دوشنبه 7 مهر 1399 - 2:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

حجت الاسلام كاظم لطفيان
مديركل سازمان تبليغات اسلامي استان خراسان جنوبي

 

تاثير همت مضاعف و کار مضاعف در کارآمدي نظام

 

                                                                                 

قال الصادق (ع) : ثلاثه يحجزن المرء عن طلب المعالي : قصر الهمه و قله الحيله و ضعف الرأي

سه چيز انسان را از رفتن در پي مقامات عاليه و اهداف بلند باز مي دارد : 1. کوتاهي همت 2. چاره انديش نبودن  3.سستي انديشه.

جمله معروفي است بدين مضمون که اراده حلقه واسطه عمل و انديشه است. سال 1388 جريان فتنه در کشور شرايط را به گونه اي رقم زد که بسياري از نيروها‌يي که مي بايست براي آباداني کشور صرف مي گشت را به سمت و سويي ديگر رهنمون ساخت. هيچ کس نيست که چالش هاي به وجود آمده ميان جناح هاي سياسي کشور که عناصر ضد انقلاب و ولايت فقيه از آن براي براندازي نظام بهره مي جستند را به نفع کشور بداند. از اين رو و به منظور به حرکت درآمدن مجدد چرخ پيشرفت کشور سال 1389 را مقام معظم رهبري سال « همت مضاعف و کار مضاعف » نامگذاري فرمودند.

نا گفته نماند که انقلاب براي جبران عقب ماندگي هاي تاريخي خويش هميشه  مرهون  تلاش و مجاهدت همه ي انقلابيون و در رأس آن ها علماي بزرگوار و امام  راحل رحمت الله عليه است.

بر اين  اساس « همت مضاعف و کار مضاعف» يک موضوع سياسي نيست، بلکه يک مبحث اعتقادي است.

 همت ممدوح و همت مذموم

 در اسلام همت بايد هدايت شود. برخي از همت ها هدايت ناشده است. يعني به سمتي مي رود که به صلاح جامعه و فرد نيست؛  اميرالمؤمنين  (ع) فرمود: همت خويش را مصروف چيزي گردان که لازم توست و در آن چه به کارت نمي آيد فرو مرو. بنابراين آن همتي مورد تاکيد و تاييد  اسلام  است که در جهت مصالح فرد و جامعه باشد، آن همتي مورد تاکيد قرار گرفته است که به فرموده ي امام علي عليه السلام، اگر در وجود انسان ها نهادينه شود، با آن مي شود کوه ها را جا به جا کرد.

 بايد پرسيد که آن چه همتي است که با آن امکان جابجايي کوه ها فراهم مي شود؟  

 اين فرمايـش علي عليه السلام در زماني بيان گرديده است که نه ديناميتي بوده است و نه  وسايل و مواد منفجره ي ديگر.  به تعبير امام عليه السلام در آن زمان با توسل به يک  « همت » امکان جابجايي کوه ها فراهم مي شد.

 حرکت در عرصه نرم افزاري 

 امروز صحبت از جابجايي کوه ها نيست، بلکه  صحبت از ايجاد تحرک در ذهن بشر است. امروز بايد در ذهن انسان ها تحول ايجاد بشود و همت ذهني مد نظر  مقام معظم رهبري است. با اين همت مي توان برون داد علمي و نرم افزاري داشت.

 امروز بشر خيلي مشغول کار سخت افزاري نيست. کمتر روي سخت افزار سرمايه گذاري مي کند. همت انسان مسلمان امروزي  بايد بيشتر روي فکر و انديشه باشد . روزي که مسلمانان همت را وجهه ي خود قرار دادند و فکر خويش را به کار گرفتند، تمدن طلايي اسلام شکل گرفت و توانستند همه ي تکنولوژي  را در اختيار بگيرند.  وظيفه ي ما اين است که فضا را به سمت تلاش فکري سوق دهيم. البته ممکن است انسان همت هم بکند،  اما  فقط مصرف کننده ي خوبي باشد. همت کند و جمع آوري نمايد، ولي محصولات ديگران را مصرف نمايد. ما بايد همت بکنيم و کالايي توليد کنيم که هم خودمان را کفايت کند و هم ديگران بتوانند نيازهاي خويش را برآورده سازند. اگر ما از ابتدا  همت و تلاش مي داشتيم و با همان روحيه ي جهادي ابتداي انقلاب عمل مي نموديم،  بايستي خيلي وقت پيش جشن  پايان محروميت را در کشور برپا مي کرديم.

 خود باوري لازمه  انجام همت

 براي همت بيشتر و کار بيشتر، ما نيازمند يک خودباوري هستيم. اگر ملتي تلاش بکند و به خود باوري برسد، به يقين پيروز خواهد شد. در عرصه ي جنگ نرم که عرصه اي علمي است؛ اگر قرار است نگذاريم  تئوري ها و انديشه هاي  ناب اسلامي در رويارويي با انديشه ي پوشالي غرب، رنگ ببازد و افراد جامعه ي بشر را سوار بر قطار اصلاح بکنيم، بايد همت و تلاش بکنيم. اما اگر انساني با تمام امکانات تلاش بکند ولي فاقد انديشه باشد، راه به جايي نخواهد برد.

 تلاش ما بايد پيرامون اين باشد که فکر بشر به تسخير اسلام و انقلاب درآيد. اگر کوشش را در حيطه ي انديشه منحصر کنيم، خواهيم ديد که براي تحقق انديشه امام راحل که مي فرمودند «ما انقلاب را به همه ي دنيا صادر مي کنيم» نيازمند به کار و عمل فيزيکي نيستيم. خوب عمل کردن و خوب انديشيدن در داخل کشور، موجب مي شود که خود اين فکر دنيا را زير پا بگذارد. اگر در عرصه ي جنگ نرم خوب عمل بکنيم، خواهيم توانست ادعا نماييم که همت و تلاش ما مضاعف بوده است. در دنياي اسلام کساني هستند که شکمشان از سيري در حال ترکيدن است، اما همتشان هيچ.  همت بايد در جهت مصلحت جامعه به کار گرفته شود.

 

حسن انتخاب اين شعار براي امسال

 سي سال از انقلاب مي گذرد و شايد برخي تصور کنند که رخوت و سستي انقلابيون را در بر گرفته است؛ بنابراين مقام معظم رهبري با اين نامگذاري، جنبشي در درون  انسان ها ايجاد کردند تا ما برگرديم به فضاي سي سال پيش  و براي آباداني کشور و صدور انقلاب  تلاش بکنيم.  بنابراين همت و تلاش مضاعف بايد سرلوحه ي عمل انقلابيون قرار گيرد، ما بايد قله ها را هدف قرار دهيم. در واقع ما هر چند تا کنون با درايت امام راحل و ارشادات  مقام معظم رهبري  راه افتاده ايم و به حمد خداوند، در سطح پايين نيستيم ولي هنوز در دامنه ي راه قرار گرفته ايم و تا قله مسافت زيادي داريم. امکان دارد در وسط راه تعدادي خسته بشوند و عقب گرد نمايند. اين نامگذاري براي اين است که  افرادي که کم انگيزه شده اند، با اين شعار تلاش بيشتر بکنند تا در جهت نيل به بلندي ها  موفقيت کسب نمايند.  

 راه برون رفت از مشکلات

 همت و تلاش يک راهبرد اساسي براي رسيدن به آرمان هاي انقلاب  و رساندن اين آرمان ها به گوش جامعه ي  بشري است. راه برون رفتن از مشکلات جامعه همين همت است. اکر همت نبود ما امروز انرژي هسته اي نداشتيم، اگر همت نبود به نانو تکنولوژي دست نمي يافتبم و اگر همت نبود امروز چيزي به نام اسلام هراسي در دنيا توسط استعمارگران شکل نمي گرفت.  اين واقعيت که ما به اينجا دسترسي پيداکرده ايم، اينکه ديگران به هراس افتاده اند، به علت اين است که ما يک تلاش فکري داريم تا خود را به آن قله برسانيم. بنابريان همت مضاعف براي جبران عقب ماندگي هاي تاريخي کشور است. اگر اين همت، براي ما يک فرهنگ بشود، قطعا ما مورد مواخذه ي آيندگان قرار نخواهيم گرفت.

 کساني که در گذشته پادشاه اين مملکت بودند، اگر به جاي اين که ماه ها در خارج به خوش گذراني سپري کنند، همت شان اين بود که کشور به دست بيگانگان نيفتد، الان آن ها را مواخذه نمي کرديم. ما هم مسلم مورد سئوال آيندگان مان واقع خواهيم شد. اگر بنا به فرمايش مقام معظم رهبري همت و تلاش مان مضاعف  باشد، آيندگان ما را به عنوان يک نسل موفق و پيروز  خواهند شناخت.

 همت در عرصه اقتصادي

 ما در حوزه ي اقتصاد هم نيازمند به يک همت مضاعف و تلاش مضـاعف هستيم. اگر ثروت مان را با نيازمندان تقسيم کنيم. اگر آن کسي که ثروتمند است، همتش اين باشد که دست نيازمندان را بگيرد و دست نوازش بر سر يتيمي بکشد و گرهي از کار برادر و خواهر مسلمانش بگشايد؛ نوعي همت است که در اين سنگر تحقق يافته است. اگر کسي به توسعه و عدالت اجتماعي کمک بکند، در زمره ي همت کنندگان مضاعف و تلاشگران مضاعف قرار مي گيرد.

 ما بايد همت بکنيم براي حل مشکلات داخلي و خارجي. هيچ کس دلسوز ما نيست. با همت و تلاش مضاعف  کارآمدي نظام در عرصه داخلي و خارجي  بالا مي رود .

   سخن آخر

 ما بايد فارغ از گرايش هاي سياسي، به همت  مضاعف و کار مضاعف فکر بکنيم. نبايد شعارهاي مقام معظم رهبري دچار سياست زدگي بشود. گاهي ممکن است با اين شعارها سياسي برخورد شود. ما موضوع مان يک موضوع عقيدتي است. بايد با عقيده به سراغ اين فرامين فرمانده ميدان برويم و با عقيده اين ها را در حوزه ي عمل پياده کنيم.

 

يكشنبه 30 آبان 1389 - 14:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری