سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 16:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كودك با مطالعه كتاب بزرگ مي شود

 

كودكان اميدهاي فرهنگ اين مرز و بوم هستند كه مي توان آنان را با آموزش و ارسال اطلاعات، براي حضور در عرصه هاي مختلف فرهنگي و اجتماعي در سنين بزرگسالي آماده كرد. برنامه ريزي براي كودكان و نوجوانان كه امروزه با توجه به برنامه ريزي هاي موجود براي اين قشر مهم جامعه، مي توان گفت جدي گرفته نمي شود، بايد مهم انگاشته شود. از اين رو لازم است، اساس تربيت جامعه، بر پايه شكل دهي بينش و آگاهي آنان گذاشته شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، براي اين شكل دهي، مي توان از ابزارهاي مختلف فرهنگي همچون كتاب، اسباب بازي، ابزارهاي صوتي و تصويري، نمايشگاه و جشنواره و... بهره جست. اين حساسيت را مي توان در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامي هم جست. آنجا كه مي فرمايند: کودکاني که به همراه والدين خود به مسجد مقدس جمکران مي آيند به واسطه اينکه شايد فضاي مسجد براي عبادات نسبتا طولاني پدر و مادر، کسل کننده نشود، بايد فضايي براي استفاده کودکان نيز در مسجد ايجاد شود.

خوشبختانه كار فرهنگي براي كودكان در جامعه حاضر، نسبت به دهه هاي گذشته روند و به رشدي را در حال پشت سر  گذاشتن است ولي نمي توان تنها به برگزاري اين جشنواره‌ها و برنامه هاي مقطعي بسنده كرد. نياز است متوليان فرهنگي و ديني در كشور به فكر چگونگي شكل دهي افكار آنان به تناسب فرهنگي بومي و ملي كشورمان باشند تا در گذر زمان شاهد بوجود آمدن دولايگي فرهنگي و فاصله گيري فرهنگ معنوي از فرهنگ مادي امان نباشيم.

در اين راستا، يكي از جشنواره هايي كه به تازگي در كشورمان برگزار شد، سلام بچه ها نام دارد كه حاصل تلاش مسوولان مجله‌هاي پوپك و سلام بچه‌ها است كه حجت‌الاسلام زادهوش معاون فرهنگي تبليغي حوزه علميه قم در اين مراسم محل برگزاري آينده آن را، دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم و دفتر مجلات سلام بچه‌ها و پوپك دانست.

البته با توجه به فعاليت مثبت اين مجلات در كشور  مي توان دامنه اين فعاليت ها را در ساير كشورهاي مسلمان نيز افزايش داد تا از اين راه بتوان با چشم اندازي رو به توسعه فرهنگ مشترك با نام اسلام بتوان بيش از پيش كشورهاي اسلامي را به همديگر در حوزه فرهنگ نزديك كرد و گامي در راستاي نهادينه كردن فرهنگ اسلامي برداشت.

از ديگر اقدامات مهم انتشار كتاب با هدف نهادينه كردن فرهنگ اسلامي و ملي در كودكان و نوجوانان است كه امروزه با نگاهي كوتاه به فعاليت ناشران خصوصي و دولتي كه در زمينه توليد كتاب كودك و خردسال در كشور هم فعاليت مي كنند، مي توان دريافت، توليد كتاب براي اين قشر مهم جامعه رو به فزوني است، براي نمونه موسسه فرهنگي، هنري قدر ولايت به تازگي 100 قصه‌ از دوران نوجواني شهيدان جنگ تحميلي عراق عليه ايران در مجموعه‌اي 20 جلدي با عنوان «قصه‌هاي شنيدني از بچه‌هاي خوب» براي نوجوانان نوشته كه 5 مجلد آن به زودي از سوي اين انتشارات منتشر خواهد شد.

«قصه‌هاي زندگي» هم عنوان مجموعه‌اي 10 جلدي براي كودكان است كه مراحل تاليف و تصويرگري را پشت سر مي گذارد. در اين مجموعه ده جلدي تركيبي از قصه‌هاي مربوط به معارف و اعتقادات اسلامي، ارزش‌هاي انقلاب و دفاع‌مقدس، متناسب با دانش‌آموزان دوره دبستان ارايه مي‌شود كه در حال حاضر «قول كبوترها» از سوي اين انتشارات كه رتبه نخست ناشران خصوصي را در سيزدهمين دوره انتخاب كتاب سال دفاع‌مقدس هم كسب كرده، آماده چاپ است.

همچنين، مدير عامل كانون پرورش فكري و نوجوان در يكي از مراسم در كشورمان يادآور شده بود كه متوسط تعداد کتاب‌هاي موجود در هر يک از مراکز فرهنگي، هنري کانون در کشور بيش از 10هزار نسخه است و بيش از 10 سرگرمي سازنده با رويکرد بومي، ايراني و 45 انيميشن براي کودکان تا پايان سال‌جاري در کشور توليد مي شود.

همچنين، در راستاي بومي سازي فرهنگ اقوام مختلف كشورمان مطلع شديم كانون پرورش فكري كودك و نوجوان بر آن است كه آثار هنرمنداني را كه برطبق آداب و رسوم اقوام استانشان اقدام به نگارش رمان و قصه كرده اند، به چاپ برساند.

چندي پيش هم خبر بازنويسي کتاب «قابوس نامه» را در تارنماي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي مشاهده كرديم. اين بازنويسي در پي طرحي در مرکز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري به سرپرستي حسين فتاحي انجام گرفته است كه در اين طرح حدود 10 کتاب از متون کهن فارسي براي گروه سني کودک از سوي گروهي از نويسندگان بازنويسي مي شود.

اين نويسنده کودک درباره اين بازنويسي گفت: «سعي کردم داستان هاي متناسب با کودکان انتخاب و با شاخ و برگ دادن به حکايت و با رعايت اصل داستان و شخصيت سازي و فضاسازي در داستان ها آنها را براي کودکان بنويسم.»

همچنين، در اين تارنماي زهرا حيدري از انتشار بازنويسي «هزار و يک شب» از مجموعه «قصه هاي شيرين ايراني» خبر داد و گفت: «23 حکايت از اين کتاب کهن براي کودکان بازنويسي شده که مراحل تصويرسازي را در سوره مهر طي مي کند و در آينده منتشر خواهد شد.»

انتشار كتاب «لپ قرمزي» هم ديگر خبر مصرح در اين تارنماي است كه شامل يک اپيزود داستاني است که قهرمان آن يک دختر قالي باف است که بدون توجه به طبقه اجتماعي با دختر اربابش دوست مي شود. محور ماجراهاي اين كتاب درباره کار، درست انجام دادن، کمک به ديگران، چگونگي درست کار، حفظ محيط زيست و ارتباط با حيوانات و گياهان است.

يكي ديگر از كتابهاي توليد شده در اين انتشارات، مجموعه شعر «پاينده و زنده باد ايران» است كه در بردارنده نوزده شعر از شاعران کودک و نوجوان است. در اين دفتر شعري اشعاري همچون شعرهاي «ايران» جعفر ابراهيمي (شاهد)، «ميهن خوب من» و «اي ميهن من» اسدالله شعباني، «سرزمين نور» و «شعر وطن» جواد محقق، «ديروز و امروز» داوود لطف الله، «از کوير ... تا خليج» مهري ماهوتي آمده است.

از تارنماي اين انتشارات خبر انتشار شش عنوان كتاب از رودابه حمزه اي؛ نويسنده کتاب هاي کودک و نوجوان را هم خوانديم. «قا مهدي جان سلام»، مجموعه سه جلدي «دست بزنم به چاقو»، «دست بزنم به کبريت» و «دست بزنم به قليون»، «خيال صورتي» و «مجموعه مهرباني» عناوين آنها به شمار مي روند.

انتشارات امير كبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي هم در پي اقدامي، موفق به انتشار مجموعه صوتي قصه هاي خوب براي بچه هاي خوب شده است.

اين نگاه كوتاه به برخي از فعاليت هاي انجام شده از سوي انتشارات و موسسات مختلف در كشورمان از توجه به اين قشر مهم جامعه برمي‌خيزد. بودن و حضور اين فعاليت ها اگر چه كافي نيست ولي اميدوار كننده است. اين گونه فعاليت ها لازم است پررنگ تر از قبل براي فرهنگ سازي بسياري از مسائل در اجتماع و جامعه ظاهر شود.

اين جستار كوتاه بر آن بود كه بتواند به معرفي گوشه اي از تلاش هاي موسساتي بپردازد كه توانسته اند در اين حوزه موفق ظاهر شوند.

 

 

 

يكشنبه 14 آذر 1389 - 14:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری