دوشنبه 12 خرداد 1399 - 23:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام داود كميجاني

 

آسيب شناسي مناسک عاشورا - 1

 

 

آميختگي انگيزه با انگيخته

  از آفات­‌ مهم عزاداري حسيني، اين است که در برخي هيئات مذهبي، به طور ناخودآگاه و حتي برخي موارد خودآگاه، برگزاري مراسم سوگواري، خود به هدف اصلي همة فعاليت­ها تبديل ­شود و به اصطلاح «جايگاه انگيخته با انگيزه تعويض مي­گردد» و «وسيله»، خود به «هدف» تبديل مي­شود؛ يعني که به جاي آن که هدف اصلي از مراسم سوگواري، اشاعة آرمان حسيني باشد، برگزاري قوي و با شکوه مراسم که تنها ابزار رسيدن به هدف اصلي است، مقصود و منظور برگزار کنندگان آن قرار ­گيرد.

گاه ديده مي­شود که هيئات مذهبي براي حفظ هويت و جايگاه اجتماعي که از آن برخوردار هستند، بيشترين مساعي خود را براي برگزاري مراسم عزاداري با شکوه صرف مي­نمايند، بدون آنکه به ميزان آرمان­گرايي و اثر بخشي آن بينديشند؛ و به جاي اينکه هدف گيري آنها معرفت­دهي و اصلاح مسير اجتماعي باشد، تنها به شکوه و عظمت مراسم توجه دارند. در اين موارد شاهديم که در هيئات براي جذب مخاطبان و رونق بيشتر هيئت، عمدتاً به تقويت ابزارهاي عزاداري توجه مي­نمايند تا به غنا بخشيدن به محتواي مراسم.

در اين موارد به جاي برنامه­هاي ارشادي بهتر و معرفت بخشي بيشتر، مواردي مانند تهيه جاي بزرگ­تر براي مراسم، دعوت مداح معروف­تر براي مرثيه­خواني و ذکر مصيبت، خريد طبل و سنج بزرگ­تر و تهية عَلَم پهن­تر يا علامت بزرگ­تر براي دسته­کشي روز عاشورا، برافراشتن پرچم­هاي بلندتر، دستگاه بلندگوي قوي­تر، پذيرايي مفصل­تر و...، در مد نظر رؤساي هيئت قرار مي­گيرد. در اينگونه موارد حتي انتخاب واعظ نيز در جهت جذب بيشتر شرکت کنند­گان و کسب آبرو، صورت مي­گيرد. اينگونه هيئات بيشتر ترجيح مي­دهند که به جاي دعوت از يک روحاني فاضل و جوانتر که به دلايل مختلف، انگيزه قوي­تري براي ارشاد دارد، از يک واعظ معروف و سرشناس که معمولاً نيز کمتر فرصت مطالعه دارد، استفاده نمايند تا مردم بيشتر به هيئت بيايند، حتي اگر حرف­هاي آن تکراري شده باشد و بازدهي مناسبي از زماني که از حضار صرف مي­نمايد، بدست نياورد. اين در حالي است که طبق تعاليم و فرهنگ تشيع، هيئتي نزد خدا و اهل بيت(ع) موفق­تر است که نه تنها در غليان احساسات، بلکه در معرفت بخشي مردم توفيق بيشتري داشته باشد؛ چون در واقع تمام اين مراسم براي تقويت آرمان­خواهي و ارشاد مردم مسلمان به حقيقت تعاليم دين، طراحي شده است.

 

 

 

شنبه 13 آذر 1389 - 12:28


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری