پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 11:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

سوره مهر در آيينه آبان 89

 

در جهان ارتباطات همواره برقراري ارتباطات در راستاي نهادينه كردن ارزش هاي بومي مورد تاييد قانون و عرف يك جامعه بوده است. يكي از راه هاي برقراري ارتباطات، برقراري ارتباط با ابزارهاي فرهنگي همچون كتاب است.

سازمان تبليغات اسلامي با در دست داشتن موسساتي همچون انتشارات سوره مهر، ‌اميركبير و چاپ و نشر بين الملل در راستاي توسعه فرهنگ ديني و انتشار ارزش هاي اسلامي مي كوشد. مراكز آفرينش هاي ادبي، هنرهاي تجسمي، هنرهاي نمايشي، هنر و ادبيات دفاع مقدس، واحد انيميشن و... حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي با انجام همكاري مستقيم با انتشارات سوره مهر  موفق به انتشار بسياري از آثار موفق در كشور شده‌اند.

انتشارات سوره مهر با روندي رو به پيشرفت براي نمونه در آبان ماه سال جاري توانسته است در شاخه هنرهاي تجسمي اثر را به چاپ برساند.

کتاب «مقدمه اي بر نظريه فيلم» نوشته رابرت استم و با ترجمه احسان نوروزي يكي از اين آثار است كه در اواخر آبان سال جاري خبر به چاپ دوم رسيدنش را در تارنماي سوره مهر خوانديم. اين كتاب با نگاهي جهاني بدنبال تغييرات صورت گرفته در  كشورهايي همچون فرانسه، آلمان، روسيه، ايتاليا، ايالات متحده، مكزيك، برزيل و آرژانتين به رشته تحرير درآمده است.

در نيمه دوم ماه نيز مطلع شديم مدرسه کارگاه فيلم نامه نويسي حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، هفت عنوان کتاب در حال آماده سازي در انتشارات سوره مهر دارد كه  دو کتاب «شخصيت پردازي در سينماي ايران» از منوچهراكبرلو و «سالشمار مطبوعات سينمايي ايران» نوشته حسين گيتي جز آثار تاليفي مدرسه کارگاه فيلمنامه نويسي حوزه هنري به شمار مي رود و مراحل آماده سازي را پشت سر مي گذارد.
همچنين «انيميشن‌نويسي و پردازش متن» بازگردان حميد خادمي، «فيزيك در سينما» و «هنر تماشاي فيلم» با ترجمه ناديا زكالوند و «مباني فيلم‌نامه‌نويسي» با ترجمه سيدجليل شاهري لنگرودي هم در اين مدرسه توليد و مراحل آماده سازي براي چاپ را پشت سر مي گذارد.
«واژه در قاب» از مزدا مراد‌عباسي هم عنوان کتابي ديگر از توليدات مدرسه کارگاهي فيلمنامه نويسي است که به تبارشناسي اقتباس ادبي در سينماي ايران مي‌پردازد.

در شاخه موسيقي نيز در نيمه اول اين ماه در تارنماي سوره مهر خوانديم كه عليرضا ميرعلينقي که پيش از اين کتاب «کتاب شناسي توصيفي موسيقي ايران» را به رشته تحرير درآورده، کار تاليف جلدهاي دوم تا پنجم اين مجموعه را هم به اتمام رسانده و هم اكنون به انتشارات سوره مهر سپرده است.

البته اين نويسنده کتاب هاي ديگري همچون «اتنو موزيكولوژي (موسيقي‌شناسي قومي)»، «برگزيده بحور الالحان»، «ساز و سوز اثر علي افق ترك»، «شناخت‌نامه مهدي‌قلي هدايت» را هم در دست دارد که در زمان هاي نزديك ديگر به اين انتشارات براي چاپ و رسيدن به دست مخاطبان خواهد سپرد.

«في فن الالحان» نوشته سيد محمدتقي حسيني، «نغمه‌‌ چكاوك» از زري سادات موسوي، «فرم در موسيقي بين المللي» و «فرهنگ آهنگ‌سازي» نوشته عليرضا مشايخي، «فرهنگ سازها» نوشته طغرل طهماسبي، «رديف موسيقي ايراني براي بربط» از اسكندر ابراهيمي زنجاني ومنصور نريمان، «بينش و موسيقي» از رضا مهدوي، «حل‌المسائل باس‌ها و آوازهاي داده شده» نوشته محسن الهاميان و «آشنايي بانظريه ساختاري موسيقي ايران» از محسن فربدمنش هم از ديگر کتاب هاي حوزه موسيقي است که در سوره مهر مراحل مختلف توليد فني را پشت سر مي گذارد.

از بين 60 عنوان كتاب چاپ اول و تجديد چاپي منتشر شده در 6 ماه نخست سال، 51 عنوان به حوزه دفاع مقدس و 9 عنوان به حوزه انقلاب اسلامي اختصاص دارند.

در شاخه ادبيات جنگ هم در اواخر مهر امسال باخبر شديم كه در بين آثار دفاع مقدس، 10 عنوان اثر به چاپ اول رسيده است كه  «كوچه نقاش‌ها» نوشته راحله صبوري، «شُنام» اثر كيانوش گلزار راغب، «نردباني براي چيدن نارنج» نوشته كرامت يزداني، «دلاور مرد سيستان» از سارا عرفاني، «گمشده من» نوشته محمد مهدي بهداروند، «حمله هوايي به الوليد» اثر احمد مهرنيا و «هشت سال اينگونه گذشت» از جعفر شيرعلي‌نيا، از حمله اين آثار به شمار مي آيند.

همچنين، اين انتشارات سوره مهر موفق به انتشار چاپ اول 3 عنوان كتاب در حوزه انقلاب شده است كه «خاطرات سيدكاظم اكرمي» از جواد كاموربخشايش، جلد يازدهم «روزشمار انقلاب اسلامي» نوشته باقر عليان‌نژاد و جلد دوم «دايره‌المعارف انقلاب اسلامي»، از جمله اين آثار مي باشند.

خوب است بدانيد، «دا» نوشته سيده اعظم حسيني با 30 نوبت چاپ در 6 ماه گذشته، «شُنام» با 10 نوبت چاپ و «كوچه نقاش‌ها» با 9 نوبت چاپ در صدر قرار دارن كه در اين ميان تنها کتاب «دا» خود را به چاپ يكصدوبيست‌وهفتم رسانده است.

در اوايل آبان هم در خبري مسرت بخش دانستيم مرکز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري با 59 عنوان کتاب، بيشترين تعداد کتاب چاپ اولي و تجديد چاپي را از آن خود كرده است و اين مرکز 46 عنوان کتاب چاپ اولي و 13 عنوان کتاب تجديد چاپي را به سوره مهرسپرده است.

اين انتشارات 20 عنوان کتاب از رده ادبيات مقاومت را  هم در دست توليد دارد و از اين تعداد 13 عنوان چاپ اولي و 7 عنوان تجديد چاپي هستند كه براي نمونه مي توان به «روزهاي خرمشهر» از مرتضي سرهنگي، «دلاوران قلعه خورشيد» ازمحمد ميركياني، «مقاومت در سوسنگرد» از سيد قاسم ياحسيني، «سقوط صدام‌حسين» از مينو خاني، «شهر زنان بيوه» ازحيفا زنگنه انتشار خواهند شد.

در حوزه ادبيات هم مي توان براي نمونه به كتاب هاي «تلاوت» از قادر طهماسبي، جلد 5 و 6 رمان «جاده جنگ»، «زير گنبد کبود» از عبدالمجيد نجفي ، «راز و رمز در داستان ايراني» از مرحوم حسين حداد، «مثل فرشته زيبا» از کاظم مزيناني، «درسهايي درباره داستان نويسي» از محسن سليماني، مجموعه «قصه هاي شيرين ايراني»، «فصل کبوتر» از حسين فتاحي و 6 عنوان کتاب از رودابه حمزه اي، اشاره كرد كه مراحل چاپ را پشت سر مي گذارند.

به «آشنايي بانظريه ساختاري موسيقي ايران»، «حل‌المسائل باس‌ها و آوازهاي داده شده» ، جلد دوم «رساله آهنگ‌سازي» و «سيستم‌هاي كوك موسيقايي» هم از جمله آثاري هستند كه در حوزه موسيقي در زمره 23 عنوان کتاب چاپ اولي مانده در مرحله توليد فني قرار دارند.

در ادامه در اشاره به فعاليت هاي اين انتشارات مي توان به 12عنوان کتاب چاپ اولي و 4 عنوان تجديد چاپي در حوزه پژوهش فرهنگ و هنر، 7 عنوان کتاب چاپ اولي در حوزه سينما ، 3 عنوان کتاب چاپ اولي و يک عنوان کتاب تجديد چاپي با موضوع ادبيات انقلاب اسلامي ، 2عنوان کتاب چاپ اولي با موضوع انيميشن ، هنرهاي تجسمي و هنرهاي نمايشي اشاره كرد كه هم اكنون مراحل توليد را در اين انتشارا ت به سر مي برند.

يكي ديكر از اخبار بسيار مسرت بخش اين انتشاراتبي نظير دانسته شدن  يک داستان جنگ از حبيب احمدزاده با عنوان داستان «ننه» از سوي ماري‌بل بائر باهايا، مترجم آثار مرادي کرماني به زبان فرانسه بود كه  به‌تازگي در پاريس و در کلاس فارسي آقاي بالايي آن را خوانده بود.

هنچنين، برگزيده شدن کتاب «بي خوابي عميق» محمد مهدي سيار به عنوان اثر برگزيده در بخش شعر بزرگسال در چهارمين دوره جايزه گام اول و شانزدهمين دوره انتخاب كتاب سال در استان كرمان هم از ديگر اتفاقات موفق اين ماه به شمار مي رفت.

كسب يكي از جوايز ادبي کشور انگليس توسط يکي از داستان هاي کوتاه کتاب «داستان هاي شهر جنگي» نوشته حبيب احمدزاده هم از ديگر اخبار مسرت بخشي بود كه در نيمه آبان سال جاري در تارنماي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، خوانديم و بالاخره در اول آذر جاري خبر برگزيده شدن 12 کتاب از انتشارات سوره مهر در سيزدهمين دوره جشنواره کتاب سال دفاع مقدس، در ميان در ميان ناشران دولتي فعال در عرصه انتشار کتاب هاي دفاع مقدس را بدستمان رسيد..

گفتني است، اين انتشارات توانسته است در شش ماهه نخست سال جاري 304 عنوان كتاب را كه 110 عنوان از آنها در حوزه دفاع مقدس قرار دارند، به چاپ برساند.

 

 

يكشنبه 7 آذر 1389 - 10:5


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری