سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 2:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

معرفي استعداد هاي جوان به سينماي ايران

 

گزارش اختتاميه بيست و هفتمين جشنواره فيلم کوتاه تهران

  جشنواره فيلم کوتاه تهران چهارشنبه شب هفته گذشته با اعلام برگزيدگان به کار خود پايان داد . مراسم  اختتاميه با استقبال فراوان علاقه مندان فيلم کوتاه روبرو شد به گونه اي که تالار انديشه حوزه هنري پس از مدت کوتاهي ديگر ظرفيت کافي براي علاقه مندان نداشت.

در اين مراسم سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ، جواد شمقدري معاون امور سينمايي ، سيد احمد مير علايي مدير عامل بنياد سينمايي فارابي ، شفيع آقا محمديان مدير عامل مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي ، هاشم ميرزاخاني دبير جشنواره و مدير عامل انجمن سينماي جوانان ايران ، مهدي مسعود شاهي دبير جشنواره فيلم فجر و مهرداد بذر پاش رييس سازمان جوانان حضور داشتند . در ابتدا هاشم ميرزا خاني  طي سخناني گفت : جشنواره امسال از رشد قابل ملاحظه اي از نظر کمي وکيفي برخوردار بود و براي نخستين بار علاوه برثبت نام اينترنتي آثار به صورت اچ دي پخش شد . در ضمن بنا به درخواست داوران بخش بين الملل ، فيلم هاي برتر بخش ملي در بسته اي به آنها ارائه شد و داوران نسبت به انتخاب آنها اقدام کردند. او همچنين در پايان سخنانش اعلام کرد : يک خبر خوش دارم و آن اينکه با توجه به اهميت اکران فيلم کوتاه انجمن سينماي جوانان ، علاوه بر مذاکره با شبکه هاي مختلف سيما اکنون در تفاهم نامه اي با مرکز گسترش سينماي مستند وتجربي قرار است از اين به بعد هفته اي يک روز و در چهار سانس فيلم هاي کوتاه در سينما سپيده اکران شود .

جواد شمقدري هم در اين مراسم گفت : فيلمساز جوان بايد ابتدا با فرهنگ ، باورها ، ارزش ها و مردم جامعه خود آشنا باشد . شناخت جامعه ايراني براي فيلمساز امري بسيار جدي محسوب مي شود . نکته ديگر آن که فيلمساز بايد دور از تعصب کار کند و نسبت به جهان امروز و مناسبات حاکم بر آن هم اطلاع کامل داشته باشد . امروز دوره اي نيست که کشورها در حيطه هايي دور از هم باشند . بنابراين بايد شناخت دقيق داشته باشيم و نسبت به مسائل مختلف به موقع و به روز نسبت به مسئوليت هاي خود عمل کنيم .سيد محمد حسيني وزير ارشاد نيز در اين مراسم گفت : اين جشنواره با شکوه تمام برگزار و استقبال خوبي هم از آن شد . اگر از کساني که دعوت شده و به ايران آمده اند ، نظرشان را در مورد ايران بپرسيد ميگويند که تصورشان با آنچه که در مورد ايران گفته ميشود ، متفاوت خواهد بود . حسيني در بخش ديگري از سخنان خود افزود : همنشيني با انسانهاي آلوده و دنباله روي مطامع دنيوي بهتر است يا کساني که در دل ، دنبال رحمت و محبت مردم هستند ؟ آنهايي که مي خواهند به ما درس حقوق بشر بدهند بيايند با علي ( ع ) آشنا شوند که رحمت و محبت را به همه مردم از هر کيش و طايفه اي توصيه مي کرد . پيشنهاد مي کنم به ميهمانانمان از هر کيش و آييني که هستند معرفت ارمغان بدهيم . آنها از ابزار هنر در جهت اهداف خودشان استفاده مي کنند . اگر سينماي ما مي تواند دلها را صيد کند ، به واسطه معرفت و نگاه تازه اي است که به انسان دارد

مهرداد بذر پاش ( رئيس سازمان ملي جوانان ) در مراسم اختتاميه گفت : من به همراه دوستانم تجربه زيادي در برگزاري جشنواره هاي بين المللي داشته ايم بنابراين مي دانم که چقدر سخت است ، وقتي از دور اخبار اين جشنواره را دنبال مي کردم به برگزاري خوب آن واقف شدم . مهمترين مسئله اين است که نقطه هدف را تشخيص دهيم و براي رسيدن به آن تلاش کنيم . در کار مهم بايد به سه نکته توجه شود : اول خواستن ، دوم خواستن و سوم توانستن است . خواستن مهم ترين رکن در رسيدن به نقطه مطلوب در اين مسير است .         

سپس با قرائت بيانيه هيات داوران جوايز به برگزيدگان اهداء شد . برخي از برگزيدگان جشنواره  عبارتند از :

در بخش بهترين فيلم باموضوع چشم انداز سرزمين زيباي ما تنديس جشنواره و مبلغ 20 ميليون ريال جايزه نقدي و 15 ميليون ريال حمايت از توليد اثر بعدي به عنوان بهترين فيلم اين بخش به بابک نظري براي فيلم پويانمايي شکرستان از تهران داده شد .

در بخش بهترين فيلم با موضوع پرتو ايمان تنديس جشنواره و مبلغ 20 ميليون ريال نقدي و 15 ميليون ريال حمايت از توليد اثر بعدي به عنوان فيلم اين بخش به محمد علي هاشم زهي براي فيلم مستند ليکو از تهران اهداء شد .

در بخش بهترين فيلم با موضوع چراغ راه ،  تنديس جشنواره و مبلغ 20 ميليون ريال نقدي و 15 ميليون ريال حمايت از توليد اثر بعدي به عنوان بهترين فيلم اين بخش به وحيد چاووش براي فيلم مستند به سحر اعتماد کن از تهران تقديم شد .

در بخش بهترين فيلمنامه ، تنديس جشنواره ومبلغ 20 ميليون ريال  نقدي به الهه صلح جو براي فيلم داستاني يار دوازدهم از شهر کرد اهداء شد .

در بخش بهترين فيلم به معناي مطلق با نگاه ملي ، تنديس جشنواره و مبلغ 40 ميليون ريال نقدي و 30 ميليون ريال حمايت از توليد اثر بعدي به کريم فائقيان براي فيلم داستاني تولد يک گلوله از بوشهر اهداء شد .  

 

سه‌شنبه 9 آذر 1389 - 11:52


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری