سه‌شنبه 24 تير 1399 - 17:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

چند قدم با دفتر طنز حوزه هنري

 

زبان فارسي به نقل از زبان بزرگان . زبان شعر و ادب و اخلاق است ك به خوبي مي‌تواند نگرش‌هاي انساني و ارزشي را به جهان عرضه كند . نگرش‌هاي كه در فرهنگ اين مرز و بوم پا گرفته و رشد يافته است. فرهنگي كه حاصل ذهن و عمل مردمان آگاه آن است . حضور طنز در زندگي انسان‌ها از آغاز وجود بشر شروع شده و همواره به تلطيف فضاي جامعه و شرايط نه چندان مطلوب جامعه در عرصه‌هاي مختلف كمك شاياني نموده است.

طنزپرداز در جامعه به عنوان يك فرد آگاه و آشنا به زمانه خويش تناقض‌ها و تضادهاي جامعه را مي‌شناسد تا بتواند اثري فاخر و ارزشمند در راستاي اصلاح امور جاري و ساري به شيوه‌اي آرام  و پيوسته در جامعه توليد و عرضه كند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، كشور ما همواره به عنوان يكي از كشورهاي پيشقدم در توليد آثار فاخر طنز در خارميانه، از ديرباز مطرح بوده و هست. ناصر فيض در اين راستا، درباره جايگاه طنز در ادبيات ايران معتقد است كه در ادبيات فارسي از دوره افسانه درخت آسوريک تا به امروز حضور موثر طنز را شاهد هستيم. بنابراين بايد از اين ظرفيت استفاده کنيم و دفتر طنز در راستاي حمايت از نويسندگان حوزه طنز از همه جواناني که در اين زمينه فعاليت مي‌کنند، دعوت مي‌کند برخي از آثار مطلوب خود را براي انتشار در اختيار اين دفتر حوزه هنري قرار دهند.

اخبارهاي آمده در سايت حوزه هنري حاكي از آن است كه دفتر طنز حوزهنري در حال برگزاري پنجمين جشنواره طنز مكتوب در كشور است. اين جشنواره در رشته‌هاي شعر، نثر، مقاله، داستان کوتاه، فيلمنامه کوتاه و يک بخش جانبي با عنوان "شعر و نثر با لهجه محلي" از سوي دفتر طنز حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، برگزار مي‌شود.

ناصر فيض پيش از اين درباره طنز مكتوب گفته بود: طنز مکتوب در پنج رشته شعر، نثر، داستان کوتاه، فيلمنامه کوتاه و مقاله برگزار مي‌شود که البته بخش مقاله ازسال گذشته به اين جشنواره افزوده شده است، در بخش جنبي نيز بنا به درخواست شرکت‌کنندگان با موضوع شعر و داستان محلي برگزار مي‌شود.‏

لازم به ذكر است، هر جشنواره‌اي  پارامترهاي مختص به خود را براي مخاطبان تعيين مي‌كند. جشنواره طنز مكتوب هم از اين قاعده مستثني نيست. شرکت‌کنندگان اين جشنواره مجازند در رشته شعر و نثر سه اثر، داستان کوتاه و فيلمنامه دو اثر و همچنين بخش مقاله يک اثر به دبيرخانه ارسال کنند. آثاري كه  نبايد پيش از اين در هيچ جشنواره‌اي برگزيده شده باشند.

همچنين، در بخش داستان کوتاه و فيلمنامه آثار نبايد از پنج صفحه a4 با فونت معمولي بيشتر شود و مطالب ارسال شده در بخش ويژه، بايد با  زبان معيار فارسي و قابل فهم باشد.

 آخرين مهلت ارسال اثر به جشنواره 15 مردادماه اعلام شده است و شرکت‌کنندگان مي‌توانند آثار تايپ شده خود را به همراه مشخصات دقيق و شماره تماس به دبيرخانه جشنواره به نشاني تهران، تقاطع خيابانهاي حافظ و سميه، ساختمان ستادي، طبقه سوم، دفتر طنز حوزه هنري ارسال کنند

گفتني است، علاقمندان مي‌توانند براي کسب اطلاع بيشتر به پايگاه اطلاع‌رساني پايگاه www.daftaretanz.com  مراجعه كنند و يا با شماره تلفن 84172326 و 88918300 تماس بگيرند.

همچنين، در حاشيه برگزاري مراسم پاياني پنجمين جشنواره طنز مکتوب  نمايشگاهي هم متشکل از  توليدات مکتوب دفتر طنز حوزه هنري برگزار خواهد شد.

جشنواره طنز مكتوب يكي از فعاليت‌هاي روتين دفتر طنز حوزه هنري است كه سالانه در ايام مشخص در پايتخت برگزار مي‌شود. برگزاري اين جشواره‌ها مي‌تواند يكي از راه‌هاي ارتقاي جايگاه طنز و زنده نگاه داشتن آن در فرهنگ كشورمان محسوب شود.

اين دفتر طنز حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، در هشت سال گذشته پايگاهي براي طنزپردازان پيشکسوت و جوان محسوب مي‌شد. چراكه دفتر طنز همواره بدنبال فراهم کردن زمينه هاي مساعد براي فعاليت طنزپردازان، اعم از دانش آموختگان در قالب حمايت از پايان نامه‌هاي انان و حمايت از پژوهش‌هاي طنز در قالب توليد کتاب است. در ادامه در راستاي انجام اين اقدامات چندي پيش، خبر مشاركت حوزه هنري در برپايي جشنواره شعر طنز «کندو» را شنيديم. كه اين اقدام در راستاي حمايت از شاعران و طنزپردازان کشور از سوي اين حوزه هنري اعلام شده است.

اين دفتر خوب مي‌داند كه يكي از نيازهاي انسان‌ها نياز به شادابي و خنده است كه مخاطبان مي‌توانند اين نياز را از كانال‌هايي همچون ادبيات در شاخه هاي مختلف اعم از داستان، شعر، نمايشنامه و فيلمنامه و... دريافت كنند.

دفتر طنز حوزه هنري به عنوان يكي از پايگاه هاي توليد محصولات ادبي با درون‌مايه طنز در جامعه بدنبال نهادينه کردن طنز و شوخ طبعي به عنوان يک توصيه ديني و اعتقادي است که بتواند شادابي را، با توليد كالاهاي فرهنگي مكتوب و شفاهي به جامعه تزريق کند.

ناصر فيض درباره ديگر فعاليت‌هاي دفتر طنز مي‌گويد: تبيين مفاهيم گوناگون و جداسازي طنز، شوخ طبعي، فکاهه از عملکردهاي ديگر اين دفتر است که با برگزاري نشست‌هاي مختلف و کارگاه‌هاي آموزش و پژوهش در پي رسيدن به آن هستيم.

اهالي ادب خوب مي دانند كه در حلقه رندان و شكرخند به عنوان دو نشست مطرح شعر ظنز در پايتخت به شمار مي‌روند. نشست‌هايي كه مي‌توان در آن شاعران زبده در اين بخش را ملاقات كرد و اشعارشان را شنيد. شاعراني همچون ابوالفضل زرويي نصرآباد، ناصر فيض و شاعران جواني همچون شكيبا، ستاد احمد و ...كه  شنيدن اشعارشان براي ميهمانان حاضر در حلقه بسيار شنيدني است.

يژن ارژن شاعر در در گفتگو با پايگاه خبري حوزه هنري درباره شب شعر طنز «در حلقه رندان» گفت: اين شب شعر از معدود برنامه‌هايي است که با استقبال گسترده‌اي مواجه است و اين توانايي را دارد که در عرصه طنز کشور تاثير‌گذار باشد.

اين مدير اجرايي در اين باره گفت: در کنار اهداف کلان و برگزاري جشنواره‌هاي طنز برنامه‌هاي مستمري هم داريم مثل شب شعر در حلقه رندان، نشست نقد فيلم با عنوان نور، ‌صدا، دوربين، خنده و نشست نقد کتاب دگرخند و کارگاه فيلم نويسي طنز از آن جمله اند.

وي افزود:  چاپ و انتشار ويژه نامه گل آقا، اولين کتاب طنز و طنزآوران، خنده در مراسم تدفين، نزديک ته خيار، گاهنامه کتاب طنز با مقالات پژوهشي نقد و آثار طنزپردازان از ديگر فعاليت‌هاي دفتر طنز حوزه هنري است.

لازم به ذكر است كه به تازگي از انتشار دايره المعارف طنز به قلم احمد عربلو در آينده‌اي نزديك آگاه شديم.

 عربلو درباره اين كتاب مي‌گويد: اين کتاب مجموعه کاملي در خصوص طنز است و زندگينامه طنزنويسان، نمونه‌هايي از آثار نوشته شده طنز در رده‌هاي سني کودک و نوجوان و بزرگسال را در خود جاي داده است.

در اين راستا ايجاد ارتباط بين طنزپردازان کشور و نگاهي به گسترش طنز بين فارسي زبانان ديگر کشورها هم از جمله اهداف اين دفتر است كه به نحو شايسته اي به حيات رو به اوج خود ادامه مي‌دهد. چرا كه در سلسله نشست‌هاي ماهانه اين دفتر شاهد حضور شاعران مختلفي از استان‌هاي مختلف كشورمان هستيم.

همچنين، با اعزام هنرمندان و طنزپردازان مرکزنشين به استان‌ها و در برخي موارد شهرستان‌هاي مختلف و ارتباط با طنزپردازان بومي و مراودت بيشتر فضاي جدي تري در زمينه طنز ايجاد مي‌شود که تغيير و اصلاح ذائقه مخاطب و رويکرد جدي‌تر آنان به طنز از تاثيراتي است که اين دفتر طنز توانسته است در مدت فعاليت خود در اين حوزه هنري به آن‌ها نائل شود.  

گفتني است، «سايت طنز حوزه هنري با اميد به مشارکت همه طنزپردازان در زمينه هاي متفاوت طنز آغاز به کار كرده است. علاقه مندان به طنز در سرتاسر کشور عزيزمان ايران و هم چنين در هر نقطه از جهان که زبان فارسي حضور دارد، مي‌توانند عضوي از اين سايت باشند . هدف اصلي سايت طنز ، مطرح کردن طنز به عنوان يکي از تاثيرگذارترين شيوه هاي انتقال مفاهيم است». مطالعه و بروز كردن دانستني هاي مختلف شاعر هم كي‌تواند او را همواره فرزند زمانه خودش نگاه دارد. اميد است كه ما نيز در اين حلقه سهم خود را از ادبيات كشورمان به نحو احسنت و مطابق با زمانه خود حفظ و ترويج كنيم.

 

 

 

يكشنبه 16 آبان 1389 - 14:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری