دوشنبه 29 دی 1399 - 1:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

عليرضا سجادي‌فر

 

مدرسه عشق

 

 5 آذر سالروز تشكيل بسيج مستضعفين به فرمان امام خميني (ره) است؛ روزي كه امام (ره) با توكل به خداي حكيم و با دور انديشي و تدابير پيامبر‌گونه خود زمينه تشكيل ارتش مردمي و ذخيره الهي براي بقا و ماندگاري نظام را تدارك ديدند.


«بسيج لشكر مخلص خداست كه دفتر تشكيل آن را همه مجاهدان از اولين تا آخرين امضا نموده‌اند.»

همه ما مي‌دانيم كه بسيج وتشكيلات آن پيش از آنكه سازماني اداري باشد، يك نوع تشكل مردمي و برخاسته از متن جامعه است و هيچ‌گاه در يك محدوده زماني هم تعريف نمي‌شود. اصل ايجاد و شكل‌گيري بسيج با پيام‌هايي همراه بود كه اگر تك‌تك آن واژه‌ها و الفاظ را بررسي كنيم به همان جمله پر بار و غني فوق مي‌رسيم.

 بسيج كلمه خوش‌آهنگي است كه با شنيدن آن مفاهيم والايي در اذهان ملت ايران تداعي مي‌شود. در اينجا اين سؤال مطرح مي‌شود كه آيا جايي را سراغ داريم كه بسيج جهت رفع نياز مردم حضور مثبت و فعال خود را نشان نداده باشد؟ اگر نگاهي گذرا به دوران پس از انقلاب داشته باشيم مسلماً پاسخ اين سوال  مشخص خواهد بود كه همراه با سير صعودي جامعه، بسيج و بسيجي همواره حضور خود را به اثبات رسانده است، يعني بسيج در اعصار جاري است و مي‌تواند در كليه عرصه‌ها بروز و ظهور نمايد. همچنين اين حقيقت بر كسي پوشيده نيست كه اوج اقتدار، حضور، توان، قدرت و ايثار جوانان بسيجي و جلوه‌هاي زيباي آن در هشت سال دفاع مقدس نمود يافت؛ آنجاكه بسيجي در هنگامه نبرد در جنگي نابرابر در زير آتش توپ و تانك و موشك‌پراني‌هاي دشمن، با قامتي استوار قد علم كرد و در اين راه خون پاكش را بر روي بيابان‌هاي داغ و سوزان جنوب و تخته‌ سنگ‌هاي غرب و در جبهه‌اي به طول هزار كيلومتر نثار كرد و چه زيبا فرمود آن امام بسيجيان كه «تشكيل بسيج در نظام جمهوري اسلامي ايران يقيناً از بركات و الطاف جليه خداوند تعالي بود كه بر ملت عزيز و انقلاب اسلامي ايران ارزاني شد.»

بسيج تكيه‌گاه ملت است و توانسته است با ايجاد ارتباط عميق و بنيادي و فضايي دوستانه با مردم پيوندي محكم را بين اقشار مختلف جامعه ايجاد كند كه در جاي ديگري آن را نمي‌يابيم و امروز به جايگاهي رسيده است كه دشمنان انقلاب و نظام از شنيدن نام آن هم هراس دارند و اين مسئله‌اي نيست كه بتوان به سادگي از كنار آن عبور كرد. بي‌شك اگر تا امروز هم دشمنان نظام بعد از خلق حماسه‌هاي جانانه رزمندگان در هشت‌سال دفاع مقدس جرأت تعرض نظامي به اين آب و خاك نداشته‌اند ترس از تجهيزات و امكانات نظامي ما نبوده بلكه عمدتاً نگران نيروهاي جان بر كفي بوده و هستند كه به هنگام رزم و نبرد يك دست قرآن و دست ديگر سلاح دارند و براي پاسداري از ارزش‌ها و كيان مملكت اسلامي سر از پا نمي‌شناسند.  اما در سال‌هاي اخير متأسفانه برنامه‌ها و تفكرات ما در يك هفته و آن هم تحت عنوان هفته بسيج خلاصه مي‌شود و خيلي كم در طول سال از نام بسيج و بسيجي ياد مي‌شود. بنابراين نبايد نگاه تك بعدي به بسيج داشته باشيم و فكر كنيم كه تنها بعد آن نظامي است. آيا واقعاً چنين است؟ عملكرد گذشته بسيج پاسخ آن است كه در بسياري از عرصه‌هاي فرهنگي، اقتصادي، علمي، اجتماعي و دفاعي بسيج حضوري فعال و گسترده داشته و دارد و اين جاست كه وظيفه تمامي آحاد جامعه سنگين‌تر مي‌شود.

بايد توانمندي‌ها و برنامه‌هاي مختلف بسيج را براي مرم معرفي كرد و اين  وظيفه حساس و سنگين رسانه‌هاست كه در اين راه گامي بلندتر بردارند. بايد از تك هفته‌اي بودن خارج شد و در طول سال با برنامه‌ريزي‌هاي مختلف و حساب‌شده و به‌دور از تكراري عمل‌كردن وارد عرصه شد و فعاليت كرد. بايد زمينه‌ تبلور ارزش‌هاي دفاع مقدس كه برگي زرين از تاريخ كهن اين سرزمين است در بسيج و بسيجي همواره وجود داشته باشد و اين‌گونه است كه مي‌توان آن ارزش‌هاي والا را در سطح جامعه هم حفظ كرد، به طوري كه هرگز دست به فراموشي سپرده‌ نشود. مسئولين هم بايد نگاهي عميق‌تر و گسترده‌تر به بسيج و بسيجي داشته باشند و پي‌گيري امور بسيجيان را در اولويت قرار دهند.

بسياري از شهداي گرانقدر ما پيش از آنكه به اين مقام رفيع دست يابند خود يك بسيجي بوده‌اند و چه افتخاري بالاتر از اين كه رهبر عظيم‌الشأن انقلاب اسلامي هم خود را يك بسيجي مي‌داند و آن جا كه مي‌فرمايد: «بسيج يك حركت بي‌ريشه و سطحي و صرفاً از روي احساسات نيست. بسيج يك حركت منطقي و عميق و اسلامي و منطبق بر نيازهاي دنياي اسلام- و به طريق اولي- جامعه اسلامي است و...» پس بايد از جنبه نمادي هفته بسيج نهايت استفاده را برد و با اجراي برنامه‌هاي حساب‌ شده‌تر و دقيق‌تر روح بسيجي و ايثار و فداكاري را در تمامي ايام سال در سطح جامعه زنده نگه داشت و در مسير تعالي و رشد آن گام نهاد. هفته بسيج بر بسيجيان دلاور و مردان عرصه‌هاي سخت گرامي‌باد.

 

 

يكشنبه 7 آذر 1389 - 9:19


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری