چهارشنبه 2 تير 1400 - 21:50
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

جمال الدين بانج فروزش

 

زيباترين عيد

 

عيد غدير خم، نه تنها به عنوان روزي تاريخي، بلكه به عنوان يك عيد اسلامي و يكي از فضائل بسيار مهم حضرت اميرالمؤمنين(ع) مطرح است كه در كمتر شخصيت ديني بزرگي وجود دارد. همچنان كه عيد بزرگ مبعث به شخصيت پيامبر اسلام(ص) و ظهور و برانگيخته شدن آن حضرت به پبيامبري و رسالت انتساب دارد، عيد غديرخم نيز به شخصيت اميرالمؤمنين(ع) و انتخاب آن حضرت به خلافت و جانشيني پيامبر اسلام(ص) معطوف  است. كه آيه قرآن به صراحت، اين روز را روز اكمال دين و خشنودي پروردگار از اين واقعه و يقين اين وصي دانسته و رسول خدا(ص) نيز بر اين انتخاب و نعمت ‌الهي شادماني كرد و فرمود: «الحمدلله الذي فضلنا علي جميع العالمين». ترديدي نيست كه موضوع اين عيد كه همان جانشيني، وصايت و ولايت است، به عنوان يك اصل ديني و مذهبي در اين روز مورد اهتمام قرار مي‌گيرد. به اين دليل ائمه(ع) بر ارج نهادن و بزرگداشت اين عيد بزرگ تأكيد فراواني داشته‌اند.

فرات‌بن احنف از امام صادق(ع) روايت مي‌كند كه به امام عرض كردم: فدايت شوم، آيا عيدي بهتر از عيد فطر، عيد قربان و روز جمعه و روز عرفه براي مسلمين وجود دارد؟ حضرت فرمود: «نعم افضلها، اعظمها و اشرفها عندالله منزله، هواليوم الذي اكمل‌الله فيه‌الدين و انزل علي نبيه محمد اليوم اكملت لكم دينكم...» بله افضل و اعظم و اشرف اعياد از نظر قدر و منزلت در نزد خدا، روزي است كه در آن خدا دينش را كامل كرد و آيه شريفه اليوم اكملت را بر پيامبرش نازل كرد.

در خصال شيخ صدوق از مفضل‌بن عمر روايت شده كه به حضرت صادق(ع) عرض كردم. مسلمانان چند عيد دارند؟ حضرت فرمودند: چهار عيد. عرض كردم. عيد فطر، قربان و جمعه را مي‌دانم. فرمود: برتر از آن‌ها روز هيجدهم ذي‌الحجه است كه پيامبر(ص) دست اميرالمؤمنين(ع) را بلند كرد و او را حجت مردم قرار داد. در ادامه اين روايت حضرت، اين روز را روز عيد و شادماني و سرور و روز شكرانه دانسته كه ثواب روزه گرفتن در آن معادل شصت ماه از ماه‌هاي حرام است.

امام صادق(ع) همچنين از پدر و پدرانش روايت كرده كه رسول خدا(ص) فرمود: «يوم غدير خم افضل اعياد امتي» روز عيد غديرخم، از بهترين اعياد امت من است و اين همان روزي است كه خداوند بزرگ به من فرمان داده كه برادرم علي‌بن ابيطالب را در آن به رهبري امتم منصوب كنم تا پس از من به وسيله او راه را بيابند. اين همان روزي است كه خدا دين را در آن كامل ساخت و نعمت را در آن بر امتم تمام گردانيد و اسلام را به عنوان يك آيين براي آنان پسنديده است.

در مورد واقعه غدير خم و جريان تاريخي و فضائل آن به تفصيل در كتاب‌هاي تاريخي سخن رفته است. اما آنچه از مجموع اين وقايع و گفتارها دانسته مي‌شود، اين است كه غديرخم روز اكمال دين و اتمام نعمت اسلام و تكميل تبليغ رسالت محمدي و عيد اكبر و عيد پيامبران خدا و عيد آل محمد(ص) است كه در آن آسمان عهد معهود، در زمين ميثاق مأخوذ و مجمع مشهود است، زيرا اگر غدير نبود از اسلام و رسالت پيامبران اثري باقي نمي‌ماند. در اين مورد شيخ طوسي (ره) از احمدبن محمدبن ابي‌نصر نقل كرده كه در محضر امام رضا(ع) در مجلسي بوديم. آكنده از جمعيت، سخن از روز غدير و فضيلت آن به ميان آمد. يكي از حاضران در صدد انكار آن برآمد. حضرت رضا(ع) با شنيدن آن سخنان حديثي را از پدران بزرگوار خود نقل كردند كه خلاصه آن چنين است.

«ان يوم‌الغدير في‌السماء اشهر منه في‌الارض» همانا روز عيدغدير در آسمان مشهورتر است تا زمين، خداوند را در فردوس برين قصري است كه يك خشت آن از طلا و خشت ديگر آن از نقره است و خاك آن از اشك و عنبر و داراي چهار نهر بهشتي كه اطراف آن را درختان ميوه‌دار پوشيده است. چون روز عيد غدير شود، ساكنان سماوات به آن قصر در آيند و قديسان تسبيح و تقديس و تهليل خداي را گويند و پرندگان بهشت، با بال‌هاي عطرافشان به پرواز درآيند و فرشتگان گرد آمده و به حضرت فاطمه(س) تهنيت گويند.

علامه اميني(ره) در كتاب ارزشمند الغدير ده‌ها روايت از ده‌ها كتاب مورد وثوق شيعه و اهل سنت دال بر عيد بودن اين روز نقل كرده است كه هيچ روزي در طول سال، فرخنده‌تر و مبارك‌تر از اين روز مقدس نزد شيعيان و اهل‌بيت نيست. در اين مورد حديثي است كه حضرت امام صادق(ع) در حضور جمعي از هواداران و شيعيانش فرمود: آيا روزي را كه خداوند با آن روز اسلام را استوار ساخت و فروع دين را آشكار كرد و آن را براي ما و دوستان و شيعيانمان عيد قرار داد، مي‌شناسيد، گفتند: خدا و رسول و فرزند پيامبر داناتر است. آيا روز فطر است؟ فرمود: نه، گفتند: روز قربان است؟ فرمود نه، هر چند اين دو روز بسيار مهم و بزرگند، اما روز فروع دين از اينها برتر است، يعني روز هيجدهم ذي‌الحجه است كه در ميان اعياد مانند «ان‌يوم غدير خم بين‌الفطر و الاضحي و الجمعه كالقمر بين الكواكب...» روز عيد غديرخم در ميان سه عيد فطر و قربان و جمعه مانند درخشندگي ماه در ميان ستارگان است.

آري نعمت بزرگ اسلام كه از هر نعمتي ارزنده‌تر و گرانبهاتر است كامل  و محقق نمي‌شود جز با ولايت علي(ع) . امام رضا(ع). در حديثي ضمن برشمردن فضايل اين عيد فرمود: به خدا اگر مردم فضيلت اين روز را بشناسند، فرشتگان در هر روز 10 بار با آنان مصافحه كنند. «الحمدلله الذي جعلنا من المتمسكين بولايه اميرالمؤمنين و الائمه عليهم السلام»

منابع:

-        سوره مائده آيه 3 و 67

-        الغدير- علامه اميني ج 1 ص 283

-        الغدير ج 3 به نقل از مختصر بصائر الدرجات

-        تهذيب الاحكام، طوسي ج 6 ص 22

 

 

سه‌شنبه 2 آذر 1389 - 11:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری