پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 23:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

سوگنامه آمريكايي

 

 

معرفي كتاب: سوگنامه آمريكايي

نويسنده : تئودور درايزر

برگرفته از : سيري در بزرگترين كتاب‌هاي جهان

انتخاب :  دفتر معرفي و نقد ادبيات كلاسيك جهان (14 )

تصويرسازي و گرافيك : علي نامور

ناشر : شركت سهامي كتابهاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير

 

چهاردهمين اثر داستاني از 22 داستان برگزيده ادبيات كلاسيك جهان  "سوگنامه آمريكايي" نوشته " تئودور درايزر " ‌ نام دارد .  تئودور درايزر  ( 1871 – 1945 م ) داستان نويس آمريكايي در شهر ترهات از بلاد استان اينديانا در بيست و هفتم اوت 1871 ميلادي چشم به جهان گشود . پدر و مادرش هر دو مردمي تهيدست بودند و در خانه حقيري زندگي مي‌كردند . تئودور با زحمت بسيار تحصيلات ابتدايي را به پايان رساند اما نتوانست در دانشگاه موفقيتي كسب كند . پس از مهاجرت خانواده‌اش به شيكاگو براي اينكه بتواند براي خود شغلي پيدا كند مدام به اداره‌هاي مختلف سر زد تا سرانجام  در سال 1892 ميلادي در اداره ديلي گلوب كاري به او سپرده شد . كار وي اين بود كه خبرهاي دست اول براي روزنامه خود جمع‌آوري كند . به علت پشتكار تئودور در كار خود مدير روزنامه او را رسما ً به عنوان خبرنگار به كار گمارد. درايزر در اثناي شغل خبرنگاري خود به نوشتن روي آورد و با نوشته‌هاي خود بعنوان نويسنده‌اي صاحب نام در آمريكا و ديگر نقاط جهان شناخته شد . كار و حرفه‌اي كه تا آخر عمر از آن دست برنداشت .  تئودور درايزر در بيست و هشتم دسامبر 1945 ميلادي در سن هفتاد و چهار سالگي در هاليوود در گذشت . وقتي ديده برروي جهان بست منتقدان ادبي درباره‌اش نوشتند :

او مانند هر نويسنده چيره دست ، با نگارش داستان‌هاي خود ،‌ به ملت خويش خدمت كرد . درايزر نمونه بارز يك داستانسراي آمريكايي بود كه از هيچ شيوه‌اي تقليد نكرد و با آثار خود ثابت كرد آمريكايي نيز مي‌تواند هنر صد در صد اصيل آمريكايي به وجود آورد .

آغاز قرن بيست ، شروع تحول تازه‌اي را در ادب آمريكا اعلام كرد . خلاقان ادب دريافتند كه بايد شيوه تقليد را كنار بگذارند و ادبياتي اصيل و همرنگ با محيطي كه در آن زيست مي‌كنند بوجود بياورند . از جمله اين خلاقان و نويسندگان تئودور درايزر بود كه مدام داستان مي‌نوشت و با هر داستان خود جامعه آمريكا را به زير تازيانه انتقاد مي‌گرفت . درايزر اعتقاد داشت كه تا انتقاد نكني مردم خود را اصلاح نمي‌كنند . او نيش انتقاد نوشته‌هاي خود را نه تنها متوجه مردم بلكه متوجه رهبراني مي‌كرد كه با بنيان نهادن هستي مردم آمريكا بر قدرت اقتصادي، فضيلت را فداي ماديات مي‌كردند . او جامعه آمريكايي را اسير و برده جبري ماديات مي‌دانست كه تحت فشار اقتصادي به صورت مهره‌هاي بي جان شطرنج درمي‌آيند كه به دست عده معدودي توانگر و خودكام بر صفحه وجود بازي مي‌كنند .  

درايزر در نوشته‌هاي رئاليستي خود ثابت كرد كه در جامعه آمريكايي موفقيت با اخلاق توام نيست . يعني اينكه اگر هركسي بخواهد سرشناس و موفق و شادكام شود بايد از رهگذرهايي عبور كند كه در آنجا آفتاب فضيلت  و اخلاق تابندگي ندارد . كتاب درايزر  بنام " جني گرهارد " فرياد متعصبين مغرورآمريكايي را درآورد ، چرا كه در آن نشان داده بود كه آدم‌ها چگونه قرباني شهوات و افزون‌طلبي‌هاي بي‌دليل سناتورهاي توانگر آمريكايي مي‌شوند  . وقتي كتاب‌هاي درايزر بنام‌هاي " سيستر كاري " و " جني گرهارد " به چاپ رسيد منتقدان فرياد زدند تا درايزر را از آمريكا بيرون كنند . جمعي از آنان بر شيوه او ايراد گرفتند و گفتند كه او يك دوره‌گرد بي سواد است كه مقصدش ناسزاگويي به جامعه آمريكايي است . با همه انتقادات ، كتب او به فروش فوق‌العاده‌اي دست يافت  . در اثر ديگر خود بنام " نابغه " درايزر داستان هنرمندي را بيان مي‌كند كه از جور ستم جامعه خودكامه آمريكايي ، هنر خود را زير پا مي‌گذارد و آنرا لگدمال مي‌كند .

بسياري از نويسندگان جوان تصميم داشتند كه جا پاي درايزر و سبك رئاليستي او بگذارند . آثار ديگري از او به نام‌هاي " سرمايه‌دار " و " تايتان " انتشاريافت تا اينكه سرانجام به سال 1929 ميلادي در سن پنجاه و چهار سالگي درايزر " سوگنامه آمريكايي " را منتشر كرد . تاثير اين كتاب تا بدان حد بود كه جمعي از هواخواهان اصلاحات اجتماعي ، اين كتاب را بزرگترين و عالي‌ترين داستان ادب آمريكايي به حساب آورده و اعتقاد داشتند كه تا آن زمان هرگز اثري بدان عظمت در قاره آمريكا نوشته نشده است .  

كلايد گريفيت شخصيت داستان سوگنامه آمريكايي ، جوان تهيدستي است كه آرزوهاي فراواني دارد . مي خواهد ثروتمند و كامروا از زندگي شود . او براي رسيدن به اين هدف خود در كارخانه عمويش مشغول به كار مي‌شود .كلايد در آنجا با دختر كارگري به نام روبرتا آشنا مي‌شود و پس از مدتي تصميم به ازدواج مي‌گيرند . اما در گذر زمان كلايد به علت اينكه به سوندرا ،  دختر توانگري دلبسته است از تصميم قبلي خود منصرف مي‌شود . پدر سوندرا كه از توانگران با نام و نشان است به خاطر مهر دختر خود موافقت مي‌كند تا مال و ثروت و خانه و عنوان خود و همه چيز را در اختيار كلايد بگذارد . اما يك حادثه كوچك همه آرزوهاي كلايد را بر باد مي‌دهد . روبرتا دلش مي‌خواهد كه با كلايد به قايقراني در درياچه برود . در حين گردش تعادل قايق به هم مي‌خورد و روبرتا به داخل درياچه مي‌افتد . كلايد كه خود شناگر ماهري است از نجات دادن روبرتا سرباز مي‌‌زند و او غرق مي‌شود . راز به زودي افشاء مي‌شود و كلايد به اتهام قتل دختري بي‌گناه بازداشت مي‌شود . قسمت اعظم داستان سوگنامه آمريكايي ، محاكمه كلايد است .

دادستان كلايد را به قتل عمد متهم مي‌كند . از طرف ديگر وكيل كلايد او را در ماجراي كشته شدن روبرتا بي‌گناه دانسته و قسمت‌هاي اعظم گناه كلايد را بر گردن اجتماع و توانگران خودكام مي‌اندازد و به اين نكته استدلال مي‌كند كه اگر در يك اجتماع عدالت و مساوات برقرار باشد كلايدها خود را نمي‌بازند و به راه خطا نمي‌روند . تلاش وكيل مدافع براي نجات متهم به جايي نمي‌رسد و كلايد محكوم به اعدام مي‌گردد .

سوگنامه آمريكايي ، درايزر را بعنوان يك بت محبوب جامعه آمريكايي درآورد و بعضي منتقدان او را بزرگ‌ترين نويسنده آمريكا و اثرش را عالي‌ترين اثر فكري جامعه آمريكايي خواندند . در سال 1944 ميلادي ، فرهنگستان هنر و ادب آمريكا او را به اعطاي عالي‌ترين نشان اين آكادمي مفتخر كرد و مورخان نام او را در شمار داستانسرايان بزرگ اين كشور ثبت كردند . در سال 1922 ميلادي ، درايزر كتابي نگاشت كه در حقيقت اتوبيوگرافي خود او بود . تا سالها بعد از مرگ درايزر نويسندگان جوان كوشيده‌اند راه و روش او را در نويسندگي دنبال كنند .

سوگنامه آمريكايي در چاپ اول خود در تيراژ 3000 نسخه و با قيمت 13000 ريال و با تصويرگري علي‌نامور توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است.

 

 

 

 

 

دوشنبه 17 آبان 1389 - 13:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری