سه‌شنبه 24 تير 1399 - 17:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

خيمه محرم آمد

 

 

هفتاد و يكمين شماره از ماهنامه فرهنگي، اجتماعي خيمه ويژه آذر جاري، با يادداشتي اختصاصي از محمدرضا حكيمي در شش بخش و با محوريت نهضت عاشورا، با همكاري مركز مطالعات راهبردي خيمه و با حمايت سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، هفتاد و يكمين شماره از خيمه، بخش‌هاي پرونده مختارنامه، هنر و ادبيات آييني، هيئت، تاريخ و انديشه، جامعه و رسانه و با محوريت نهضت عاشورا منتشر شد.

بخش هنر و ادبيات آييني در گفت و گو با محمدرضا حكيمي آورده است:

«جوانان عزيز در اين نسل و نسل‌هاي آينده، بايد با ملاك‌هاي اسلامي آشنا باشند و همان‌ها را اساس قرار دهند... و اگر چيزي برخلاف آن ملاك‌ها ديدند، «حكام» را متهم كنند نه «احكام» را، كه احكام دين كاملترين احكام و قوانين است براي سعادت افراد و جامعه... و هميشه بدانند كه غير از دين‌اند و دين غير از اشخاص است».

همچنين، فراكسيون عتبات عاليات در كميسيون فرهنگي مجلس از عناوين يكي از مطالب آمده در بخش جامعه است كه در متن اين گزارش مي‌خوانيم:

«مجلس به عنوان نماينده مردم شريف ايران ظرفيتي است كه مي‌تواند در كمك به بازسازي عتبات و به عنوان حلقه و اصل نهادهاي مردمي و حكومتي تلاش‌هاي موثري داشته باشد.

اميدواريم كليه آحاد مردم بزرگوار، نمايندگان محترم مجلس، دولت محترم، علماي بلاد، مراجع تقليد و كليه دلسوزاني  كه دغدغه بازسازي عتبات عاليات و توسعه تعاملات فرهنگي ملت‌هاي مسلمان را دارند، ما را از رشادات خود محروم نسازند».

در تازه‌ترين شماره‌ خيمه، مطالب ذيل مصرح شده است:

سرمقاله؛ پرونده مختارنامه: مختار كيست؟، مختار در هفتصد سكانس، بايد منتظر ماند، آيا مختارنامه ماندگار خواهد شد؟، فراز و فرود يك شخصيت و شب‌هاي آفتابي؛ هنر و ادبيات آييني: قصه آب و لالايي عاشورا، ياد ياران، عزاداران فرهيخته، نيمه ديگر سيب، آفرينش‌هاي عاشورايي، پرچم سبز ولاء، كلاس تابستاني عاشورا، شعله‌هاي زار، به نام آنكه ضامن سوگند «ن و القلم» است، آينه‌داران آفتاب، لطف طبع و خوبي اخلاق، فرزانه‌اي از تبار عاشورا، معرفت و عبادت، جاودانگي زبان شعر شيعه، ملاحظه در هنر، تاييد بي‌هنري است، صخره و درخت و آبشار در صفحه سپيد «زندگي» زير تابش خورشيد سرخ، با خون خود نوشته‌ام، ربشه در معيت يك راه بلد، مجلس تعزيه حر، از ديار حبيب، بازخواني يك تذكره و سند و چاووشي يا سنت مذهبي فراموش شده؛ هئيت: دكترين هيئت‌هاي مذهبي، آسيبي به نام توقف معرفتي، سكوت پر نشاط، مدل‌هاي جديد غلو به بازار مي‌آيد، فرصت زيباي حاجي شدن، ازدحام در بخش زنانه مساجد و در زمره حضور؛ تاريخ و انديشه: بحران و جو شبه نظامي در كوفه و حاشيه مسير حركت امام، مصادره و اصالت نداشتن به معناي بي‌اهميت بودن نيست؛ جامعه: لوكوموتيو گردشگري ايران هنوز روي ريل قرار نگرفته است، استانداردهاي  پايين، توزيع نامتناسب بودن تعطيلات، نبود آموزش و برنامه ريزي، نتيج ضعيف ايران در رقابت‌هاي جهاني گردشگري، جاي خالي تبليغات، به نام زيارت به كام سياست، فراكسيون عتبات عاليات در كميسيون فرهنگي مجلس تشكيل شد و منافع سياسي ايران در گرو فرستادن زائر به عراق است؛ رسانه: رسانه ملي و اعياد ديني، از غم مستدام و دغدغه‌هايي كه كم‌رنگ‌تر از پيش نيست!، راه باز است سريع حركت كنيد و گل و زمستان.

گفتني است، هفتاد و يكمين شماره از ماهنامه فرهنگي و اجتماعي خيمه در سي هزار نسخه با همكاري مركز مطالعات راهبردي خيمه و با حمايت سازمان تبليغات اسلامي، منتشر شده است.

 

 

 

يكشنبه 23 آبان 1389 - 12:10


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری