يكشنبه 18 خرداد 1399 - 14:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

پيك كتاب رسيد

 

«ارسال كليه كتابهاي موجود در بازار درب منزل يا محل كار شما در سرا سر كشور فقط با يك تماس !!!!!!» عبارتي است كه در بسياري از فروشگاه هاي اينترنتي و يا فروشگاه هايي كه شيوه فروش سنتي بر آن‌ها حاكم نيست، بسيار به چشم مي‌خورد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، يكي از نمونه اخباري كه در اين حوزه منتشر شد، خبر اجراي طرح پيك كتاب در سال1386 بود كه در سايت‌هاي خبري خوانديم. طرحي كه با هدف ترويج فرهنگ مطالعه و ترغيب شهروندان به كتابخواني در مراكز فرهنگي غرب تهران در تابستان همان سال اجرا شد. براساس اخبار منتشره مراكز فرهنگي هنري مناطق 21 و 22 شهرداري، بنا به اين طرح، متوليان به شيوه‌هاي مختلف امكان دسترسي آسان اقشار مختلف به كتابهاي مورد علاقه اشان را به صورت رايگان فراهم مي‌كردند.

طرح پيك كتاب طرحي است كه سطح دسترسي افراد علاقمند به مطالعه را به قفسه هاي كتاب در مراكز مختلف فراهم مي‌كند. طرحي كه با افزايش دامنه اجرايش مي‌توان به آساني از بار ترافيكي در شهر شلوغ تهران و بالتبع آن از هزينه هاي هرچند بسيار ناچيز موجود در ليست هزينه‌هاي مصرفي شهري و يا انساني كاست. اهميت اين امر پس از حذف رايانه ها از سوخت و ساير مسائل وارد بر اين طرح كشوري، اهميت اجراي اين طرح و طرح هاي مشابه را بيش از پيش خواهد كرد.

اين طرح بدنبال افزايش نمايشگاه‌ها و فروشگاه‌هاي مجازي كتاب مي تواند ضمن افزايش ويترين‌هاي كتاب، سطح دسترسي و افزايش زمان مطالعه در ميان اقشار مختلف جامعه، شيوه مقرون به صرفه اي براي پايدار ساختن فرهنگ مطالعه كتاب مجازي و حضور هدفمند افراد در دنياي مجازي باشد.

يكي از اين دسته از سايت‌هاي وپژه كتاب سايت www.book24.ir است كه بر اساس آخرين تکنولوژي‌هاي روز دنيا و مبتني بر رفع نياز مخاطبان طي مذاکره با ناشران بزرگ با20 هزار عنوان کتاب حضور رسمي خود را اعلام و فعاليتش را آغاز كرد و بنا به گفته برخي از متوليان اين امر، به  200 هزار عنوان كتاب هم خواهد رسيد.

حال به دنبال شيوع اين روش معرفي و خريد كتاب، طبيعي است كه طرح پيك كتاب هم در ادامه روند فعاليت آن ها قرار گيرد. حتي شنيدن اين نام  از سوي ناشرين و كتابفروشي ها به قصد فروش و انتفاع مادي فروشنده هم برايمان عادي است. منتها زماني كه عنوان «پيك كتاب» را از يك كتابخانه در دنياي حقيقي مي‌شنويم برايمان تازگي پيدا مي كند.

در ادامه، امروز خبر راه‌اندازي طرح آزمايشي كتاب از سوي كتابخانه تخصصي جنگ، به گوشمان رسيد كه متولي آن هم حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي است كه با هدف امانت و عودت منابع سعي دارد کم‌ترين هزينه‌ بر اعضا تحميل شود.

بنا به گفته نصرت الله صمد زاده؛ مدير کتابخانه جنگ دفتر ادبيات و هنر مقاومت، اين طرح با شكل پذيرش از طريق سفارش‌ تلفني آغاز و در آينده‌اي نزديک از راه ارتباط آن‌لاين، طرح پيک کتاب به فعاليت خود ادامه خواهد داد.

صمد زاده درباره اين طرح به پايگاه خبري حوزه هنري بيان كرده است: «در شروع کار و به صورت آزمايشي، يک روز در هفته را انتخاب مي‌کنيم و به تمامي اعضا نيز اطلاع‌رساني خواهيم کرد که مثلا کتابخانه جنگ چهارشنبه‌ها پيک کتاب دارد و در طول هفته سفارش اعضا را دريافت کرده و در همان روز، آثار مورد نظر را برايشان ارسال خواهيم کرد. پس از آن، با پايان مهلت دو هفته‌اي امانت کتاب، براي عودت آثار، مجددا پيک وارد عمل خواهد شد. در صورت موفقيت اين طرح به صورت مداوم ادامه خواهد داشت.»

وي در ادامه اظهار كرده است: «البته پست کتاب نيز در مرحله بعدي و در راستاي همين طرح در دستور کارمان قرار دارد. بايد ببينيم تا چه حد پست براي حفظ منابع ما مطمئن است و همچين اجراي پيک کتاب در تهران تا چه اندازه موفقيت‌آميز است. اکنون بيش از 100 نفر از اعضاي کتابخانه، يعني حدود يک‌ششم اعضا، ساکن شهرستان هستند که در نبود کتابخانه‌هاي مناسب در شهرشان به ما مراجعه کرده‌اند. ما اميدواريم براي تمام اشخاص نيازمند منابع تخصصي جنگ و جنگ‌ها، در تهران، شهرستان‌ها و حتي خارج از کشور توانايي سرويس‌دهي مناسب برقرار کنيم. ما حتي براي تأمين منابع ساير کتابخانه‌هاي تخصصي هم‌رده و موضوع، از منابعي که اکنون در گردونه نشر نيستند و باز نشر هم نمي‌شوند برنامه داريم که در آينده اعلام خواهد شد.»

مسولان فرهنگي مي توانند با افزايش بسترهاي افزايش ويترين هاي مجازي و حقيقي كتاب توام با امر تبليغات كتاب در همه گروه هاي سني و براي تمام اقشار جامعه، بكوشد كه بسترهاي در دسترس گذاردن آن ها را هم  با طرح‌هايي همچون پيك و ارسال كتاب فراهم كنند تا شاهد رسيدن سرانه كم مطالعه به ميدان انقلاب نباشيم.

گفتني است، بهرحال همه ناگفته ها را در كتاب هاي درسي ننوشته اند و نياز است براي موثر واقع شدن كتاب هاي مختلف بخوانيم. همه تلاش ها و طرح هاي وارد در حوزه كتاب براي پرورش كتاخوان هاي حرفه اي است. چرا كه تنها كتابخوان هاي حرفه اي در حوزه هاي تخصصي خودشان مي توانند تئوري بدهند. و با افزايش اين قشر است كه مي توان صاحب استراتژيست هاي حرفه اي شد. كساني كه در كنار اين طرح ها رشد و پرورش مي يابند  مي توانند خانواده و  جامعه خود را متاثر سازنند.

 

 

 

سه‌شنبه 2 آذر 1389 - 9:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری