چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 3:23
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

همه چيز درباره جنگ

 

(همه چيز درباره جنگ ، ( جلد اول 

نويسنده : مرتضي سرهنگي  

طراح گرافيك : كوروش پارسا نژاد

چاپ و شمارگان : دوم 1388 ، 2500 نسخه

ناشر : سوره مهر ، وابسته به حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي

 

كتاب همه چيز درباره جنگ ، نوشته مرتضي سرهنگي در چهارده بخش تهيه و تنظيم نوشته شده است . اين بخش‌ها عبارتند از : عراق كجاست ، قراداد الجزاير ، مهم‌ترين قراردادهاي مرزي ايران و عراق ، طول مرزهاي ايران و عراق ، اروند رود ، خط تالوگ ، حزب بعث ، قادسيه ، روز صاعقه ، صدام كيست ، تعريف تجاوز به همراه اسناد و مداركي كه براي آگاهي خوانندگان ضميمه كتاب شده است . نويسنده در شروع كتاب و در اشاره آن به اين مساله مي‌پردازد كه دستش مجال جست و جوي همه بلندي‌هاي دفاع مقدس را نداشته است و بسراغ وقايعي آمده كه بلندتر بوده‌اند تا آنها را به چشمان خوانندگان نزديك‌تر كند . سرهنگي اين مساله را يادآور مي‌شود كه به تعداد سالهاي دفاع مقدس به مجموعه همه چيز درباره جنگ اضافه خواهد شد . جلد اول كتاب همه چيز درباره جنگ به آشنايي مقدماتي با اشخاص، مكان‌ها و قراردادهايي اختصاص دارد كه هر يك به نوبه خود در بروز و ادامه جنگ عراق با ايران موثر بوده‌اند و بدون آشنايي با اين مقدمات مشكل مي‌توان به بلندي‌هاي فلات هشت سال دفاع مقدس نزديك شد .

 نويسنده در بخش عراق كجاست بيان مي‌كند كه كشوري كه امروز عراق ناميده مي‌شود ، در دوران پيش از اسلام جزء خاك ايران بود و پايتخت پادشاهان ايراني مانند تيسفون در آن قرار داشت . روابط كشور ايران و عراق در تمام سالهاي بعد از انقلاب ، اغلب غيردوستانه و در مواردي هم خصمانه بود . اختلافات و برخوردهاي مرزي كه دو كشور را تا پرتگاه جنگ كشانده بود . سرانجام رژيم بعث عراق و صدام با زير پا گذاشتن قرارداد ششم مارس 1975 الجزاير – 16 اسفندماه 1354 – جنگي را عليه ملت ايران آغاز كردند كه در تاريخ روابط ايران و عراق بي‌سابقه است . قرارداد الجزاير در ششم مارس 1975 ميان ايران و عراق و با ميانجيگري " هواري بومدين " رييس جمهور فقيد الجزاير در پايتخت اين كشور – الجزيره – منعقد شد . محمدرضا پهلوي شاه ايران و صدام حسين معاون رييس جمهور وقت عراق براي امضاي اين قرارداد در الجزيره به توافق رسيدند . قرارداد الجزاير تمام اختلافات دو كشور را دربرمي‌گرفت و براي هر اختلافي چاره‌جويي مي‌كرد اما صدام حسين كه با روحيه جاه‌طلبي‌اش مي‌خواست ايران را در مدت كوتاهي شكست دهد و به صورت قهرمان جهان عرب درآيد همه مقررات و قوانين بين‌المللي را ناديده گرفت و آتش جنگ از زمين و هوا و دريا ميان دو كشور شعله‌ور شد . در اين بخش ازكتاب صفحه‌اي از متن قرارداد الجزاير به زبان عربي و فرانسوي كه به امضاي سعدون حمادي و عباسعلي خلعتبري وزراي خارجه وقت عراق و ايران رسيده است براي آگاهي مخاطبان ضميمه است .

در بخش مهم‌ترين قراردادهاي مرزي ايران و عراق ، 14 قرارداد مهم ميان دو كشور ايران و عراق نشان داده مي‌شود . ايران و عراق 1610 كيلومتر مرز مشترك خاكي و آبي دارند . اين مرزها از دهانه بندر فاو در جنوب آغاز شده و تا منطقه دالامپرداغ در غرب پيرانشهر در آذربايجان غربي ادامه دارد . نام و طول هر كدام از اين مرزها در چهارده رديف بيان مي‌شود . اروند رود ، رود بزرگي است كه از بهم پيوستن دو رود دجله و فرات تشكيل مي‌شود . طول اروند رود 175 كيلومتر و عرض آن بين 120 تا 150 متر است . مرز مشترك ايران و عراق در اروند رود 84 كيلومتر است . اروندرود هنگامي بوجود آمد كه عراق امروز مليت مشخصي نداشت و جزيي از قلمرو امپراتوري ساساني شمرده مي‌شد . پس از سقوط ساساني به واسطه عدم مراقبت ، سدها خراب شده و شكسته مي‌شود  و در رودخانه در محل " القرنه " به هم پيوسته و اروند رود را تشكيل مي‌دهند .

در بخش خط تالوگ نويسنده به اين مساله اشاره مي‌كند كه در عهدنامه 1937 - 1316 ش -  و با نفوذ انگليسي‌ها كه عراق در آنزمان تحت‌الحمايه آنان بود ، همه حقوق اروندرود در اختيار عراق قرار گرفته بود كه اين خلاف عرف و مقررات بين‌المللي بود . به همين دليل ايران در هفتم ارديبهشت ماه 1347 اين قرارداد را عادلانه ندانست و آنرا لغو كرد. اين موضوع كشمكش‌هاي زيادي را ميان دو كشور ايران و عراق بوجود آورد كه به تيره شدن روابط دو كشور انجاميد . سرانجام پس از رفت و آمدهاي فراوان سياسي در ششم مارس 1975 – 16 اسفند 1354 ش – قرارداد الجزاير بين ايران و عراق منعقد شد و رسما ً خط تالوگ به عنوان مرز رودخانه‌اي ايران و عراق در اروندرود شناخته شد.

در بخش حزب بعث به تاريخ شكل‌گيري حزب بعث از ابتدا تا به قدرت رسيدن صدام حسين پرداخته مي‌شود . بعث كلمه‌اي عربي به معني "  جنبش " يا " احياء " و در اصطلاح سياسي نام حزبي است كه در سال 1942 ميلادي – 1321 ش – توسط ميشل عفلق و صلاح‌الدين بيطار در سوريه تشكيل شد . وقتي انقلاب اسلامي در ايران به پيروزي رسيد  ، صدام حسين با يك كودتاي سفيد ، احمد حسن البكر را كه رياست جمهوري عراق را بر عهده داشت كنار زد تا ميدان عمل آمريكا در مقابله با امواج متاثر انقلاب اسلامي بازتر شود . صدام در آغاز قدرت دست به تصفيه وسيعي از مخالفان خود زد و حتي هواداران البكر را از ميان برداشت و خود را آماده كرد تا مانند سردار قادسيه وارد خاك ايران شود .

در بخش قادسيه كتاب همه چيز درباره جنگ مي‌خوانيم كه صدام جنگ با ايران را نيز " قادسيه "  نام نهاد تا اين جنگ را جنگ ميان عرب‌هاي مسلمان و ايرانيان غير مسلمان قلمداد كند . او با اين نامگذاري براي خود و حزب بعث يك رسالت تاريخي قائل شد . صدام بارها به فرماندهان خود لقب قعقاع و سعد ابن ابي‌ وقاص داده بود . او با اين حيله توانست بسياري از كشورهاي عربي را براي جنگ با ايران همدست خود كند . نويسنده كتاب در بخش تجاوز به اين مساله اشاره مي‌كند كه دولت عراق با قصد قبلي كه از عوامل تشديدكننده مجازات متجاوز است و با تهيه تداركات جنگي ، تجهيزات قبلي و تنظيم نقشه‌هاي جنگي به ايران حمله و به تماميت آن تجاوز كرد. در اين مورد هيچ‌گونه ابهام و ترديدي وجود ندارد .

فصول صدام كيست و روز صاعقه در كتاب همه چيز درباره جنگ به زندگي صدام تا كسب قدرت و حمله ناگهاني ارتش او به ايران اسلامي مي‌پردازد . تاريخ تولد صدام را بيست و هشتم آوريل 1937 – 1316 شمسي – نوشته اند . او در اين تاريخ در روستاي دورافتاده " العوجه " واقع در جنوب تكريت در كرانه غربي رود دجله و در عشيره " طلفاح " به دنيا آمد . مادر صدام كه " صبحه " نام دارد ، با فقر و تهيدستي سرپرستي فرزند خود را برعهده مي‌گيرد. صدام بچه‌ چند ساله‌اي بيش نبود كه مادرش با مرد متاهلي به نام ابراهيم حسن ازدواج مي‌كند و او تحت سرپرستي ناپدري خود قرار مي‌گيرد . تربيت دوران كودكي و محروميت‌هاي بي‌شمار ، صدام را عاشق قدرت كرده بود به طوري كه عطش قدرت او را سيراب نمي‌كرد . او حتي دامادهايش را به خاطر خيانتي كه به او كرده بودند ، به همراه بعضي از نزديكانش قتل عام كرد تا بر سر قدرت باقي بماند . او مي‌خواست با شكست ايران در جنگ هشت‌ساله و اشغال كويت ثابت كند حكومت بر عراق براي او كوچك است . در اين بخش عكس‌هايي از مادر و  خانواده صدام و همچنين خود او در دوران نوجواني و جواني به چشم مي‌خورد . صدام حسين سرانجام در روز دوشنبه سي و يكم شهريور 1359 ساعت يك و سي دقيقه بعدازظهر ، با 192 هواپيماي جنگنده نيروي هوايي عراق به خاك ايران حمله كرد .  پيش بيني رييس جمهوري عراق براي يك جنگ كوتاه مدت عليه ايران درست از آب درنيامد . جنگي كه او آغاز كرده 2887 روز و در جبهه‌اي به طول 1200 كيلومتر به عمق 80 كيلومتر در امتداد مرزهاي دوكشور به درازا كشيد .

كتاب همه چيز درباره جنگ ، با نويسندگي مرتضي سرهنگي در چاپ دوم خود با تيراژ 2500 نسخه و با قيمت 2500 تومان توسط انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي به چاپ رسيده است .

 

 

 

 

سه‌شنبه 2 آذر 1389 - 12:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری