پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 11:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

حامد شخصيت چند وجهي دارد

 

 

گفتگو با سپند امير سليماني بازيگر مجموعه تلويزيوني خوش نشينها به کارگرداني سعيد آقاخاني

 

  مقدمه : سعيد امير سليماني از جمله بازيگران جوان سينما و تلويزيون است که توانايي حضور در نقش هاي جدي و کمدي دارد . حضور سپند امير سليماني در نقش حامد ويژگي هاي خاصي به اين شخصيت بخشيده است . شخصيتي که ظاهرا تمام توجه اش به موفقيت شغلي و کاري است اما بروز موقعيتي باعث مي شود او در باورهايش تجديد نظر کند .

 

چگونه در مجموعه خوش نشين ها حضور پيدا کرديد ؟

با مهران مهام و ايرج محمدي و سعيد آقاخاني آشنايي و دوستي قديمي دارم و با کمال ميل در کارهايشان حضور پيدا مي کنم . موقعي که از دفتر تهيه کنندگان با من تماس گرفتند بدون خواندن فيلم نامه پيشنهاد بازي در اين مجموعه را پذيرفتم .

 

نقش حامد برايتان چه ويژگي داشت، با توجه به اينکه بتدريج در سريال حضور پر رنگي پيدا مي کند ؟

حامد بعد از قضيه اشتباه شدن کوله اش با دانيال در فرودگاه وارد خط سير اصلي داستان مجموعه شد . اين شخصيت در قسمت هاي مياني سريال با موقعيتي مواجه مي شود که قبل از آن برايش پيش نيامده بود  و آدمي بود که چندان با ازدواج و تشکيل خانواده دادن ميانه اي نداشت و تمام تمرکز و حواسش معطوف به کارش و پيشرفت درآن بود . در مسائل عاطفي هم تبحر و توانايي ندارد . موقعي که از سارا خواستگاري مي کند از او سريع مي خواهد که جوابش را بگويد. بنابراين در قضيه ازدواجش هم مسائل کاري دخيل مي شود تا بتواند در شعبه خارج از کشور شرکت مشغول به کار بشود . حامد براي موفقيت در شغلش سالها زحمت کشيده تا بتواند به خواسته اش برسد بنابراين چنين مسئله اي طبيعي بنظر مي رسد .

 

آيا بخش هايي از مجموعه  كه حامد با دانيال دچار درگيري مي شود به خاطر ايجاد موقعيتهاي طنز مورد استفاده قرار گرفت ؟

 

بله ، در اين مواجهه طنزي به وجود مي آيد و ارتباط ميان حامد و دانيال خوب شده است . علي صادقي معمولا در صحنه هاي کمک پارتنر خوبي است و بده بستان هاي بازيگري را به خوبي انجام مي دهد و در مورد نقش و کليت کار ايده هاي خوبي مطرح مي کند و جنس بازيش خيلي به بداهه کاري تاکيد دارد.

 

سعيد آقاخاني دست بازيگران را در کار بداهه چقدر باز گذاشته بود ؟

سعيد آقاخاني ضمن تاکيد بر کار کردن طبق فيلم نامه  به بازيگر اين آزادي عمل را هم مي دهد که آن گونه اي که راحت است بازي کند . موقعي که بازيگري از جنس علي صادقي که بداهه در کارش نقش مهم و کليدي دارد جلوي من بازي دارد به صورت طبيعي من هم وادار مي شوم در بخش هايي از بازيم به سمت کار بداهه بروم . حتي نقش خاله قزي که در مجموعه وجود دارد ديالوگ هايش از قبل نوشته شده و بداهه چنداني در مورد کار بازيگرش صورت نمي گيرد .

 

حامد بيشتر شخصيتي جدي دارد که باعث ايجاد موقعيت کمدي مي شود ؟

به کمدي موقعيت علاقه دارم و اغلب آثار کمدي ماندگار جنسشان کمدي موقعيت بوده است . کمدي کلامي موقعيت زودگذرايي را براي خنده احتمالي تماشاگر به وجود مي آورد و ماندگار نيست . سعيد آقاخاني هم اين تاکيد را داشت که حامد شخصيت جدي باشد و تضادي که در موقعيت و مواجه با آدمها دارد ايجاد کمدي و طنز کند . اگر حامد و دانيال هر دو جدي بودند و يا برعکس هر دو کمدي بودند به طور حتم موقعيتهاي طنز کار شکل نمي گرفت .

 

آيا موفقيت در حيطه کاري باعث شده که حرف حامد در خانواده مورد توجه باشد ؟

ايراني ها کلا انسان هاي مهربان و دوست داشتني هستند و پدر ومادراني که بچه هايشان درسخوان باشند خيلي از آنها راضي هستند و خواسته هاي آنها را برآورده مي کنند .حامد هم بهر حال بچه موفقي در درس بوده و يک مهندس است .

 

آيا رفتن به خارج براي حامد در اولويت است که حاضر مي شود خيلي سريع ازدواج کند ؟

بحث اصلي براي حامد خارج از کشور رفتن نيست . هرمسئله اي که براي حامد در کارش موثر باشد به آن توجه مي کند و حتي اگر پيشرفت کاري در شهرستان بود باز هم حامد به آن توجه مي کرد . حامد تحت هر شرايطي هر عاملي که باعث پيشرفت در کارش بشود به آن مي پردازد . حامد هم جوان است و مي خواهد خيلي در کارهايش پيشرفت داشته باشد .

 

برخي از شخصيتهاي مجموعه حالت تيپيکال گونه دارند . اين مسئله دليل خاصي دارد ؟

بهرحال در زندگي واقعي هم با آدمهايي روبه رو مي شويم که تيپ هستند و کارهاي بامزه اي هم انجام مي دهند . البته بازي تيپ کردن براي بازيگر بسيار خطرناک است و ممکن است جواب ندهد و مخاطب بازي بازيگر را نپسندد .

 

نحوه کار در مجموعه هايي که فاصله کمي ميان فيلمبرداري و پخش وجود دارد چگونه است ؟

در جاهايي باعث مي شود که کيفيت کار پائين بياييد .  اما در خوش نشين ها سعيد آقاخاني کار  روالش را انجام مي داد و اگر صحنه اي مطابق ميلش نبود با برداشت هاي متعدد به خواسته اش مي رسيد و هيچ نوع شتاب و عجله اي در کارش وجود نداشت و کميت را فداي کيفيت نمي کرد .

 

در هنگام بازي در خوش نشين ها چقدر در مورد بازي در اين نقش پيشنهاد داديد ؟

نقش حامد نقش پيچيده وخاصي نيست که براي نزديک شدن به آن کار خاصي انجام داد وخيلي سريع با همفکري با سعيد آقاخاني در مورد کليت نقش به يک جمع بندي کلي و واحدي رسيديم .

 

 

 

 

 

 

سه‌شنبه 9 آذر 1389 - 13:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری