دوشنبه 23 تير 1399 - 19:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

اكرم اماني

 

تأملي در تذكره مجالس النفائس

 

تأملي در تذكره مجالس النفائس

پرويز بيگي حبيب آبادي

شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير، 1388

 

 

تذكره هاي شعر فارسي ، آيينه هاي تمام نماي روزگار خويشند، آيينه هايي كه اگر غبار را از روي آن ها نزداييم كم كم به فراموشي سپرده مي شوند.

مطالعه، پژوهش، تحقيق و كنكاش در تذكره ها اين فرصت را براي اهل قلم و مخاطب علاقمند فراهم مي سازد تا شرايط اجتماعي، فرهنگي، سياسي و زواياي پنهان و ناشناخته هر دوره را دريابند...

امروزه علي رغم همه ويژگيهايي كه تذكره ها در خود دارند به دلايلي چون در دسترس نبودن بسياري از تذكره ها، تعداد زياد صفحات و شيوه چاپ و نگارشي كه مخاطب امروزي با آن مانوس نيست فاصله اي بين اين ميراث گرانبها و نسل امروز بوجود آورده است.

نويسندگان مجموعه تذكره هاي فارسي نيز به همين دلايل سعي كردند با مطالعه در تذكره هاي شعر فارسي به پژوهش،‌تلخيص و بازنويسي در آن ها پرداخته اند.

پرويز حبيب آبادي نيز تاملي در تذكره هاي مجالس النفائس را به همين منظور در چهاربخش گردآوري كرده است.

بخش اول به معرفي تذكره مجالس النفائس و ترجمه هاي آن اختصاص دارد. تذكره مجالس النفائس به زبان تركي جغتايي يا تركي شرقي يكي از منابع قابل توجه در ادبيات ايران است كه در قرن نهم و به همت ميرنظام الدين امير عليشير متخلص به نوايي تاليف شده است.

اين تذكره كه بخشي از تاريخ ادبيات تركي است در بردارنده شرح احوال بسياري از شاعران پارسي گو مي باشد و به همين دليل نزد اهل تحقيق و پژوهش در ادب تركي داراي اهميت و اعتبار فراواني است.

نويسنده در بخش دوم به شرح حال و تاريخ زندگاني اميرعليشير نوايي مي پردازد و در بخش سوم ويژگيهاي تذكره مجالس النفائس را برمي شمارد.

بخش چهارم نيز به شرح حال شاعراني همچون: مولانا صاحب بلخي، مولانا محمدجامي، مولانا قلندر، خواجه ابواسحاق، مولانا هوايي، مولانا سعدي، خواجه مسيب، ملابهشتي، مولانا بوعلي، ميرقلندر، خواجه منصور، عبدالوهاب و ... اختصاص يافته است.

 

 

دوشنبه 24 آبان 1389 - 15:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری