جمعه 9 خرداد 1399 - 17:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

م رستمي

 

دشمن به زانو درآمد (مفاخر ملي-مذهبي)

 

دشمن به زانو درآمد (مفاخر ملي-مذهبي)

زندگي نامه داستاني آيت الله ميرزاي شيرازي

نويسنده: عبدالله متولي

انتشارات سوره مهر

چاپ دوم:1388

 

كتاب حاضر به زندگي آيت الله ميرزا محمدحسن شيرازي، دوران كودكي، نوجواني ، جواني و حالات روحاني و فعاليت هاي اجتماعي و سياسي وي در قالب داستان مي پردازد.

اين كتاب شامل نوزده بخش با عناوين زير است: نورچشمي، غروب پاييز، در مسيركمال، رنج سفر، اتفاق بزرگ، شوق ديدار، بلا، اضطراب، شكار نافرجام، در كاخ، پيروزي، بربال ملائك، در باد.

ميرزامحمدحسن از  چهارسالگي شروع به تحصيل كرد و در هشت سالگي مقدمات را به پايان برد ميرزاي شيرازي در بيست و نه سالگي وارد كربلا شد و پس از آن به نجف اشرف عزيمت كرد و در درس شيخ اعظم انصاري، شركت جست و از خواص شاگردان او شد پس از رحلت شيخ مرتضي انصاري در 1281 ق، زعامت شيعه به ميرزاي بزرگ شيرازي محول گرديد و ايشان نزديك به سي سال در اين مقام به رفع مشكلات مردم و اداره حوزه هاي علميه مشغول بود.

از مهمترين اساتيد ميرزا در دوراني كه در نجف اشرف به سر مي برد، شيخ محمدحسن نجفي معروف به جواهر بود. او مرجع تقليد شيعيان عالمي بزرگ و انساني پرهيزگار، قانع و مردم دار بود. در قسمتي از اين بخش مي خوانيم: «صاحب جواهر به او گفت: شما ديگر عالم درجه اول هستيد اگر چندسالي در اين ديار تامل كني، آوازه كلاس و درس شما در سراسر خاك ايران و عثماني و لبنان خواهد پيچيد. من مطمئنم كلاس شما از شلوغ ترين حوزه هاي درسي نجف خواهد شد كما اينكه اكنون هم در كلاس شما جمع زيادي از اهل علم حضور دارند...»

در بخش ديگري از كتاب به خشكسالي و قحطي در عراق در سال 1389 اشاره شده است و كمك هاي ميرزا را براي ياري به مردم نشان مي دهد.«خشكسالي عجيبي در منطقه پديد آمد مردم به سختي گرفتار شدند و فشار گرسنگي آنها را بي طاقت كرد. ميرزا براي كمك به مردم تلاش زيادي كرد وجوهاتي را كه برايش رسيده بود صرف خريد مايحتاج عمومي كرد و گروهي را مامور كرد تا از نزديك ناظر بر تقسيم آن بين مردم باشند. نمايندگان مختلفي به شهرها فرستاد و امور معيشتي مردم را با نظمي خاص مرتب كرد با به كارگيري اين مديريت قوي توسط ميرزا، مردم توانستند آن سال شوم را پشت سر بگذارند. فعاليت هاي ميرزا باعث شد تا مردم با ديد ديگري به او نگاه كنند و برايش احترام زيادي قائل شوند.»

يكي از مهمترين حوادثي كه در ايام زعامت آن پيشواي بزرگ اسلامي رخ داد قضيه جنبش تنباكو بود. فتواي تاريخي ايشان در معاهده انحصار تنباكو در زمان ناصرالدين شاه چنان مردم را به صحنه كشاند كه شاه قاجار مجبور به فسخ قرارداد گرديد. با صدور اين فتوا، مردم مبارزه سياسي عليه قرارداد استعماري مذكور را يك وظيفه شرعي دانستند و به مخالفت شديد پرداختند به طوري كه ناصرالدين شاه مجبور شد با پرداخت غرامت اين قرارداد ننگين را فسخ كند. در ارتباط با اين موضوع در بخشي از كتاب آمده است:

«باشنيدن حكم ميرزاي شيرازي (اليوم استعمال توتون و تنباكو باي نحو كان در حكم محاربه با امام زمان(عج) است) به يكباره ولوله اي در قهوه خانه پيچيد. هركسي چيزي مي گفت. يكي مي گفت: كار شاه ديگر تمام شد. ديگري گفت: اين امين السلطان بود كه شاه را بيچاره كرد . كربلايي با فريادي بلند گفت: همه شنيديد، الحمدالله كه همه مسلمانيد. پسر! بيا همه قليانها را جمع كن. هرچه توتون و تنباكو داريم ببر توي انبار و به احدي قليان نده فقط چاي. اگر كسي خواست چپق بكشد نگذار داخل قهوه خانه بيايد. يكي از مشتري ها فرياد زد مگر بين مردم نامسلمان هم هست؟ با اين حكم ديگر كسي جرئت پك زدن به چپق و قليان ندارد حال چه داخل قهوه خانه و چه بيرون از آن. حكم مجتهد كه مكان نمي شناسد. داخل خيابان و داخل خانه ندارد حالا هم هركس كه مسلمان است بلند شود برويم طرف مسجد ببينيم چه خبر است حتماً آقاي ميرزاي آشتياني آنجا صحبتي دارد اين را گفت و از جا بلند شد جمعيت هم به دنبال او به طرف مسجد حركت كرد.   

ميرزاي شيرازي همزمان با رهبري جامعه اسلامي، شاگردان بسياري را به جامعه اسلامي تقديم و كتب متعددي را تاليف كرد. حضرات آيات عظام سيدمحمدكاظم يزدي، آخوند ملامحمدكاظم خراساني، ميرزا محمدتقي شيرازي معروف به ميرزاي دوم، شيخ فضل الله نوري، ميرزا اسماعيل شيرازي و دهها عالم بزرگوار از جمله شاگردان اين فقيه بزرگوار مي باشند. ميرزاي بزرگ سرانجام در هشتاد و دوسالگي چشم از جهان فروبست و در جوار مرقد حضرت اميرالمومنين به خاك سپرده شد.

عبدالله متولي نويسنده اين اثر، داراي مدرك دكتراي تاريخ و در حال حاضر مدرس دانشگاه آزاد اسلامي است. عناوين پژوهش هاي ايشان به شرح زير است:

بررسي تطبيقي نهضت جنگل، حوزه هنري 1373 ،كميته مجازات موسسه مطالعات تاريخ معاصر 1377، خاندان فروغي،‌موسسه مطالعات تاريخ معاصر.

 

 

دوشنبه 8 آذر 1389 - 16:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری