سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 3:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اكرم اماني

 

سفري به دربار سلطان صاحبقران

 

سفري به دربار سلطان صاحبقران

محمدعلي علومي

شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير، 1389

 

نويسنده كتاب سفري به دربار سلطان صاحبقران دكتر هنريش بروگش يكي از بزرگترين شرق شناسان روزگار خود مي باشد.

اين كتاب يكي از سري مجموعه هاي گزيده سفرنامه ها مي باشد كه محمدعلي علومي آن را به رشته تحرير درآورده است.

نويسنده كتاب را از ورود دكتر هنريش بروگشن به تهران و ديدار با رجال و شخصيتهاي تهران آغاز كرده است؛‌در ادامه نكاتي درباره وضع پايتخت ايران، عيدها و ايام عزاداري ايراني، همدان شهر باستاني ايران، شهر تاريخي اصفهان، پاسارگاد و پرسپوليس،‌اقامت در شيراز، خبرهاي ناگوار در اصفهان، وبا و قحطي تهران، زمستان سياه تهران و شورش زنها در تهران را بيان مي كند.

در بخشي به سفر دكتر بروگشن به پاسارگاد و پرسپوليس اشاره مي شود و چنين آمده است:

«... ناگهان پرسپوليس را در جلوي خود مشاهده كرديم، مستخدمان ايراني دست هاي خود را به آن سمت دراز كردند و با خوشحالي و غرور فرياد زدند: تخت جمشيد! تخت جمشيد!

ويرانه و آثار دوران باستاني ايران، اينك با ابهت و عظمت در دامنه هاي كوه، روبروي ما قرار دارد. اين نخستين باري نبود كه من آثار باستاني را مي ديدم. قبل از آن، اهرام مصر را ديده بودم ولي بايد اعتراف كنم كه مشاهده  پرسپوليس، اثري بسيار عميق در من گذاشت كه با مشاهده آثار مصر، كاملاً‌متفاوت بود. در پرسپوليس تمدن دوهزار و چندصدساله را بخوبي لمس مي كردم و اين بناها و سرستونها با من سخن مي گفتند... سازنده پاسارگاد كوروش كبير موسس سلسله هخامنشي است. كوروش اين شهر را به يادبود و افتخار پيروزي خود بر مادها ساخت و از اين شهر به عنوان محلي براي تاجگذاري خود و مراسم رسمي و همچنين گنجينه جواهرات و سلاح ارتش استفاده مي كرد. هنگامي كه اسكندر با لشكر مقدوني به پرسپوليس رسيد، آن را آتش زد و بنابر روايت هاي تاريخي اين كار را دختري يوناني بنام تائيس در حاليكه مست بود انجام داد و پرده هاي كاخ را آتش زد و آتش، همه محوطه را فراگرفت زيرا كاخ ها و ساختمان هاي پرسپوليس تركيبي از سنگ و چوب بود كه در آن آتش سوزي قسمت هاي چوبي تمام سوخت و خاكستر شد و فقط اسكلت سنگي ساختمان ها و كاخ ها برجاي ماند...»

بخش پاياني كتاب را ضميمه اي درباره ادبيات ايران تشكيل مي دهد.

 

 

يكشنبه 30 آبان 1389 - 10:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری