چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 7:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

گذري در كتابخانه هاي حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي

 

حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي به عنوان يكي از متوليان فرهنگي، در كشور فعاليت مي‌كند و تاكنون نيز هنرمندان و انديشمندان بسياري را در دامن خود پرورش داده است. اين حوزه هنري با محوريت عنصر الهي اسلام و حكومت اسلامي دست‌اندركار فعاليت‌هاي بسياري همچون انتشار چندين عنوان نشريه با زمينه‌هاي فرهنگي و هنري، آموزش رشته‌هاي مختلف هنري، تهيه‌كنندگي و ساخت فيلم‌هاي سينمايي همچون فرزند خاك، حمايت از برگزاري نمايش‌هاي آييني و تعزيه، اقدام به احياي هنرهاي اصيل ايراني- اسلامي و ارائه خدمات ديگر در جهت حفظ امتداد و تكيه بر آرمان‌هاي انقلاب اسلامي و راه اندازي و تاسيس كتابخانه هاي تخصصي كرده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، چنانچه حتي براي يك بار پا به حياط اين حوزه هنري گذاشته باشيد به طور حتم متوجه ساختمان روبه روي درب ورودي شده‌ايد. كتابخانه‌اي كه در حال حاضر چهار هزار عضو و بيش از 65 هزار نسخه کتاب دارد و 2600 نفر عضو فعال آن محسوب مي‌شوند. اين كتابخانه به فراخور نياز مراجعه كنندگان، كتب خو را سالانه از نمايشگاه بين المللي كتاب خريداري مي‌كند.

مخاطبان كتابخانه تخصصي هنر و ادبيات حوزه هنري، به طور خاص هنرمندان و پرسنل تمام‌وقت حوزه هنري، دانشجويان دانشگاه سوره، هنرجويان هنرستان حوزه هنري، هنرجويان فيلمنامه‌نويسي و ادبيات، دانشجويان رشته‌هاي هنر و ادبيات و فارغ‌التحصيلان اين رشته‌ها، نويسندگان و دانشجويان به تشخيص کتابخانه به شمار مي‌روند كه به تازگي براساس رايزني با  مدير جديد معاونت پژوهش و آموزش حوزه هنري قرار است در دامنه پذيرش مخاطبانش تغييراتي انجام شود.

اين مراجعه كنندگان کتابخانه مي‌توانند از 57 هزار و 859 نسخه فارسي و بيش از 11 هزار نسخه کتاب هنري در رشته‌هاي هنري، ادبي شامل تئاتر، موسيقي، سينما، ادبيات و همچنين کتاب‌هايي در زمينه جامعه‌شناسي، مردم‌شناسي، فرهنگ عامه، فلسفه، الهيات به تناسب رشته‌هاي ادبي و هنري و  به زبان‌هاي عربي، انگليسي، فرانسوي، آلماني، روسي و ايتاليايي بهره لازم را ببرند و افزون بر مطالعه كتب مورد نظر مي‌توانند به مطالعه مراجع، مجلات فرهنگي، هنري و ادبي مدون و صحافي شده از سال‌هاي  1305 مبادرت ورزند.

خوب است بدانيد، هر مراجعه كننده در يك روز مي‌تواند 4 نشريه از 235 نشريه آرشيوي و يا صحافي شده را مطالعه كند.

ناگفته نماند كه  دو سوم کتاب‌هاي بخش فارسي درباره معماري، نقاشي، مجسمه‌سازي، تئاتر، سينما و گرافيک است كه مراجعه كنندگان مي تواند در سالن مطالعه كتابخانه كه در سال 1368 ساخته شده است، اقدام به مطالعه آن‌ها كنند و در صورت نياز از صفحات مورد نظر كپي، اسكن و يا عكس بگيرد، چرا كه به دليل نفيس بودن برخي از کتاب‌ها، آثار اين بخش امانت داده نمي‌شود.

 همچنين، كتابخانه انقلاب حوزه هنري هم يك سال بعد از تاسيس دفتر ادبيات انقلاب اسلامي در سال 1372 با هدف گردآوري و فرهنگ نام‌آوران در ساختمان ستادي اين حوزه هنري تاسيس شد و در سالهاي اخير از سوي سازمان اسناد و كتابخانه ملي به عنوان كتابخانه پژوهشي و تخصصي، معرفي گشت.

از اين رو، اين كتابخانه پژوهشي و تخصصي بنا به گفته جعفر گلشن كه سال‌هاي گذشته دبير گروه سياسي، اداري، نظامي، اقتصادي كتابخانه را بر عهده داشته است، اين كتابخانه را  يكي از 10 كتابخانه برتر در حوزه تاريخ معاصر كشورمان قلمداد‌ مي‌كند.

خوب است بدانيد، براي بسياري از اين كتابها فهرست محتوايي تهيه و تنظيم  شده است كه پژوهشگر را قادر مي‌سازد اطلاعات لازم را درباره موضوعات مورد نظر خود با اتلاف وقت و انرژي بسيار كمتر بدست آورد و در همان مراجعه از دايرةالمعارف‌هاي صاحب‌نام خارجي و داخلي و  دانشنامه‌ها استفاده كند.

مرتضي سرهنگي؛ مدير مركز مطالعات و تحقيقات فرهنگ وادب پايداري در مراسم افتتاحيه اين كتابخانه را مركز رمزگشايي و بيان ظرافت‌هاي انقلاب دانسته بود.

اين كتابخانه در سال 1387، ‪ ۷۵۰۰عنوان كتاب در ارتباط با انقلاب اسلامي را در قالب ‪۱۱هزار جلد در خود جاي داده است. همچنين ‪ پانصد عنوان از نشريات دوره مشروطه تا دوران معاصر و ‪چهار هزار مقاله خارجي با محوريت انقلاب اسلامي، در اين كتابخانه جاي گرفته بود كه اين رقم تا كنون افزايش يافته است.

كتابخانه جنگ دفترادبيات و هنر مقاومت انقلاب اسلامي كه نزديك به ده سال از عمر فعاليتش سپري مي شود، هم اكنون با 639 عضو ثابت و 11هزار و 578 جلد کتاب به امانت رفته از اين كتابخانه، با تكيه بر اركاني همچون شناسايي و گردآوري منابع، سازماندهي و مجموعه‌سازي آن‌ها، استخراج اطلاعات از منابع متناسب با سطح تخصصي کتابخانه و انتشار اطلاعات و به‌مدد آن ورود به عرصه‌هاي مطالعاتي، فرهنگي و اجتماعي به حيات خود ادامه مي‌دهد.

مراجعه كنندگان به اين كتابخانه مي تواند از ده هزار و 80 عنوان کتاب فارسي، 358 عنوان کتاب عربي، 477 عنوان کتاب لاتين، 190 دوره (سه هزار و 534 شماره) نشريه تخصصي ادواري، 607 جلد نشريه به صورت تک شماره و ويژه‌نامه، 24 دوره نشريه عمومي و اطلاع‌رساني، 457 عنوان لوح فشرده و 25 عنوان پايان‌نامه دانشگاهي را مطالعه كند.

در اين بحث خوب است به يكي از محصولات واحد تدوين تاريخ انقلاب اسلامي با عنوان «دايره المعارف انقلاب اسلامي» در سه جلد و با 870 مدخل اشاره كنيم كه حاصل تلاش گروه دايره‎المعارف انقلاب اسلامي است که در سال 1379 در قالب شوراي عالي دايره‎المعارف انقلاب اسلامي و با هدف آشنايي جوانان و نوجوانان با شخصيت‌ها، مفاهيم و حوادث انقلاب، راه‌اندازي شده است.

براي تدوين اين اثر نفيس از منابع ارزشمند موجود در بايگاني مراكزي همچون کتابخانه تخصصي انقلاب اسلامي و تاريخ معاصر ايران (حوزه هنري)، کتابخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، کتابخانه ملي ايران، ‌کتابخانه مجلس شوراي اسلامي، کتابخانه جنگ (حوزه هنري)، بنياد شهيد انقلاب اسلامي استفاده شده است.

در اين راستا، يكي ديگر از كتابخانه‌هاي حوزه هنري کتابخانه جامع انيميشن در مرکز مطالعات و توليدات فيلم و انيميشن حوزه هنري است كه به تازگي در دو بخش کتابهاي محتوايي و کتابهاي فني و تکنيکي از سوي واحد انيميشن حوزه هنري تاسيس شده است.

علاقمندان مي توانند از كتابهاي محتوايي اين كتابخانه براي پايه و اساس مطالعات خود به منظور تهيه و توليد انيميشن‌هاي ملي با تكيه بر ارزش‌هاي ديني قرار گيرد.

گفتني است، علاقمندان مي‌توانند براي مراجعه به كتابخانه هاي يادشده به حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي واقع در تقاطع خيابان‌هاي حافظ و سميه مراجعه كنند و يا براي كسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن‌هاي 5-88892002 تماس حاصل كنند.

  

 

دوشنبه 1 آذر 1389 - 9:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری