مهم، رهبر انقلاب به نکته ديگري هم اشاره کردند و آن کلان نگري مسئولين در برنامه ريزي ها بود که از آن به  ريل گذاري  تعبير فرمودند که بايد مود توجه سياستگذاران و برنامه ريزان  قرار گيرد.

پرواضح است پس ازسه دهه انقلاب، دوران آزمون و خطا و برنامه ريزي هاي مقطعي و کم ثمر گذشته است و مديران نظام بايد خود را با کلان نگري و سياست هاي کلان آشنا ساخته و از درگير کردن خود و ظرفيت هاي نظام در کارهاي کوچک پرهيز نمايند.

مسئله ظريف و البته بسيار مهم ديگري که در سخنان حکيمانه رهبري وجود داشت نگاه توامان اسلامي – ايراني بود.امري که تا همين چندي پيش هم مورد مناقشه و جنجال بين نيروهاي خودي در جنبه فرهنگي نظام قرارداشت.

نگاه هاي افراطي و تفريطي به اين قضيه  آنقدر جدي بود که مي رفت به چالشي براي نظام تبديل شود اما تحليل جامع و کامل رهبري در توجه به اسلاميت و ايرانيت در طرح راه را بر کوتاه بيني ها و کج فهمي ها و سوء تفاهمات موجود بست و همگان را به تامل بيشتر و دقيق تر در اين قضيه فرا خواند.

مهم تر اينکه بخشي از سخنان رهبر ناظر براين مطلب بود که اگر بر تدوين الگوي اسلامي و ايراني تاکيد مي شود به معناي قهر نمودن با دانش غربي و تجربيات کشورهاي ديگر و ديدگاه هاي انديشمندان جهان نيست بلکه به اين معني است که بايد از دانش و تجربه ديگران نيز بهره برد اما بهره اي فعال نه منفعل، بهره اي مبتني بر بصيرت، عزتمندي و حکيمانه

و آخرين نکته که به نظر راقم اين سطورمهم است توجه به تعامل و هم افزايي تدوين الگو با ساير طرح ها از قبيل چشم انداز بيست ساله نظام، نقشه فرهنگي و مهندسي فرهنگي است که بايد با دقت و ظرافت مورد عنايت قرار گيرد.

 

سه‌شنبه 16 آذر 1389 - 14:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری