جمعه 9 خرداد 1399 - 1:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

حسين آرياني

 

پيوند فيلم کوتاه و سينماي ديني

 

گزارشي از جشنواره فيلم کوتاه ديني رويش      

 

مجيد مصلحي، دبير جشنواره رويش در نشستي که پيش از آغاز جشنواره با خبرنگاران داشت ، گفت : فيلم هاي خارجي ارسال شده ، شرايط و زيرساخت هاي اين جشنواره را دارا نيستند ، بنابراين امسال نيز جشنواره به صورت بين المللي برگزار نمي شود وتنها به مرور آثار خارجي و تقدير از آثار برگزيده بسنده شده است . در اين دوره با 950 فيلم رسيده به جشنواره روبرو بوديم ومي توان گفت که جشنواره رويش ششم درقله ارسال آثار نسبت به دوره هاي گذشته قرار دارد . 57 فيلم براي حضور در اين دوره انتخاب شده اند که در اين ميان 12 فيلم انيميشن ، 18 فيلم داستاني و 27 اثر مستند هستند .                                                              

محسن مومني شريف ، رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي نيز در اين نشست خبري گفت : زمان آن رسيده که در دوره هاي آتي به تقويت و افزايش سرعت فراگيري جشنواره پرداخته شود چون پايه هاي نظري جشنواره حالا شکل گرفته است . بايد توجه داشت که ترويج ايمان ، اخلاق مصلحانه وهويت انقلابي وظيفه هنرمندان است . مصلحي نيز در بخش ديگري از سخنان خود گفت : سينماي ديني به دليل عمق معرفتي که دارد نگاه جوانان را بيشتر به خود مشغول مي کند . اين جشنواره با هدف سازماندهي وتقويت فيلمسازي ديني ، ايجاد ويتريني شايسته در زمينه سينماي ديني ، فضاي رقابتي سالم در پرداخت به موضوعات ديني و معنوي وترويج پژوهش هاي سينماي ديني و معنوي به وجود آمده است . براي رسيدن به اين اهداف ، دبير خانه دائمي جهت ارتباط مستقيم با فيلمسازان جوان داير شده است . سامانه اي هم به نام (سامانه رويش ) راه اندازي شده است که همه فيلمسازاني که براي جشنواره کار ارسال کرده اند عضو اين سامانه شده اند .                           

فريد فرخنده کيش ، عضو هيات انتخاب ششمين جشنواره رويش در مورد اين دوره از جشنواره گفت : شرايط توليد سينماي ايران به گونه اي بوده که کيفيت آثار توليدي ، نزول پيدا کرده و طبيعتا اين شرايط روي جشنواره هم تاثير گذاشته است .  البته جشنواره از ابتدا تا به امروز رشد صعودي داشته اما اين شرايط سينماي ايران است که روي جشنواره تاثير گذاشته است .

محمد علي باشه آهنگر (کارگردان فيلم هاي مطرح فرزند خاک و بيداري روياها ) که امسال داوري جشنواره را به عهده داشت درباره آثار شرکت کننده در جشنواره گفت : مشکل اصلي اکثر آثار ، ضعف پژوهش و تحقيق است ، به طوري که بعضي از فيلم ها از کيفيت خوبي برخوردار نيستند . بعضي آثار قرباني نداشتن عنصر ايده وخلاقيت فيلمساز هستند يا بعضا تدوين خوبي ندارند . اما بهر حال برگ برنده جشنواره امسال حضور استعدادهاي خوب در جشنواره است.  اين وعده که جشنواره بين المللي خواهد شد در همه دوره ها داده شده، اما امسال هم اين وعده عملي نشد . مجيد مصلحي درباره اين موضوع مي گويد : احساس کرديم که هنوز زير ساخت بين المللي شدن اين جشنواره شکل نگرفته است . به تازگي مفهوم فيلم کوتاه ديني در کشور جا افتاده است و فيلمسازان با آن ارتباط گرفته اند . جمع بندي کارشناسان ما اين بود که تعريف سينماي ديني با آنچه ما داريم در کشورهاي ديگر و کشورهاي جهان خيلي متفاوت است . به همين دليل سياست را عوض کرديم و تصميم گرفتيم که فيلم هايمان را در کشورهاي ديگر نشان بدهيم تا از اين مسير به يک نقطه مشترک برسيم .                                                                                                                    

در مراسم اختتاميه ششمين جشنواره رويش، مجتبي راعي ، محمد علي باشه آهنگر ، عبدالحسين برزيده ، مهرداد اسکويي و بهرام عظيمي و اعضاي هيات داوران حضور داشتند . در مراسم اختتاميه که در سالن همايش صدا وسيماي مشهد برگزار شد . هيات داوران پس از بررسي 47 فيلم راه يافته به بخش مسابقه به فيلم هاي  برگزيده خود در بخش انيميشن ، مستند وداستاني جوايزي اهداء کردند.                                                

برگزيده شدن فيلم (جنايت در سکوت ) به کارگرداني بهروز نورايي پور درباره يک خانواده که  در سردشت شيميايي شده اند از اتفاقات مهم اختتاميه بود . نورايي پور هنگام دريافت جايزه گفت : ديگر چشمان مهناز واميد که در سردشت شيميايي شده اند نمي بيند اما براي عبدالرحمان مي شود کاري کرد . نورايي پور که خود اهل کردستان است ، از مسئولان درخواست کمک براي اين کودکان کرد  . مهرداد اسکويي داور جشنواره اين فيلم رابه جهت احساس سرشار از زندگي واميد  مادر براي عروس و داماد کردن بچه هايش برجسته دانست . تعدادي از داوران وفيلمسازان جوايز خود را به اين خانواده تقديم کردند .                                                  

 فيلم (من پشت اين دريچه چشم به راه بهارم ) به کارگرداني جواد توانا درباره زندگي شاعر معاصر سلمان هراتي در بخش مستند برنده جايزه شد . ششمين جشنواره رويش ، هزينه سفر مادر وهمسر اين شاعر را به مکه مکرمه ومدينه منوره تقبل کرد .                                                                                                          

نويد محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري نيز در اين مراسم اعلام کرد دفتري براي فيلم هاي مستند و داستاني درحوزه هنري تاسيس مي شود و با توجه به اينکه در عرصه فيلم کوتاه مجالي براي نمايش آثار وجود ندارد ، هر دو سالن سينما سپيده به اکران عمومي فيلم هاي کوتاه خواهد پرداخت .                                         

                                     

 

شنبه 29 آبان 1389 - 15:13


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری