پنجشنبه 14 اسفند 1399 - 19:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

روح الله تيموري نسب

 

تحقق اهداف فرهنگي نيازمند استمرار برنامه‌هاست

 

دكتر ستار هدايت‌خواه نماينده مردم شريف بويراحمد و دنا در مجلس شوراي اسلامي ، از اعضاي شوراي مركزي فراكسيون اصول‌گرايان، علاوه بر حضور در مجلس هفتم و هشتم شوراي اسلامي كه به مجلس اصول‌گرا و انقلابي معروف است ، سابقه تدريس در مدارس و همچنين مولف کتابهاي متعددي همچون «تهاجم فرهنگي، علل و عوامل، ويژگيها و راهکارهاي مقابله با آن»، «زيور عفاف»، «امر به معروف و نهي از منکر»، «الگوهاي رفتاري ائمه اطهار عليهم‌السلام» و «اسلام فقيهانه» مي‌باشد . هدايت‌خواه كه دانش‌آموخته رشته فقه و مباني حقوق اسلامي مي‌باشد هم‌اينك عضويت هيئت رئيسه كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي را بر عهده دارد .

با دكتر ستار هدايت‌خواه گفتگويي انجام داده‌ايم كه از نظر مي‌گذرانيد .

 

 

 برنامه‌ي پنجم توسعه‌ي كشور براي تصويب در مجلس شوراي اسلامي چه مراحلي را طي مي‌كند ؟

مراحل تصويب برنامه‌ در مجلس شوراي اسلامي مشخص است. وقتي لايحه از طريق دولت به مجلس ابلاغ مي‌شود، حدود 10 روز نمايندگان فرصت دارند پيشنهاداتشان را به كميسيون‌ها ارائه دهند. اين نظرات به كميسيون‌هاي تخصصي ارجاع داده شده و نظرات كميسيون‌هاي تخصصي در نهايت به كميسيون تلفيق ارائه مي‌شود. لايحه پس از تصويب در كميسيون تلفيق به صحن علني مجلس شوراي اسلامي مي‌آيد.

 

 با توجه به عضويت شما در كميسيون فرهنگي مجلس هشتم ، چه بخش‌هايي در حوزه‌ي فرهنگ در برنامه‌ي چهارم توسعه به اهداف كامل خود نرسيده و نمايندگان مجلس بطور مجدد در برنامه‌ي پنجم توسعه به آن توجه كرده‌اند؟

حوزه‌ي فرهنگ نيازمند استمرار است. مثل برخي پروژه‌هاي صنعتي و اقتصادي نيست كه تمام بشود و به نتيجه برسد و نياز به استمرار نداشته باشد. با اين ديدگاه بجز آنچه كه مربوط به زيرساخت‌هاست ، برنامه‌هاي فرهنگي مي‌بايست استمرار داشته باشد و در اكثر بخش‌ها در قانون برنامه پنجم ديدگاه ما اين است كه استمرار مي‌بايست وجود داشته باشد، مگر در آنجا كه مربوط به زيرساخت‌هاست . البته ارزيابي‌ها اين است كه تمامي اهدافي كه در برنامه‌ي چهارم توسعه مورد نظر بوده است تحقق پيدا نكرده است و با يك ديدگاه خوشبينانه بيش از 40 درصد اين اهداف بر روي زمين مانده كه مي‌بايست در برنامه‌ي پنجم توسعه پيگيري شود.

 

به نظر شما اهداف برنامه‌ي پنجم توسعه در همه‌ زمينه‌ها به‌ويژه در مقوله‌ فرهنگ مي‌تواند ما را به اهداف سند چشم‌انداز بيست‌ساله كشور برساند؟

اگر تمام پيشنهادات و مصوبات كميسيون فرهنگي در قانون برنامه پنجم توسعه تصويب شود و با در نظر گرفتن اين مطلب كه ما تا رسيدن به اهداف برنامه سند چشم‌انداز بيست‌ساله 3 برنامه ديگر يعني برنامه‌هاي پنجم و ششم و هفتم را مي‌بايست اجراء كنيم و 15 سال ديگر پيش روي خود داريم اگر بتوانيم همين روند را ادامه دهيم ما اميدوار هستيم كه بتوانيم به اهداف سند چشم‌انداز دست پيدا كنيم . به شرط آنكه مصوبات و تكاليف قانون برنامه‌ي پنجم به‌طور كامل يا حداقل نزديك به 90% تحقق پيدا كند. اگر مانند برخي برنامه‌هاي قبلي بخواهد به‌صورت ناقص اجرا شود به حتم به اهدافمان نخواهيم رسيد. ولي اگر مصوبات كميسيون فرهنگي تصويب شود و ان‌شاء‌الله برنامه‌هاي بعدي هم با همين نگاه باشد اميدواريم كه ان‌شاء‌الله بتوانيم در پايان 15 سال آينده به اين اهداف دست پيدا كنيم.

 

 به نظر شما چه كارهايي بايد انجام شود كه ما به‌طور حتم بتوانيم به اهداف مورد نظر سند چشم‌انداز بيست‌ساله دست بيابيم؟ توجه به چه مواردي اهميت بيشتري دارد ، رشد بودجه ، هزينه‌كرد بودجه ، تكاليف سازمان‌هاي متولي ...

در ابعاد مختلف بايد اين كار صورت گيرد. يكي اينكه ساختار نهادهاي فرهنگي ما بايد متناسب با اين اهداف تغيير پيدا كند. اين ساختار به‌علت برخي تداخل‌ها، موازي‌كاري‌ها به نظر مي‌رسد آن كارآيي لازم را ندارد. برخي از خلأهايي كه ما در عرصه‌ي فرهنگ داريم متولي مشخصي ندارد، درواقع آنچه مقام معظم رهبري به عنوان « مهندسي فرهنگي » بيان فرموده‌اند مي‌بايست تحقق پيدا كند. كار دوم اين است كه در بخش بودجه‌ريزي مي‌بايست توجهي بيش از آنچه تابه‌حال به فرهنگ شده، انجام شود كه بحمدالله در دولت نهم و دهم اين توجه تا حد زيادي افزايش پيدا كرده است ولي هنوز به آن حدي كه در شأن نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و متناسب با اهداف فرهنگي ما باشد دست پيدا نكرده‌ايم. يعني آن مظلوميت فرهنگ كه مقام معظم رهبري فرمودند هنوز به‌طور كامل رفع نشده است. در بعد ديگر بحث نيروي انساني در حوزه‌ي فرهنگ است كه نقش اصلي را ايفاء مي‌كند و پرورش نيروهاي انساني متناسب با اين اهداف از موارد ضروري است كه در قوانين مختلف بايد به آن توجه شود و در نهايت ديدگاه‌ها و سياست‌هاي مقام معظم رهبري در حوزه‌ي فرهنگ كه به دستگاه‌هاي مختلف ابلاغ مي‌شود مي‌بايست مورد توجه قرار بگيرد ، به‌ويژه بحث پيوست‌هاي فرهنگي در پروژه‌هاي كشور كه ايشان نظر داشتند همه‌ي پروژه‌هايي كه در كشور به اجراء درمي‌آيند در بخش‌هاي مختلف سياسي، اجتماعي و اقتصادي مي‌بايست پيوست فرهنگي داشته باشند. اينها اگر ان‌شاء‌الله پيش‌بيني و عملياتي شود به حتم ما مي‌توانيم به اهداف مورد نظرمان دست پيدا كنيم.

 

 با توجه به حضور 2 دوره‌ي جنابعالي در مجلس شوراي اسلامي، آيا از رشد بودجه‌ فرهنگي رضايت داريد؟

به نسبت بله. البته مي‌توانست بهتر از اين هم باشد. به نسبت گذشته رشد خوبي داشته است اما به نسبت انتظارات و توقعاتي كه در نظام جمهوري اسلامي هست و توقعات مقام معظم رهبري ، نه رضايت‌بخش نيست. حداقل سهم فرهنگ از بودجه‌ي عمومي كشور مي‌بايست 10 درصد باشد. علي‌رغم رشدي كه تاكنون حوزه‌ي فرهنگ داشته ما به 10 درصد نرسيده‌ايم. 5/1 درصد در سال 83 بوده است كه در دولت نهم اين ميزان رشد كرد و الآن به 7 تا 5/7 درصد رسيده است. كه ان‌شاء‌اله ما 10 درصد را حداقل وضعيت بودجه‌ي مطلوب براي فرهنگ از سهم بودجه‌ي عمومي كشور مي‌دانيم.

 

 به نظر شما مهم‌ترين اقدام و دستاورد كميسيون فرهنگي در مجلس اصول‌گراي هفتم و هشتم چه بوده است؟

ايجاد فضاي نظارتي در حوزه‌ي فرهنگ يكي از اين دستاوردها بوده است، فرهنگ به شدت متأثر از فضايي هست كه ايجاد مي‌شود، در يك دوره فضاي فرهنگي به سمت حاكميت تفكر ليبراليسم و مخالفت با ارزش‌هاي ديني و انقلابي پيش رفت . كميسيون فرهنگي با اعمال نظارت خودش بر دولت هشتم يعني دولت اصلاحات و بعد از دوره‌ي اصلاحات اين فضا را تغيير داد و خوشبختانه با تغيير دولت كم كم فضا به سمت ارزش‌هاي ديني و انقلابي رفت. البته هنوز راه بسياري داريم تا به آن فضاي مطلوب برسيم. به همين جهت ما جلسات متعددي با مسئولين فرهنگي كشور داريم كه همين فضا را به مسئولين فرهنگي كشور القاء كنيم و آنها از آن ارزش‌ها و ملاك‌ها و معيارهاي انقلابي و ديني عدول نكنند و اين امر با روش‌هاي مختلف از جمله برپايي جلسات، گاهي سؤال، گاهي تذكر و گاهي به شكل تحقيق و تفحص انجام مي‌شود. در همين راستا يك تحقيق و تفحص در مجلس هفتم داشتيم و در تغيير اين فضاي فرهنگي بسيار تأثيرگذار بود. كار ديگر كميسيون در بعد قانونگذاري است. در بعد قانونگذاري بحث بودجه‌ريزي هرساله در مقوله فرهنگ است. كميسيون فرهنگي تمام تلاش خود را كرده است تا به حوزه‌ي فرهنگ به‌ويژه فرهنگ ديني توجهي بيش از پيش بشود و خوشبختانه تا حدودي هم موفق بوده است و در بخش فرهنگ ما از 5/1 درصد به 5/7 درصد رسيده‌ايم. تقريباً 4، 5 برابر. البته در بخش‌هايي از حوزه‌ي دين افزايش بيش از اينها بوده است. آنچه من مي‌گويم متوسط اين رشد بوده است. كار ديگر در تصويب قوانين مورد نياز در بخش فرهنگ بوده است كه اين قوانين را ما تدوين و تصريح كرديم مثل قانون تسهيل ازدواج جوانان، اصلاح قانون مطبوعات و قوانين ديگر مربوط به موضوع فرهنگ. هم‌اكنون هم اين قوانين در حال پيگيري است. قانون جامع رسانه‌ را الآن در دست پيگيري داريم و همين‌طور نحوه‌ي مديريت سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران وهمچنين تشكيل سازماني به‌عنوان احداث و مديريت مساجد بين‌راهي كه از زيرساخت‌هاي اصلي در اين حوزه است را ما مورد توجه قرار داده‌ايم .

 

 از عملكرد سازمان تبليغات اسلامي با توجه به گستردگي دفاتر آن در سراسر كشور به‌ويژه در حوزه‌ي انتخابيه‌ي خودتان راضي هستيد؟ اگر پيشنهاداتي در اين زمينه داريد براي ما بگوييد؟

در مجموع با توجه به بودجه و امكاناتي كه سازمان تبليغات اسلامي در اختيار دارد عملكرد را مثبت مي‌دانيم، چون خود ما هم كه در مجلس هستيم مي‌دانيم بودجه و امكانات سازمان تبليغات اسلامي كافي نيست. سازمان تبليغات اسلامي با همه‌ي وسعت و گستردگي كه در سراسر كشور دارد بودجه‌اش به مراتب كمتر از يكي از معاونت‌هاي وزارت ارشاد است و علي‌رغم تلاش‌هايي كه ما كرديم و افزايش هم داشته است هنوز در آن حد مورد نياز نيست. متناسب با بودجه و امكانات ما عملكرد را مثبت مي‌دانيم.

تا الآن تعامل خوبي ميان سازمان تبليغات اسلامي و كميسيون فرهنگي وجود داشته است و حتي در مجلس و كميسيون تلفيق نگاه نمايندگان به سازمان تبليغات اسلامي نگاه مثبتي است. گرچه به‌لحاظ نيروي انساني به حتم سازمان تبليغات اسلامي با محدوديت‌هايي روبه‌رو است كه به‌جهت نيروي انساني مي‌بايست نوسازي شود و با توجه به اينكه رياست سازمان خودشان جوان بوده و هستند روحيه‌ي جوانگرايي بايد در استان‌ها هم تقويت شود تا ان‌شاء‌الله ما بتوانيم در شرايط كنوني كه در معرض يك تهاجم خانمان‌سوز هستيم و اين نهاد هم به‌طور مشخص از ارزش‌ها و انديشه‌ي ديني حمايت مي‌كند بتوانيم درست عمل كنيم و ان‌شا‌ء‌الله ايستادگي لازم را در اين عرصه از خودمان نشان دهيم.

 

 

يكشنبه 23 آبان 1389 - 13:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری